Akumulátory z EV Nissan Leaf nachází druhý život v autonomních robotech

Akumulátory z EV Nissan Leaf nachází druhý život v autonomních robotech
, , aktualita
Automobilka Nissan řeší životnost akumulátorů s elektromobilů Nissan Leaf upcyclingem. Když už nemohou sloužit v elektromobilech, poslouží ještě nějakou dobu v autonomních robotech v továrnách společnosti.
K oblíbeným
reklama
Jedním z velkých problémů elektromobility je spousta vysloužilých akumulátorů. Recyklační procesy jsou zatím nepříliš efektivní a drahé, a tak se věc řeší tím, že se po vyřazení z aut nadále používají tam, kde jejich snížená energetická hustota není tak kritická. Už od roku 2018 tak automobilka Nissan prodává vysloužilé akumulátory jako úložiště do solárních systémů, ne až tak dávno přibylo použití v autonomních robotech. Konkrétně jde o tzv. AGV (Automated Guided Vehicles), které v továrnách automobilky autonomně rozváží díly pro montáž po předem definovaných trasách a pochopitelně mají detektory, aby se vzájemně nenabouraly. Ještě před několika roky se zde používaly olověné akumulátory, ty ale moc dlouho nevydržely a bylo nutné je měnit zhruba každý rok až dva.
 
Nissan AGV
 
Před 8 lety se do nich začaly montovat akumulátory z Leafů, tehdy šlo ale o nové články. Těch je ve 24kWh akumulátoru auta 48 a do každého AGV jdou tři (akumulátor z jednoho Leafu tak vystačí na 16 AGV). Od minulého roku se ale do AGV začaly montovat právě ony vysloužilé články, u kterých se počítá, že v robotech vydrží ještě dalších 7-8 let. Po cestě se pak na vyhrazených místech rychle dobíjí.
 
Nissan AGV
 
Jen v továrně Oppama na jih od Tokia je 700 takových AGV a po celém světě jich má Nissan zhruba 4000. Zde ale současně vidíme, že je to jen kapka v moři a veškerá AGV Nissanu poberou akumulátory z pouhých 250 Leafů za předpokladu, že by všechny články byly v natolik dobré kondici, že by byly dále použitelné. Máme zde i jednu všeobecnou výhodu. S tím, jak se nachází více uplatnění pro vysloužilé akumulátory z elektromobilů (ty tak není třeba hned recyklovat), současně roste i jejich výkupní cena. Pro majitele EV se tak výměna akumulátoru stává cenově o něco přijatelnější. Stále je to ale velmi drahá "legrace".
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ve Francii spustili provoz autonomního autobusu 4. úrovně Ve Francii spustili provoz autonomního autobusu 4. úrovně
Jedním z dalších projektů autonomní dopravy je EasyMile. Ve Francii dostal povolení provozu malého autobusu s autonomií na 4. úrovni, ta tedy nevyžaduje záložního řidiče. Na všeobecné povolení autonomních aut si ale Francie ještě počká.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Jack Dorsey končí jako CEO Twitteru, nahradí ho Parag Agrawal Jack Dorsey končí jako CEO Twitteru, nahradí ho Parag Agrawal
Zakladatel sociální sítě Twitter, Jack Dorsey, zde po 16 letech končí. Opouští nynější roli CEO společnosti a v příštím roce i představenstvo. Ve funkci ho nahradí 37letý Parag Agrawal, dlouholetý zaměstnanec společnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
QuantumScape: i 10vrstvé solid-state baterie dosahují plánované životnosti QuantumScape: i 10vrstvé solid-state baterie dosahují plánované životnosti
QuanstumScape je jednou z firem, která se tváří, že by mohla uvést velkosériové solid-state akumulátory jako jedna z prvních. Zatímco testy jednovrstvých modelů už proběhly, nyní máme náznaky o výkonech i u 10vrstvých.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu
Salvador letos vyvolal zájem celého světa tím, že přijal Bitcoin jako oficiální platidlo a nyní chce jeho prezident Nayib Bukele investovat do kryptoměn ještě mnohem zajímavějším způsobem. V plánu má stavbu bitcoinového města u vulkánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Čínský Innosilicon chystá vlastní GPU Fantasy One s až 32 GDDR6X Čínský Innosilicon chystá vlastní GPU Fantasy One s až 32 GDDR6X
Čínská společnost Innosilicon na akci Fantasy One GPU Product Press Conference představila svá první samostatná GPU, na nichž zaujme už jen to, že mají využít až 32 GB paměti GDDR6X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek