reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11

, , aktualita
AMD chystá celkem třináct karet s GPU Vega 11
Společnost AMD si dle výpisu z RRA certifikace chystá celkem třináct různých karet založených na čipu Vega 11. Některé z nich mají mít za úkol nahradit aktuální GPU Polaris 10 či 20, takže co můžeme očekávat?
Nové karty chystané společností AMD budou založeny na grafických čipech Vega 11 XT a Vega 11 Pro a pokud se vám jejich udávaný počet zdá trošku moc, pak vězte, že nepůjde jen o herní karty, ale také o profesionální Radeon Pro nebo snad i o akcelerátory Radeon Instinct, ale téměř jistě to budou i mobilní verze. A že jde o dvojici čipů Vega 11 XT a Pro, vyplývá z toho, že třináct karet není až tak moc. 
 
 
Co se ovšem týče herních karet s Vega 11, ty mají na trhu nahradit Polaris 10 a 20, čili karty RX 480/470 a 580/570, a to jak desktopové, tak mobilní. Tato zpráva také znamená, že nová GPU prošla finálními certifikacemi, takže jsou v podstatě připraveny vtrhnout do obchodů, ale kdy jejich chvíle nakonec přijde, to je otázka. 
 
Nemusí to ale už dlouho trvat, neboť o RRA certifikaci karty Vega 10 jsme se dozvěděli asi měsíc před tím, než byly ohlášeny Radeony Vega Frontier Edition. V případě tohoto čipu jsme se také z certifikace dozvěděli o šesti variantách. 
 
Vega 11 mají být vůbec první čipy, které přinesou paměti typu HBM do notebooků. A pokud pro AMD vše půjde dobře, to by mělo mít na hlavní letošní nákupní sezónu, čili tu předvánoční, připravena APU Raven Ridge a právě i mobilní Vega 11, a to už ideálně v hotových produktech. 
 
Co se týče desktopových grafik, proslýchá se, že ty se budou jmenovat RX Vega 32 a RX Vega 28 a pokud to platí, můžeme i určit počet Stream procesorů. V případě karet Vega 64 a 56 totiž platí, že jde o 64 a 56 Compute Units (CU). A každá CU se skládá ze 64 Stream procesorů, takže jednoduchým výpočtem lze určit, že RX Vega 32 a RX Vega 28 nabídnou 2048 a 1792 Stream procesorů, pokud tedy přijdou na trh. To by ovšem nebyl oproti RX 580 a 570 velký pokrok, spíše naopak, neboť tyto karty mají 2304 a 2048 Stream procesorů, ale záleží samozřejmě ještě na taktech. 
 
Vega 11 XT by tak mohla disponovat krom 2048 GCN jader také 1024bitovým rozhraním HBM2, čili jedním 4GB čipem, což má platit i pro Vega 11 Pro. I to by byl z hlediska kapacity krok zpět, neboť RX 580 i 570 se dodávají i ve verzi s 8 GB paměti. Navíc, pokud máme oproti RX Vega 64 a 56 poloviční rozhraní, znamená to, že propustnost by se pohybovala kolem 240 GB/s, zatímco RX 580 nabídne až 256 GB/s. 
 
To jsou všechno ale zatím jen spekulace, i když bychom se asi nedivili, kdyby to nějak takto dopadlo. V každém případě, Vega 11 budou určeny jako konkurence přinejlepším pro GeForce GTX 1060.  
 
Zdroj: Videocardz
reklama
reklama
reklama
reklama