www.svethardware.cz
>
>
>

AMD hodnotí předchozí rok a zaznamenává 28% pokles v tržbách

AMD hodnotí předchozí rok a zaznamenává 28% pokles v tržbách
, , aktualita
Společnost AMD vydala zprávu o svých tržbách za celý poslední rok, které potvrdily, že její kondice v této době není dobrá, ale to není žádné překvapení. Firma v uplynulém roce zaznamenala velice výrazný 28% pokles v tržbách.
K oblíbeným
reklama
Problémy firmy AMD nepramení pouze z toho, že musí bojovat na dvou frontách proti Intelu a NVIDII, ale také z toho, že velice spoléhá na trh s PC, jenž se v posledních letech také zmenšuje. No a když k tomu přičteme aktuální stav produktů firmy AMD, a to především tedy procesorů a APU x86, je jasné, že se to musí podepsat na celkové finanční kondici firmy. Celkový 28% pokles v tržbách za celý rok tak představuje částku 3,99 miliardy USD, na niž se AMD dostalo z předchozích 5,5 miliard za rok 2014.

V posledním čtvrtletí roku 2015 AMD zaznamenalo 10% pokles tržeb v porovnání s třetím kvartálem. Utržilo tak 958 milionů dolarů oproti 1,06 miliardy. Dobrá zpráva ale je, že ztráta firmy z třetího kvartálu se neprohloubila, naopak se citelně snížila a také klesla hodnota zboží na skladě. Celkový dluh firmy se tak zvýšil pouze o 2 miliony dolarů, ovšem za celý rok činí ztráta firmy 481 milionů dolarů, přičemž o rok dříve to bylo 155 milionů.

AMD může být spokojeno se svým segmentem Computing and graphics, který vykázal tržby 470 milionů za poslední kvartál, což představuje 11% nárůst. Podepsala se na tom prý především APU generace Carrizo a dokonce i procesory FX se prodávaly dobře. Firmu ke dnu táhl sektor Enterprise, Embedded and Semi-Custom, jenž vykázal tržby 488 milionů, což je 23% pokles. Důvodem prý byla nižší poptávka po serverových procesorech a také méně financí z konzolí.

Nyní tedy čekáme na to, až AMD představí hlavní produkty chystané pro tento rok, tedy GPU Polaris a CPU Zen. Ovšem je velice znát zvýšená aktivita, a to především nové divize Radeon Technologies Group, která dostala na trh nové karty Radeon R9 380X, pro něž NVIDIA zatím nemá v dané cenové hladině vhodnou konkurenci a zmínit musíme také nové ovladače Crimson. Vedle toho AMD už konečně dostalo na trh Opteron A1100 “Seattle” SOC, jeho první serverové procesory založené na ARM. Je také znát celková změna přístupu firmy a lepší komunikace směrem k odborné veřejnosti. AMD prostě chce, aby se o jeho produktech diskutovalo.

Lisa Su je stále optimistická, ovšem i tak předpokládá, že tržby budou dále mezikvartálně klesat, a to dokonce o 14 procent. Za první kvartál tohoto roku by tedy AMD mělo utržit pouze kolem 824 milionů dolarů. Podepsat se na tom mají opět herní konzole a také nepříznivá situace na čínském trhu. Nicméně výhled na celý rok 2016 už je daleko lepší a očekává se celkový růst tržeb právě díky nástupu Polarisu, Zenu, nových profesionálních karet FirePro a serverových Opteronů. Zen tedy nejdříve přijde v podobě desktopových procesorů a až poté se dostane na serverový trh, přičemž AMD si od toho slibuje, že si vezme část serverového trhu od Intelu zpět. Tento rok tak má být pouze začátek a Zen naplno udeří až v tom příštím, kdy už bude nejen v procesorech FX, ale také v APU či Opteronech a stejně tak čipy Polaris nebudou pouze v herních grafikách, ale také v systémech HPC a datových centrech.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala