Amazon možná brzy představí domácího robota

Amazon možná brzy představí domácího robota
, , aktualita
O tom, že v našich domácnostech budou za chvíli úklidu, vaření, praní a jiným méně či více nemilovaným pracem vládnout roboti, se mluví už dlouho. Amazon by ale už letos mohl zkusit tuto revoluci odstartovat. 
K oblíbeným
reklama
A proč by se to ostatně už nemohlo stát, když roboti nám začínají brát práci i v našich zaměstnáních, i když je samozřejmě zatím nepředstavitelné, že bychom si mohli letos od Amazonu pořídit rovnou celého "sanitárního droida", pro nějž bude přímo potěšením strávit sobotní večer skládáním prádla. Dle dostupných zpráv se robot chystá v rámci projektu Vesta, což je příhodný název po římské bohyni domácího krbu. Na starost má tento projekt hardwarová divize Lab126, která má na svědomí také reproduktory Echo, tablety Fire nebo Fire Phone. 
 
 
Nelze se divit, že zatím vůbec není jasné, co by takový robot od Amazonu měl vůbec dělat. Dle nezaručených zpráv by měl být schopen se orientovat v prostoru s podobnou jistotou jako dnešní autonomní vozidla v běžném provozu, takže přejet se nás bude snažit jen občas. Bude tak schopen se navigovat po domácnosti a vyhýbat se překážkám. 
 
Dle agentury Bloomberg by to měl být v podstatě malý nohsled, který by se dal označit za mobilní chytré zařízení Alexa, ale když se nad tím zamyslíme, proč by někdo k takové věci potřeboval rovnou celého robota, který se mu bude držet za zádí? Je zřejmé, že by takový robot toho měl umět daleko více, než aby to byl jen chytrý reproduktor na kolečkách. 
 
Důkazy o probíhajícím vývoji můžeme vidět ve starších nabídkách Amazonu na inženýrské pracovní pozice. Firma hledala experty na počítačové zachytávání obrazu, senzory a obecnou robotiku. Navíc také už má také svou pobočku Amazon Robotics vyvíjející třeba stroje, které jsou schopny zvedat objekty a manipulovat s nimi. To je ale spíše průmyslová robotika, zatímco Lab126 mají nabídnout produkt pro běžné spotřebitele. 
 
 
Asi ještě nepůjde o opravdového a masově rozšířeného robota pro "obecné nasazení". Jak server Extremetech připomíná, už v 80. letech byl za 1500 dolarů k dispozici robot Hero, který dokázal jezdit kolem a používat syntézu řečit. Levnější TOPO ze stejné éry mohl sloužit k převážení malých předmětů a roli kamaráda zase převzal daleko modernější Asus Zenbo. Dá se tak říci, že dosud nejužitečnějšími domácími mechanoidy jsou robotizované domácí vysavače nebo jejich příbuzní pohybující se po trávníku.
 
Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář