www.svethardware.cz
>
>
>

Akcie firmy Apple se potápí a táhnou s sebou i jiné

Akcie firmy Apple se potápí a táhnou s sebou i jiné
, , aktualita
Druhá polovina minulého roku skutečně nebyla pro řadu technologických firem z tržního hlediska dobré období. Mezi nimi je i Apple, který nedávno ohlásil problémy s odbytem svých telefonů, ovšem jeho akcie klesají už dlouho. 
reklama
Apple se mohl ještě nedávno pochlubit, že se stal společností s tržní hodnotou přes jeden bilion dolarů, ovšem od začátku října už to byla jen cesta dolů, a to podobně, jako i v případě jiných firem které nás zajímají, jako NVIDIA či AMD. Z částky 232 dolarů za akcii se Apple dostal až na dnešních 142 dolarů. 
 
 
V závislosti na tom dostali zásah i jiné společnosti, které na kondici firmy Apple více či méně závisí, takže vývoj indexů Nasdaq či Dow Jones se zabarvil do červena. Opět se zde zmiňuje i dopad americko-čínské obchodní války, který v novém roce měl přinést 25% clo na hardware dovážený z Číny, což by pochopitelně muselo zásadně ovlivnit poptávku zákazníků. O tom se ale kupodivu v poslední době moc nemluví a že by se technologické magazíny předháněly v tom, co napíší o dopadu zvýšeného cla na apetit zákazníků, to se zatím vůbec nedá říci. 
 
Apple byl nucen ohlásit, že reálné tržby za aktuální období se nebudou pohybovat v rámci dřívějších předpokladů a nyní se očekávají tržby 84 miliard. Firma se však odvolává především na zpomalující ekonomiku, a to především v Číně. Ihned po tomto prohlášení z úst CEO firmy Apple spadly akcie o více než 8 procent a společně s tím také klesly akcie firem jako Qorvo Inc. (-9,05 %), Lumentum Holdings (-8,41 %), či Skyworks Solutions (-7,45 %). Ovlivněny byly dokonce i firmy, které s Apple v podstatě nemají nic společného, jako je NVIDIA (-5,18 %) a AMD (-7,33 %), ovšem v případě Intelu je pokles o 5,5 % ještě pochopitelný, neboť jde o technologického partnera Applu, který pro něj bude možná vyrábět i 5G modemy. 
 
Co se týče Evropských firem, ty také v některých případech nebyly ušetřeny. Největší zásah dostal AMS, rakouský výrobce čipů a dodavatel společnosti Apple, jehož akcie rázem spadly o 20 % a firma Dialog Semiconductors je na tom ve srovnání s AMS ještě dobře s poklesem o 9 %. Investoři jsou tak v této době nervózní, jak se stále více mluví o recesi, která samozřejmě nemusí brzy nastat. Ostatně pokud jde čistě o hodnotu akcií firmy Apple, zatím nenastalo nic jiného než návrat k hodnotě ze začátku roku 2018. Potíž je ta, že snadno může být ještě hůř. 
 
reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář