www.svethardware.cz
>
>
>

ALMA spatřila náznak zárodku planety u cizí mladé hvězdy

ALMA spatřila náznak zárodku planety u cizí mladé hvězdy
, , aktualita
Chilské radioteleskopové zařízení ALMA se ve velice slušném detailu podívalo na mladou hvězdu vzdálenou 200 světelných let, která má kolem sebe stále horký protoplanetární disk. V něm se ukázal možný zárodek planety a ne zrovna malý.
K oblíbeným
reklama
Máme přitom štěstí, že tuto soustavu hvězdy TW Hydrae máme jako na talíři, však snímek poskytnutý zařízením ALMA ukazuje dokonalé kruhy v protoplantárním disku. Tato hvězda přitom lze přirovnat k našemu Slunci, oproti němuž by měla být cca o pětinu lehčí, ale s průměrem o desetinu větším. Hvězda je teprve kolem 8 milionů let stará a ještě nepatří do hlavní posloupnosti, čili ještě nezačala s fúzí vodíku. S tím začne až poté, co se smrští a teploty v ní vzrostou. 
 
 
V jedné z mezer v protoplanetárním disku by se už mohla nacházet dosud nepotvrzená planeta (TW Hydrae b) s odhadovanou hmotností 1,5x větší než Neptun ve vzdálenosti 22 AU od hvězdy. Nyní nám jde ale o místo na okraji tohoto disku, kde se v hlavní části obrázku ukazuje jen méně znatelná skvrna, která je ve výřezu zvýrazněna dle toho, jak ji uvidělo zařízení ALMA.
 
Protoplanetární disky pochopitelně nezáří moc silně ve viditelném spektru, ale v případě rádiových vln jsou zaznamenatelné už mnohem lépe, a proto zde mohlo být dobře využito pole 66 rádiových teleskopů ALMA. Je to ale zatím jen náznak zrodu planety, z nějž se může nakonec vyklubat něco jiného. 
 
Za povšimnutí stojí, že celá skvrna má průměr srovnatelný se vzdáleností mezi Sluncem a Jupiterem, čili přes 5 AU, neboli přes 750 milionů kilometrů. Nic nám to ale neřekne o tom, jak velká by mohla být případná planeta, která se na této dráze možná chystá vzniknout. Vzhledem ke vzdálenosti od hvězdy, která dalece překračuje i vzdálenost Neptunu od Slunce, by se dalo soudit, že by to mohlo být něco většího. Ale to nelze jednoznačně říci, když sami nevíme ani to, kde se zrodily velké planety naší soustavy a jak přesně v ní migrovaly, stejně jako víme ještě méně o tom, jak skutečně vypadá systém TW Hydrae. 
 
Ostatně astronomové připouští i tu možnost, že údajný zárodek planety je prostě jen obrovský vír materiálu, něco jako velká bouře mezi atmosférickými pásy Jupiteru. Nicméně proč by se právě z takových vírů nemohly tvořit planety? Podivné je ještě něco, a sice že dle dosavadních modelů by tvorba planet měla probíhat ve stejný čas, takže astronomové by očekávali, že takových výrazných míst zachytí více. Navíc by zárodky měly mít pravidelný kruhový tvar, zatímco tento je viditelně protáhlý. Proto se na TW Hydrae postupně zaměří ještě další zařízení, například japonský teleskop Subaru, aby se mohla změřit teplota na daném místě a hledat další známky čehokoliv. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů