AI DeepMind vyzvala profesionální hráče StarCraft II, jak dopadla?

AI DeepMind vyzvala profesionální hráče StarCraft II, jak dopadla?
, , aktualita
Umělá inteligence od DeepMind vlastněné firmou Google si poměřila své síly, respektive intelekt s profesionálními hráči StarCraftu II. Jedná se konkrétně o inteligenci AlphaStar, která měla za sebou 200 let praxe. 
K oblíbeným
reklama
Jde pochopitelně o 200 let z hlediska člověka, který by teoreticky po celou tuto dobu nepřetržitě trénoval hraní StarCraftu II. Umělá inteligence to ale může zvládnout mnohem rychleji, protože při trénování může pracovat zrychleně a hrát v několika instancích proti sobě. Proto nejde opravdu o 200 skutečných let, ale o trénink odpovídající této době. Stejně tak nelze opravdu říci, že by to bylo srovnatelné s člověkem trénujícím 200 let už jen proto, že AI nemá (zatím) intelekt na úrovni člověka. 
 
 
DeepMind nazvali svou známou AI, která dominovala ve hře Go, jako AlphaGo a nová inteligence pro StarCraft byla tak pojmenována ve stejném stylu jako AlphaStar. Zmíněna byla už loni v listopadu na Blizzconu, kdy DeepMind uvedli, že dokázala asi v polovině případů porazit herní AI nastavenou na obtížnost Insane. Od té doby se však podstatně zlepšila, aby si mohla troufnout i na profesionální lidské hráče, ostatně kdyby se pouze vyrovnala původní herní inteligenci, nešlo by o žádnou senzaci. 
 
AlphaStar se řadí mezi convolutional neural network (ConvNet), které jsou často využívány pro rozpoznávání objektů v obrazu. Vytvořeny byly jako druh hlubokých neuronových sítí, který se svou stavbou blíží reálnému biologickému podkladu, a to s ohledem na propojení (virtuálních) neuronů. AI se učila nejdříve sledováním záznamů z profesionálních turnajů, což vytvořilo základ, na němž se dále stavělo a pak už proti sobě bojovaly modely AI, čímž se AlphaStar učila, až vznikla pětice nejlepších "agentů", respektive verzí.  
 
 
Zápasy mezi AlphaStar a profesionálními hráči se odehrály už v prosinci a nejdříve to byl souboj s hráčem TLO, který se specializuje na rasu Zergů. To byla pro něj nevýhoda, protože AlphaStar aktuálně umí pouze hrát s Protossy, a ty tak musel využít také TLO, který nepřekvapivě prohrál 0:5. 
 
​  
Následovala další verze AlphaStar, která už byla postavena proti hráči MaNa, jenž už má oblíbené právě Protossy. Odolával už lépe než TLO, ale i tak nakonec prohrál všech pět zápasů. Později však MaNa bojoval proti jiné verzi AI a tehdy už dokázal urvat vítězství.
 
A co bylo pro výhry AlphaStar klíčové? Krom jiného také působivý micromanagement jednotek. Ty poškozené stahovala a do předních linií rovnala silné a zdravé, a to v ten pravý čas, aby rozdávala více zásahů, než sama dostávala. Z uvedeného grafu je také vidět, že AlphaStar přitom neměla výhodu v APM (provedené akce za minutu). Naopak jich prováděla výrazně méně, ale ty byly evidentně efektivnější. 
 
AI také prováděla některé zajímavé taktické manévry, jako je například rush jednotek nahoru na rampy vedoucí na výše položená místa v mapě. To se zrovna nedoporučuje, protože hráč nevidí, co se nahoře ukrývá, ale v tomto případě to vycházelo. Vedle toho ale využívala také některé notoricky známé taktiky, jako je blokování ramp budovami, jež však dokázala chránit. 
 
Až v posledním zápasu tak MaNa našel slabinu v taktice umělé inteligence, když ta se chystala s využitím veškerých sil zaplavit jeho základnu. Když byla armáda na půli cesty, MaNa vždy s několika jednotkami pomocí warpu zaútočil na základnu AI, která to pak vůbec nezvládla, otočila celou armádu a vydala se základnu chránit. MaNa tak touto opakovanou taktikou, na kterou by mu člověk těžko skočil, získal čas vytvořit vlastní mohutné síly a nakonec získal převahu a zvítězil. I tak to byl pouze jeden vyhraný zápas proti deseti prohraným a lze říci, že AlphaStar se ze své chyby může poučit, aby ji už příště neudělala.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek