www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD bude vyrábět i 7nm čipy v TSMC, GloFo nedokáže zajistit potřebnou kapacitu

AMD bude vyrábět i 7nm čipy v TSMC, GloFo nedokáže zajistit potřebnou kapacitu
, , aktualita
Na konci dubna se spekulovalo o tom, že společnost AMD využije pro výrobu 7nm čipů také továrny firmy TSMC namísto toho, aby využila pouze služeb GlobalFoundries. Tyto informace se nyní potvrzují, takže jaké je jejich pozadí?
K oblíbeným
reklama
Důvod je prostě ten, že AMD opravdu bude potřebovat větší výrobní kapacitu pro 7nm čipy, než GlobalFoundries (GloFo) dokáží poskytnout. Už za několik měsíců by se měly objevit na trhu 7nm čipy Vega, ale to pouze v AI akcelerátorech Radeon Instinct, zatímco hráči si mohou nechat zajít chuť. V první polovině příštího roku zase už očekáváme první 7nm procesory Ryzen a nyní už je jasné, že GloFo nebudou schopny tuto výrobu pokrýt. 
 
 
 
Nový 7nm proces firmy GloFo přitom vychází z dříve licencovaného 14LPP firmy Samsung, ovšem AMD bude zcela jistě potřebovat, aby byl do jisté míry kompatibilní se 7nm procesem TSMC. Šéftechnolog firmy GloFo, Gary Patton, přitom řekl zástupci EETimes, že právě proto jeho firma využije podobné rozměry prvků, z nichž se skládají výsledné tranzistory, jako ve firmě TSMC. AMD tak získá potřebnou flexibilitu výroby. Přímo také přiznal, že AMD bude mít větší požadavky na objem výroby, než GloFo dokáže unést a tato firma ostatně bude mít i jiné zákazníky jako IBM, ale to až v příštím roce. 
 
Je zvláště zajímavé, že GlobalFoundries se snaží, aby AMD mohlo využít pro stejné čipy jeho 7nm proces i alternativu od TSMC, protože to je přesně to, co výrobci čipů obvykle nedělají. Dokazuje to, jak úzké má vztahy s AMD, z jehož továren byla ostatně společnost GlobalFoundries zrozena. Kdyby tomu to tak nebylo a výrobní proces GloFo nebyl uzpůsoben procesu TSMC, AMD by muselo plně přepracovat své čipy pro výrobu v cizí firmě, což stojí čas i peníze. 
 
 
Nicméně AMD se může rozhodnout, jaké produkty bude vyrábět v továrnách GloFo a jaké zase v TSMC. Druhé firmě může svěřit třeba nové Vegy a první zase novou generaci procesorů a APU architektury Zen, například. Ostatně TSMC má své velké zkušenosti s výrobou velkých grafických čipů, jak ukazuje produktové portfolio firmy NVIDIA. Dříve se také mluvilo o tom, že by se firmě GlobalFoundries nemuselo částečné přesunutí výroby čipů AMD do TSMC zamlouvat, ale pokud její továrny jednoduše nebudou stíhat, nebude ani žádný důvod k nespokojenosti, leda tak s nedostatkem vlastních kapacit. 
 
AMD také stejně jako každý jiný dobře ví, že Intel má s nástupem 10nm procesu velké problémy, takže není v takovém časovém presu, jako kdyby se Intel už pomalu chystal představit generaci Cannon Lake (či jak se konečně bude jmenovat). Dle všeho nás nyní od první "širokospektrální" 10nm generace CPU Intel dělí ještě jedna 14nm, která přijde po Coffee Lake. Půjde o opět trošku vylepšený stávající výrobní proces, chcete-li 14nm+++. 
 
Zdroj: EETimes


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny Ještě častější aktualizace pro Chrome. Nová verze vyjde každé 4 týdny
Google se rozhodl zrychlit aktualizace svého prohlížeče. Novou verzi chce vydávat každé čtyři týdny místo stávajících šesti. Uživatelé se tak mohou těšit na častější novinky. Tato změna začne platit od Chromu 94.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K Nové Nintendo Switch údajně nabídne OLED displej a podporu 4K
Dlouho očekávaný nový model Nintendo Switch by měl být představen v letošním roce a na trh se dostat nejpozději před Vánoci. Hlavní, ale nikoliv jedinou novinkou se stane 7palcový OLED panel od Samsungu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty Microsoft Edge 89 zvyšuje výkon a přináší vertikální karty
Microsoft právě vydal aktualizaci svého prohlížeče Edge, která přináší několik zásadních novinek. Verze 89 zrychluje start o desítky procent a snižuje nároky na výkon. Došlo i na dlouho očekávané vertikální seskupení karet.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken Kamery budou v Británii sledovat řidiče házející odpadky z oken
Velká Británie má bohatou historii kamer sledující obyvatele. Doprovodný software slouží k identifikaci lidí a nyní bude využíván ke hledání dalších hříšníků. Cílem budou řidiči, kteří vyhazují odpadky z oken aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea GeForce RTX 3080 Ti bude mít také omezený výkon pro těžbu Etherea
Jako první s omezením výkonu při těžbě Etherea přišla karta GeForce RTX 3060 a NVIDIA jasně naznačila, že nebude poslední. Nyní už můžeme pomalu mluvit o nástupu RTX 3080 Ti, která má dostat stejné opatření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů