www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD chystá Radeon RX 640: Polaris potřetí pro OEM

AMD chystá Radeon RX 640: Polaris potřetí pro OEM
, , aktualita
Dosud se spekulovalo, zda se AMD odhodlá k označení svých grafických karet Radeon se 7nm GPU jako RX 3000, aby trošku nakrklo NVIDII. Nyní se ale ukazuje, že to tak vůbec nemusí dopadnout, jak víme přímo díky firemním ovladačům. 
K oblíbeným
reklama
AMD může mít hned dva důvody k tomu, aby svou novou generaci grafických karet Radeon označilo jako RX 3000. Jednak by se tím sjednotilo označení s procesory Ryzen, které jistě ponesou číslo série 3000 a pak by tím AMD trošku popíchlo NVIDII, neboť RX 3000 by se svým označením velice přiblížilo příští případné sérii GeForce RTX 3000. A to není tak od věci, však v podstatě stejnou věc už AMD udělalo v případě čipových sad pro procesory Ryzen a ostatně i označení řad Ryzen 3, 5 a 7 nám připomíná Core. 
 
 
Nyní se ale objevuje informace vytažená přímo z ovladačů AMD Adrenalin 19.4.3 a jejich souboru .inf, kde se objevila karta Radeon RX 640, která má stejné ID zařízení jako Radeon RX 550X. Z toho lze jednak určit, že stále půjde o Polaris, a to konkrétně Polaris 23 XT, nebo Polaris 23 MXL "Lexa" v případě nového Radeonu RX 640. Oba tak zřejmě ponesou 640 Stream procesorů, 32 TMU a 16 ROP plus 2 GB paměti GDDR5 se 128bitovým rozhraním. Využitelné budou leda pro nenáročné hry, jako jsou různé MMORPG.
 
Pak se ale můžeme ptát, co to znamená pro jiné karty. Bude i v nové generaci široce využitý Polaris? Je třeba si uvědomit, že RX 550X je OEM karta a ty se řídí tak trochu vlastními pravidly. Recyklace starších čipů je u nich daleko běžnější než u volně prodávaných karet a ostatně jsme to mohli čekat. Čili v jejich případě nepřekvapí využití Polarisu a pak se můžeme ptát, zda to také neovlivnilo i označení. 
 
I techPowerUp spekuluje, že označení Radeon (RX) 600 by mohlo platit jen pro OEM karty se stále 14/12nm čipy a Radeon RX 3000 budou využívat už 7nm čipy Navi. Od AMD by to ostatně byl férovější přístup, než kdyby zahrnulo Polaris i Navi do zcela stejné rodiny karet, jako tomu bylo donedávna. Však i OEM karty Radeon 530 a 520 stále využívají 28nm čipy. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek