AI DeepMind vyzvala profesionální hráče StarCraft II, jak dopadla?

AI DeepMind vyzvala profesionální hráče StarCraft II, jak dopadla?
, , aktualita
Umělá inteligence od DeepMind vlastněné firmou Google si poměřila své síly, respektive intelekt s profesionálními hráči StarCraftu II. Jedná se konkrétně o inteligenci AlphaStar, která měla za sebou 200 let praxe. 
reklama
Jde pochopitelně o 200 let z hlediska člověka, který by teoreticky po celou tuto dobu nepřetržitě trénoval hraní StarCraftu II. Umělá inteligence to ale může zvládnout mnohem rychleji, protože při trénování může pracovat zrychleně a hrát v několika instancích proti sobě. Proto nejde opravdu o 200 skutečných let, ale o trénink odpovídající této době. Stejně tak nelze opravdu říci, že by to bylo srovnatelné s člověkem trénujícím 200 let už jen proto, že AI nemá (zatím) intelekt na úrovni člověka. 
 
 
DeepMind nazvali svou známou AI, která dominovala ve hře Go, jako AlphaGo a nová inteligence pro StarCraft byla tak pojmenována ve stejném stylu jako AlphaStar. Zmíněna byla už loni v listopadu na Blizzconu, kdy DeepMind uvedli, že dokázala asi v polovině případů porazit herní AI nastavenou na obtížnost Insane. Od té doby se však podstatně zlepšila, aby si mohla troufnout i na profesionální lidské hráče, ostatně kdyby se pouze vyrovnala původní herní inteligenci, nešlo by o žádnou senzaci. 
 
AlphaStar se řadí mezi convolutional neural network (ConvNet), které jsou často využívány pro rozpoznávání objektů v obrazu. Vytvořeny byly jako druh hlubokých neuronových sítí, který se svou stavbou blíží reálnému biologickému podkladu, a to s ohledem na propojení (virtuálních) neuronů. AI se učila nejdříve sledováním záznamů z profesionálních turnajů, což vytvořilo základ, na němž se dále stavělo a pak už proti sobě bojovaly modely AI, čímž se AlphaStar učila, až vznikla pětice nejlepších "agentů", respektive verzí.  
 
 
Zápasy mezi AlphaStar a profesionálními hráči se odehrály už v prosinci a nejdříve to byl souboj s hráčem TLO, který se specializuje na rasu Zergů. To byla pro něj nevýhoda, protože AlphaStar aktuálně umí pouze hrát s Protossy, a ty tak musel využít také TLO, který nepřekvapivě prohrál 0:5. 
 
​  
Následovala další verze AlphaStar, která už byla postavena proti hráči MaNa, jenž už má oblíbené právě Protossy. Odolával už lépe než TLO, ale i tak nakonec prohrál všech pět zápasů. Později však MaNa bojoval proti jiné verzi AI a tehdy už dokázal urvat vítězství.
 
A co bylo pro výhry AlphaStar klíčové? Krom jiného také působivý micromanagement jednotek. Ty poškozené stahovala a do předních linií rovnala silné a zdravé, a to v ten pravý čas, aby rozdávala více zásahů, než sama dostávala. Z uvedeného grafu je také vidět, že AlphaStar přitom neměla výhodu v APM (provedené akce za minutu). Naopak jich prováděla výrazně méně, ale ty byly evidentně efektivnější. 
 
AI také prováděla některé zajímavé taktické manévry, jako je například rush jednotek nahoru na rampy vedoucí na výše položená místa v mapě. To se zrovna nedoporučuje, protože hráč nevidí, co se nahoře ukrývá, ale v tomto případě to vycházelo. Vedle toho ale využívala také některé notoricky známé taktiky, jako je blokování ramp budovami, jež však dokázala chránit. 
 
Až v posledním zápasu tak MaNa našel slabinu v taktice umělé inteligence, když ta se chystala s využitím veškerých sil zaplavit jeho základnu. Když byla armáda na půli cesty, MaNa vždy s několika jednotkami pomocí warpu zaútočil na základnu AI, která to pak vůbec nezvládla, otočila celou armádu a vydala se základnu chránit. MaNa tak touto opakovanou taktikou, na kterou by mu člověk těžko skočil, získal čas vytvořit vlastní mohutné síly a nakonec získal převahu a zvítězil. I tak to byl pouze jeden vyhraný zápas proti deseti prohraným a lze říci, že AlphaStar se ze své chyby může poučit, aby ji už příště neudělala.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti Radeon RX Vega 56 v zahraničí zlevňují, prý v očekávání GTX 1660 Ti
Ceny grafických karet Radeon RX Vega 56 začaly v evropských obchodech klesat, za čímž mají stát AIB partneři firmy AMD a očekávaný nástup grafické karty NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Tu očekáváme už dnes.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře