AI a kamery v Austrálii pomohou ve sledování, zda si řidiči hrají s mobilem

AI a kamery v Austrálii pomohou ve sledování, zda si řidiči hrají s mobilem
, , aktualita
Austrálie je překvapivě pokročilým státem, co se týká sledování svých obyvatel a plánu sledovat, co vše se v zemi děje. Nyní zapojí kamerové systémy a umělou inteligenci pro zlepšení chování řidičů.
K oblíbeným
reklama
Nový Jižní Wales v Austrálii nasadil nový systém kamer doplněný o umělou inteligenci. Jeho cílem je pořizovat snímky s vysokým rozlišením za nejrůznějších povětrnostních podmínek a sledovat, zda řidiči při jízdě nepoužívají mobilní telefon. Povoleny jsou zde totiž jen hands-free sady. Systém má rozpoznat, co vlastně řidič dělá ve voze a zatím pomocí AI vyhodnocuje jen to, zda drží telefon v ruce. Nicméně mnozí podotýkají, že v budoucnu by se nedivili, kdyby se systém rozšířil i na detekci dalších věcí a prohloubil tak sledovací ambice zdejší vlády, které jsou na demokratickou zemi překvapivě rozsáhlé. Zatím se v Novém Jižním Walesu plánuje 45 těchto kamer, a to jak statických, tak i mobilních, přičemž nemá být známa jejich poloha a nebudou na ně ani upozorňovat žádné značky.
 
Řízení při psaní SMS
ilustrační foto, autor: U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Andrea Thacker, public domain
 
Kamery jsou již v provozu od této neděle, nicméně prozatím budou řidičům chodit jen varovné dopisy. Od března se ale půjde naostro a pokuta bude činit 344 AUD (cca 5400 Kč), příp. 457 AUD (cca 7200 Kč) v blízkosti škol, řidiči přijdou i o body v bodovém systému. Poněvadž umělá inteligence může dělat chyby, její výsledky bude nadále kontrolovat člověk. Poznamenejme ještě, že při testovacím provozu od září bylo takto odhaleno 100 tisíc řidičů, což by do státní kasy přihodilo cca 40 mil. AUD, kdyby se už nyní vybíraly výše zmíněné pokuty.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala