www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde

Akcie NVIDIE se drží na polovině maxima a největší investor možná odejde
, , aktualita
Asi málokdo předpokládal, že konec druhé vlny těžby na grafických kartách NVIDII tak hluboce zasáhne na finančním trhu. Přesně to se ale stalo. Její akcie zakrátko klesly na polovinu letošního maxima, kde se drží a možná přijde i další rána.
K oblíbeným
reklama
Ještě prvního října se hodnota akcií NVIDIE dostala velice blízko k hranici 300 dolarů za kus, ale od té doby už to byl většinou ostrý sešup. V druhé polovině listopadu se dostaly pod 150 dolarů a i když se pak krátce poté dostaly až na 170, nyní jsou opět pod 150 USD za kus. 
 
 
NVIDIA přitom v poslední době nevypadala jako společnost, jejíž hodnota roste především kvůli běžným grafickým kartám rodiny GeForce. Spíše si budovala pozici na lukrativním trhu s AI akcelerátory, který má vysoký potenciál růstu a cena příslušných karet se pohybuje někde zcela jinde než v případě herních akcelerátorů. Nicméně přišel konec těžby kryptoměn na grafikách, v historii již druhý, a stalo se přesně to, co i v prvním případě. Zájem o nové karty se prudce propadl a po dlouhých měsících rýžování přišly hubené výsledky, což se prostě dalo očekávat a nikdo při smyslech si nemohl myslet, že tak nepřirozený zájem tlačící ceny karet vysoko nad doporučené částky bude trvat věčně.
 
Dle reakce trhu to však tak vypadá, nicméně je pravda, že k tomu všemu mohly přispět i rozpačité reakce na novou grafickou generaci Turing a NVIDIA sama bezpochyby přestřelila s objemem výroby starých Pascalů, které jí po rázném ochladnutí zájmu kryptotěžařů zůstaly naskladněné. Jeden by mohl očekávat, že v takovém případě nastane snižování cen starých modelů, ale to nepřišlo. Nebylo to vhodné vzhledem k chabé konkurenci a také proto, že pak by nové Turingy vypadaly se svými cenami ještě hůř. 
 
 
Dle serveru Tom's Hardware navíc nyní hrozí, že NVIDIA přijde o svého největšího investora, a to SoftBank. Zpráva cituje agenturu Bloomberg, dle níž SoftBank chce prodat svůj podíl v NVIDII kolem 3 miliard dolarů. Finální rozhodnutí ještě nepadlo a plány se mohou ještě změnit. Důvod má být ten, že dnes to rozhodně nevypadá, že přijde další vlna těžby kryptoměn na grafických kartách, takže to nevypadá ani na růst hodnoty akcií. Vedle toho jsou investoři nervózní také z komplikovaných vztahů USA a Číny, přičemž tržby NVIDIE vznikají z pětiny právě v Číně. Na druhou stranu, která firma vyrábějící PC hardware může dnes říci, že se jí to netýká? 
 
V každém případě to vypadá, že spanilá jízda NVIDIE s neustále rostoucí hodnotou jejích akcií je na nějakou dobu u konce, což je dobrá zpráva pro AMD, které dostane příležitost se svými 7nm čipy Navi. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková