Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Akasa Galileo ST: skříň s pasivním chlazením pro Mini-STX

26.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Akasa Galileo ST: skříň s pasivním chlazením pro Mini-STX
Už dlouho jsou na trhu k dispozici základní desky Mini-STX jako mezičlánek formátů NUC a Mini-ITX. Akasa si pro ně nyní připravila zajímavou skříň, která umožní jejich tichý provoz s pasivním chlazením.
Mezi základní desky formátu Mini-STX patří například model ASRock H110M-STX, který má dané rozměry 147 x 140 mm. Mini-ITX mají přitom 170 x 170, takže už se na ně vejde i slot PCIe 3.0 x16 nebo dlouhé sloty DIMM. Ne tak na Mini-STX. 
 
 
Jak je vidět, tyto desky sice také mohou nést desktopovou patici, ale už žádný rozšiřující slot pro kartu a také je třeba využít mobilní moduly RAM v podobě SO-DIMM. Mohou se tak stát základem pro jakousi větší domácí alternativu hotových NUC a podobných počítačů, která využije normální desktopový procesor a některé takové desky, zobrazený ASRock nevyjímaje, jsou určeny také pro napájení pomocí externího adaptéru a ne pomocí ATX zdroje. To má v sobě jistá omezení třeba pro další rozšiřitelnost, ale na druhou stranu je takové napájení tiché a není třeba hledat vhodný zdroj s rozumným výkonem a potřebným formátem. 
 
 
Akasa si nyní pro méně výkonné procesory v deskách Mini-STX připravila skříň Galileo ST, která zajistí jejich zcela pasivní chlazení. Dvě třetiny jejího prostoru zabere samotná deska a úložná zařízení a zbývající třetinu pak pasivní chladič, do nějž vedou dvě 6mm heatpipe od procesoru. 
 
 
Toto chlazení je připraveno na patice LGA115x a procesory s TDP do 35 W. To tak může být třeba Core i7-7700T z generace Kaby Lake s konfigurací 4C/8T a takty 2,9 až 3,8 GHz, takže na tak malý počítač si můžeme dovnitř nacpat výpočetního výkonu více než dost a omezeni stejně budeme nutností využít integrovanou grafiku. 
 
Celá skříň má rozměry 301 x 154 x 59 mm a téměř celá je vyrobena z hliníku. Dovnitř můžeme kromě desky nacpat také dvě 2,5" zařízení a připraven je také otvor pro WLAN anténu. Přední panel pak nese porty USB 3.1, a to jeden A a jeden C plus HDA audio jacky. Cena zveřejněna nebyla.