reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Alder Lake vyfocen a máme tu i detaily o čipsetu Z690

, , aktualita
Alder Lake vyfocen a máme tu i detaily o čipsetu Z690
Vzhledem k množícím se informacím o generaci Intel Alder Lake-S to už konečně začíná vypadat, že ta se už opravdu v blízké době dostane na trh. Máme tu nyní další snímek paticového procesoru i diagram Z690.
Intel Alder Lake-S ještě asi nemají pevné datum vypuštění na trh, respektive o něm nevíme, takže můžeme uvažovat o říjnu až listopadu. Nyní se také objevují spekulace, že desky se Z690 a první Core 12. generace se na trh dostanou přesně 17. listopadu, ale i kdyby to byla pravda, Intel se může nakonec ještě rozhodnout termín přesunout. 
 
  
PC Inquisitor nám nyní přináší jednak detailní fotografii spodku procesoru Alder Lake-S, který má na rozdíl od předchozích Core obdélníkový tvar, přičemž rozmístění SMD součástek zcela odpovídá fotografii, kterou už dříve zveřejnil server VideoCardz. Zajímat nás bude ale především diagram týkající se celé platformy a především pak čipové sady Z690. 
 
 
 
Ten ukazuje jednak na výbavu samotného procesoru, který nabídne celkem šestnáct linek PCIe 5.0 dělitelných na 2x 8, vedle nichž má také 4 linky PCIe 4.0 pro SSD/Optane a také podporu třech monitorů na DP/HDMI. Vedle toho se potvrzuje také podpora pamětí DDR4 i DDR5, a sice až 3200 a 4800 MHz. Co z toho bude využito, to už bude záviset leda na konkrétní základní desce. 
 
S čipsetem bude procesor propojen osmi linkami DMI 4.0, jejichž propustnost bude odpovídat PCIe 4.0, čili celkem 16 GB/s a samotný Z690 už nabídne až 12 linek PCIe 4.0 a 16 linek PCIe 3.0, dále 6x SATA 6 GB/s, 4x USB 3.2 Gen 2x2 porty, 10x USB 3.2 Gen 2x1 porty, 10x USB 3.2 Gen1x1 porty a 16x USB 2.0 porty.
 
Dočkáme se konečně také už rychlejšího Ethernetu, a sice půjde o Intel 5G base-T MAC/PHY Ethernet doplněný o klasický 10/100/1000Mbit MAC a samozřejmě nesmí chybět podpora moderního Wi-Fi, a to verze 6E či 7. Ovšem jak ukazuje světle modrá barva 5Gb/s Ethernet tu bude volitelná výbava, čili taková, která se dostane spíše jen na dražší desky.
 
Z690 má tak oproti předchozí verzi jednak rychlejší rozhraní s procesorem, podporuje více linek PCIe a včetně rychlejších 4.0, nabídnout může Ethernet / Wi-Fi s vysokou propustností plus čtyři rychlé USB 3.2 2x2 s 20 Gb/s. Celkem jde o dost mezigeneračních vylepšení, takže můžeme být vcelku spokojeni. 


reklama
reklama
reklama
reklama