www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Amazon Graviton píše historii jako první ARMová platforma v cloudu

Amazon Graviton píše historii jako první ARMová platforma v cloudu
, , aktualita
Společnost Amazon si upravila procesory ARM dle vlastních potřeb a vytvořila Graviton pro své AWS (Amazon Web Services). Uvádí přitom, že výsledné instance budou nedostižitelně levnější než ty, které jsou založeny na CPU Intel či AMD. 
K oblíbeným
reklama
Amazon sám nedávno ohlásil, že využije pro své Amazon Web Services (AWS) i procesory AMD EPYC a pochopitelně provozuje i Xeony od Intelu. Nyní ale sází také na vlastnoručně upravené procesory ARM, které se uplatní v nových instancích A1. Jde o procesory Amazon Graviton, o nichž už byla řeč, kterou si nyní trošku rozvedeme.
 
Není divu, že jde opět o výsledek práce izraelské firmy Annapurna Labs, kterou Amazon dříve akvizoval a jejíž čipy najdeme třeba v NAS firmy QNAP. Dle firmy budou Graviton výtečné především pro takovou zátěž, kterou lze rozprostřít napříč skupinou menších instancí, což platí třeba pro webové servery či různá vývojářská prostředí. 
 
 
Procesory Graviton jsou založeny na jádrech Cortex-A72 s maximálním taktem 2,3 GHz. Dle viceprezidenta pro AWS Jamese Hamiltona výsledné instance A1 nabízí až o 45 procent nižší náklady v porovnání se 170 dalšími instancemi, které AWS podporuje. Jde třeba o Intel z1d s procesory Intel na taktu 4 GHz, P3 s GPU NVIDIA Tesla V100 nebo nové M5a a R5a s procesory AMD EPYC. 
 
ceny instancí A1 založených na Gravitonech
 
Instance A1 s procesory Graviton budou rozděleny na pět typů počínaje jedním jádrem se 2 GB paměti až po 16 jader se 32 GB paměti. Co se týče samotných procesorů, není zrovna jasné, jaké úpravy na nich Amazon provedl. Známo je, že jde o SoC se 16 jádry uspořádaných ve skupinách po 4, které sdílejí 2 MB L2 cache. Každé jádro pak má k dispozici 32 kB datové L1 cache a 48 kB instrukční L1, což je pro Cortex-A72 standard. Dle serveru The Register se výkon těchto procesorů v porovnání s konkurencí značně mění dle způsobu zátěže a v některých případech se 16 jader Gravitonu nedokázalo vyrovnat ani pěti jádrům v procesoru Xeon E5-2697v4, což je starý Broadwell. 
 
Amazon - Annapurna Labs Graviton
 
A jak poukazuje server Extremetech, Amazon už před lety pracoval na ARMových serverech s firmou AMD v rámci projektu Skybridge. AMD však nedokázalo splnit požadavky na výkon, které si v Amazonu stanovili a projekt byl náhle zrušen. AMD však přesto s dvouletým zpožděním v roce 2016 přišlo s procesorem Opteron A1100 založeném na Cortex-A57, přičemž dané zpoždění mělo nastat kvůli tomu, že pro dané procesory nebyla připravena serverová infrastruktura, i když to samozřejmě mohly být především problémy s vývojem A1100. O těchto procesorech jsme ostatně slyšeli nejdříve právě v roce 2014 a pak naposledy v roce 2016. Čili AMD je před dvěma lety konečně dokázalo dostat na trh, ale poté se po nich ihned slehla zem a my si o nich opět čteme až nyní, čili opět po dvou letech. To se ale už situace v AMD opět značně změnila a to opět sází na serverové procesory x86 a s Gravitony nemá nic společného. 
 
 
Po ukončení spolupráce s AMD si Amazon koupil právě firmu Annapurna Labs, s jejímž produktem jsme se setkali třeba v testu QNAP TS-531P, a začal se starat sám o vývoj potřebných procesorů. Nyní Amazon tedy přišel s Gravitonem a to představuje první obecně známý případ, kdy byly procesory ARM nasazeny v cloudových serverech. Právě proto je tato zpráva důležitá, neboť konečně tu máme hmatatelný příklad nasazení ARM v cloudu, o čemž se mluvilo už velice dlouho.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake
Dell dnes představil novou generaci stolních počítačů XPS vybavenou aktuálními procesory Intel Core v menším balení. Řada monitorů UltraSharp se potom rozrostla o několik novinek pro domácí zábavu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB
Společnost WD znatelně rozšířila nabídku svých podnikových pevných disků o vysoké kapacity. Do řady disků WD Gold poputují verze s 16 TB a 18 TB. Řada Ultrastar přinese dokonce dříve jen těžko představitelných 20 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX
Společnost AMD si pro nás připravila Assassin’s Creed Valhalla k moderním procesorům Ryzen 7 a 9, zatímco NVIDIA dokázala svou chystanou akci lépe utajit a neočekávaně přichází s Death Stranding ke všem GeForce RTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC
Herní nakladatelé si dle VideoGamesChronicle chtějí v některých případech přilepšit tím, že by zákazníky nutili kupovat si již jednou zaplacené hry v podobě DLC, a to v případě, že by je chtěli hrát na nové konzoli Xbox Series X. To se nelíbí Microsoftu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny
V záplavě informací o nových herních grafických kartách firmy NVIDIA nechybí už ani zmínka o novém mainstreamu a také low-endu. Výsledné karty pochopitelně dorazí až někdy později po výkonných modelech. O jaké půjde?
Včera, aktualita, Jan Vítek