www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chystá Radeon RX 640: Polaris potřetí pro OEM

AMD chystá Radeon RX 640: Polaris potřetí pro OEM
, , aktualita
Dosud se spekulovalo, zda se AMD odhodlá k označení svých grafických karet Radeon se 7nm GPU jako RX 3000, aby trošku nakrklo NVIDII. Nyní se ale ukazuje, že to tak vůbec nemusí dopadnout, jak víme přímo díky firemním ovladačům. 
K oblíbeným
reklama
AMD může mít hned dva důvody k tomu, aby svou novou generaci grafických karet Radeon označilo jako RX 3000. Jednak by se tím sjednotilo označení s procesory Ryzen, které jistě ponesou číslo série 3000 a pak by tím AMD trošku popíchlo NVIDII, neboť RX 3000 by se svým označením velice přiblížilo příští případné sérii GeForce RTX 3000. A to není tak od věci, však v podstatě stejnou věc už AMD udělalo v případě čipových sad pro procesory Ryzen a ostatně i označení řad Ryzen 3, 5 a 7 nám připomíná Core. 
 
 
Nyní se ale objevuje informace vytažená přímo z ovladačů AMD Adrenalin 19.4.3 a jejich souboru .inf, kde se objevila karta Radeon RX 640, která má stejné ID zařízení jako Radeon RX 550X. Z toho lze jednak určit, že stále půjde o Polaris, a to konkrétně Polaris 23 XT, nebo Polaris 23 MXL "Lexa" v případě nového Radeonu RX 640. Oba tak zřejmě ponesou 640 Stream procesorů, 32 TMU a 16 ROP plus 2 GB paměti GDDR5 se 128bitovým rozhraním. Využitelné budou leda pro nenáročné hry, jako jsou různé MMORPG.
 
Pak se ale můžeme ptát, co to znamená pro jiné karty. Bude i v nové generaci široce využitý Polaris? Je třeba si uvědomit, že RX 550X je OEM karta a ty se řídí tak trochu vlastními pravidly. Recyklace starších čipů je u nich daleko běžnější než u volně prodávaných karet a ostatně jsme to mohli čekat. Čili v jejich případě nepřekvapí využití Polarisu a pak se můžeme ptát, zda to také neovlivnilo i označení. 
 
I techPowerUp spekuluje, že označení Radeon (RX) 600 by mohlo platit jen pro OEM karty se stále 14/12nm čipy a Radeon RX 3000 budou využívat už 7nm čipy Navi. Od AMD by to ostatně byl férovější přístup, než kdyby zahrnulo Polaris i Navi do zcela stejné rodiny karet, jako tomu bylo donedávna. Však i OEM karty Radeon 530 a 520 stále využívají 28nm čipy. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů