www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AllJoyn: tajná zbraň Microsoftu pro IoT ve Windows 10

AllJoyn: tajná zbraň Microsoftu pro IoT ve Windows 10
, , aktualita
Nemluví se o tom často, vlastně skoro vůbec. Windows 10 budou podporovat protokol AllJoyn, který umožňuje zařízením v rámci IoT vzájemně komunikovat. Mobil, tablet, notebook či desktop s Windows 10 se tak může stát centrem chytrého domova.
K oblíbeným
reklama
AllJoyn je protokol nebo se dá říci obecný jazyk, kterým mohou vzájemně komunikovat zařízení v rámci IoT (internetu věcí). Původně ho vyvinul Qualcomm, ale posléze ho uvolnil jako open-source. Kolem protokolu vzniklo seskupení AllSeen Alliance, jehož členy jsou Sony, LG, Sharp, Panasonic, Sears, Electorlux, Cisco, HTC, Silicon Image, TP-Link, Canary, Two Bulls, doubleTwist, FON, Harman, HTC, LIFX, Liteon, Muzzley, Sproutling, Wilocity a mnoho dalších. Samozřejmě včetně Microsoftu.


Logo Allsen Alliance


Rozhodně nejde o jedinou iniciativu na poli internetu věcí, ale jde určitě o iniciativu významnou. A Microsoft teď ve Windows 10 protokol AllJoyn podporuje. To znamená, že mobil, phablet, malý či velký tablet, konvertibilní či klasický notebook, desktop, Xbox či cokoli dalšího se prostřednictvím tohoto protokolu dokáže spojit s kompatibilními zařízeními, sdílet s nimi data a příkazy a ovládat je. Windows 10 tak v sobě mají potenciál stát se centrem (chcete-li mozkem) chytrého domova.

Jistě, není tu jenom AllJoyn a Microsoft, je tu například Apple s HomeKitem a Google s Brillem. Ale třeba HomeKit vyžaduje speciální čip v zařízení, což zvyšuje náklady. A Brillo vlastně ještě není pořádně venku. Těžko soudit, jak to celé dopadne, ale vypadá to, že tentokrát má Microsoft slušně našlápnuto. Zvolit široce podporovaný open-source protokol byl možná ten nejrozumnější tah, co mohl Redmond udělat.

A podpora AllJoynu navíc může být pro některé uživatele předchozích verzí jedním z důvodů k upgradu na Windows 10.

Zdroj: WinBeta
reklama
Nejnovější články
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala33 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů