www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde

Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
, , aktualita
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
K oblíbeným
reklama
Ještě prvního října se hodnota akcií NVIDIE dostala velice blízko k hranici 300 dolarů za kus, ale od té doby už to byl většinou ostrý sešup. V druhé polovině listopadu se dostaly pod 150 dolarů a i když se pak krátce poté dostaly až na 170, nyní jsou opět pod 150 USD za kus. 
 
 
NVIDIA přitom v poslední době nevypadala jako společnost, jejíž hodnota roste především kvůli běžným grafickým kartám rodiny GeForce. Spíše si budovala pozici na lukrativním trhu s AI akcelerátory, který má vysoký potenciál růstu a cena příslušných karet se pohybuje někde zcela jinde než v případě herních akcelerátorů. Nicméně přišel konec těžby kryptoměn na grafikách, v historii již druhý, a stalo se přesně to, co i v prvním případě. Zájem o nové karty se prudce propadl a po dlouhých měsících rýžování přišly hubené výsledky, což se prostě dalo očekávat a nikdo při smyslech si nemohl myslet, že tak nepřirozený zájem tlačící ceny karet vysoko nad doporučené částky bude trvat věčně.
 
Dle reakce trhu to však tak vypadá, nicméně je pravda, že k tomu všemu mohly přispět i rozpačité reakce na novou grafickou generaci Turing a NVIDIA sama bezpochyby přestřelila s objemem výroby starých Pascalů, které jí po rázném ochladnutí zájmu kryptotěžařů zůstaly naskladněné. Jeden by mohl očekávat, že v takovém případě nastane snižování cen starých modelů, ale to nepřišlo. Nebylo to vhodné vzhledem k chabé konkurenci a také proto, že pak by nové Turingy vypadaly se svými cenami ještě hůř. 
 
 
Dle serveru Tom's Hardware navíc nyní hrozí, že NVIDIA přijde o svého největšího investora, a to SoftBank. Zpráva cituje agenturu Bloomberg, dle níž SoftBank chce prodat svůj podíl v NVIDII kolem 3 miliard dolarů. Finální rozhodnutí ještě nepadlo a plány se mohou ještě změnit. Důvod má být ten, že dnes to rozhodně nevypadá, že přijde další vlna těžby kryptoměn na grafických kartách, takže to nevypadá ani na růst hodnoty akcií. Vedle toho jsou investoři nervózní také z komplikovaných vztahů USA a Číny, přičemž tržby NVIDIE vznikají z pětiny právě v Číně. Na druhou stranu, která firma vyrábějící PC hardware může dnes říci, že se jí to netýká? 
 
V každém případě to vypadá, že spanilá jízda NVIDIE s neustále rostoucí hodnotou jejích akcií je na nějakou dobu u konce, což je dobrá zpráva pro AMD, které dostane příležitost se svými 7nm čipy Navi. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů