Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD EPYC boduje, firmy chtějí nově kupovat i AMD

6.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
AMD EPYC boduje, firmy chtějí nově kupovat i AMD
Statistika od Spiceworks ukazuje, že nové serverové procesory AMD EPYC začínají měnit trh se servery a společnosti, které dosud AMD neměly, hodlají tyto procesory kupovat. Nejsou to sice drtivá čísla, ale AMD i tak může být spokojeno.
Máme zde další zajímavou statistiku ohledně trhu procesorů. Za ní stojí společnost Spiceworks a věnuje se všemožným oblastem serverového trhu, nicméně nás bude zajímat především situace kolem procesorů. Anketa se týkala 500 společností a jejich zástupců (techniků), kteří mají vliv na to, jaké IT technologie se v těchto firmách používají. Konkrétně šlo o lidi ze Severní Ameriky a Evropy.
 
AMD EPYC logo
 
Ukázalo se, že 93 % společností vlastní servery na bázi procesorů Intel, zatímco u AMD je to 16 % a ARM paběrkuje s pouhými 4 %. Pokud vám součet nedává 100 %, nevěšte hlavu, je to správně. Některé společnosti totiž mají servery s více různými značkami procesorů, a proto jsou započítány do obou kategorií. Statistika rovněž udává, o jakých procesorech společnosti uvažují do budoucna. U Intelu 2 % společností hodlají upgradovat na Intel v následujících 2 letech a další 1 % pak v horizontu více než 2 let. Statistika ale neříká, kolik firem chce Intel opustit a zda lze čekat až 96% zastoupení.
 
Statistika AMD vs Intel vs ARM dle Spiceworks
 
V případě AMD je ale vidět, že přechod na procesory této značky (resp. rozšíření o tyto procesory) má v plánu poměrně dost společností. Celých 5 % z dotazovaných tak chce učinit do 2 let a další 3 % za dobu více než 2 roky. Pokud by tak nikdo od AMD neodešel, mohly by být servery s procesory od AMD v budoucnu ve 24 % dotazovaných společností.V případě ARM o přechodu uvažuje pouhé 1 %, takže nelze čekat, že bychom se zde mohli dostat výrazněji přes 5 %.
 
Zajímavý je i ten fakt, že AMD boduje zejména ve velkopodnikovém nasazení, kde jej má 27 % z dotazovaných velkých společností. V případě středně velkých podniků je to 17 % a pouze 11 % z dotazovaných malých společností jede na technice od AMD. Ta u techniků boduje zejména poměrem ceny a výkonu, který oceňuje 77 % dotazovaných, zatímco totéž si o Intelu myslí jen 43 % (opět, jeden technik může považovat za cenově adekvátní techniku obou společností).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.