www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD přesune výrobu 7nm čipů také do TSMC, co to znamená?

AMD přesune výrobu 7nm čipů také do TSMC, co to znamená?
, , aktualita
Společnost AMD se při zveřejnění svých velice slušných finančních výsledků také zmínila o tom, kde plánuje vyrábět své první 7nm čipy. Původně se počítalo pouze se službami firmy GlobalFoundries, ovšem nyní Lisa Su zmínila TSMC.
K oblíbeným
reklama
Lisa Su uvedla především to, že příprava na výrobu 7nm čipů stále pokračuje a znamená to, že die-shrink původní Vegy určený především (nebo možná výhradně) pro AI akcelerátory přijde na trh ještě letos. Co se ale evidentně změnilo, je plán výroby, neboť dříve se mluvilo pouze o společnosti GlobalFoundries a nyní se ukazuje, že právě první 7nm čipy určené pro trh sjedou z výrobních linek ne, nebo alespoň ne pouze tohoto hlavního aktuálního partnera AMD, ale (i) společnosti TSMC. 
 
 
Mluví se o tom, že první 7nm Vegy na sebe vezmou i roli průkopníka, který připraví příslušné výrobní procesy pro další produkty včetně těch spotřebitelských, jež přijdou na trh později. Je to logické, neboť v jejich případě už bude nutné, aby byla výroba vyladěna i vzhledem k obrovskému rozdílu v cenách profesionálních a spotřebních produktů. 
 
Lisa Su uvedla přímo to, že aktuální strategie její firmy počítá jak s TSMC, tak s GlobalFoundries pro první 7nm produkty a že pro "onen produkt" (čili 7nm Vegu) používají právě služeb firmy TSMC, s níž ji pojí velice silné vztahy. Nakonec ještě dodala, že díky tomu nemá obavy o dostatečnou výrobní kapacitu. 
 
Server Extremetech to nebere jako dobré znamení, neboť mezi AMD a GlobalFoundries má platit ještě původní dohoda z doby, kdy se od AMD odštěpily továrny a vytvořena byla právě firma GlobalFoundries. AMD souhlasilo, že přesune veškerou výrobu tehdy chystaných 28nm CPU a GPU právě do ní, což přineslo obrovské problémy, jež přetrvávaly roky. První APU (Llano) měla obrovské problémy s výtěžností, AMD následně muselo zůstat na 32nm při výrobě procesorů Bulldozer a 28nm GPU se v GloFo nikdy nevyráběla. AMD muselo této firmě kvůli tomu platit penále a to by prý mělo platit i nadále v případě 7nm čipů vyráběných v TSMC. 
 
Vedle toho se objevila před několika měsíci informace, že GloFo má nového CEO. Sanjay Jha odstoupil a namísto něj přišel Thomas Caulfield, což naznačuje, že ve firmě asi neběží vše úplně na drátkách, a jsou tak obavy o to, jestli tato firma dokáže vyvinout 7nm proces včas. Ostatně na tom už si pracuje sama, zatímco 14nm proces získala v rámci licence od Samsungu a nyní jej pouze vylepšila/zefektivnila a marketingovými termíny mluví o 12nm, ačkoliv ten oproti 14nm procesu netvoří menší prvky.
 
To jsou ale všechno pouze spekulace a nakonec to může být i tak, že AMD si chce výrobu 7nm čipů prostě pojistit jejím zadáním dvěma různým firmám, nebo chce v TSMC vyrábět pouze testovací verze čipů a výroba sama odstartuje už v GloFo. Uvidíme. 
 
Zdroj: Extremetech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů