www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD EPYC míří do cloudových serverů Microsoft Azure

AMD EPYC míří do cloudových serverů Microsoft Azure
, , aktualita
Microsoft už brzy nabídne pro využití virtuální stroje založené na cloudových server Azure, které budou postaveny na procesorech AMD EPYC. Tato oblast serverového trhu byla přitom dříve dominantou procesorů Intel Xeon. 
reklama
Důkaz toho, že zlaté časy Intelu na serverovém trhu skončily, přináší Microsoft, který ve svých serverech Azure využít konkurenční EPYC generace Naples, které nabízí až 32 procesorových jader a velice slušné možnosti I/O dané vysokým počtem linek PCI Express 3.0 a vysokou paměťovou propustností. Dosud si výdělků pomocí značně rostoucího cloudového trhu užíval především Intel, ovšem pro jeho Xeony jsou nové procesory EPYC důstojná konkurence na rozdíl od předchozích procesorů založených na starší architektuře. 
 
 
Tento rok tak bude pro AMD naprosto zásadní v tom, že po dlouhých letech dokázalo na trh dostat architekturu schopnou soupeřit s Core, k čemuž značně přispěl fakt, že mohlo využít 14nm proces a ne pouze 28nm či dokonce 32nm. 
 
Microsoft přichystal konkrétně nové verze Azure L-series, což jsou servery pro virtuální stroje zaměřené především na vysoký výkon při nakládání s daty a jejich ukládáním. Jde tak o servery využívající velké množství lokálně připojených SSD a pracující s SQL databázemi. Starší L-series jsou založeny na procesorech z generace Haswell, a tak EPYC budou znamenat výrazný pokrok.  
 
Microsoft také už dříve ohlásil nový hardwarový design, který je otevřený a známý pod názvem Project Olympia. Nové Azure L-series představují už produkčně připravenou verzi 2 založenou na procesorech EPYC 7551, což je právě 32jádrový procesor vybavený SMT pro zpracování až 64 vláken najednou se základním taktem 2 GHz, all-core boost na 2,55 GHz a maximem na 3 GHz. K dispozici budou čtyři VM konfigurace: 
 
  • 8 virtuálních CPU jader, 64 GB RAM a jeden 2TB SSD
  • 16 virtuálních CPU, 128 GB RAM a dva 2TB SSD
  • 32 virtuálních CPU, 256 GB RAM a čtyři 2TB SSD
  • 64 virtuálních CPU, 512 GB RAM a osm 2TB SSD
Nejslabší virtuální mašina z první série L-series začíná s cenou na 228 dolarech za měsíc a lze očekávat, že cena za VM na serveru s procesory EPYC bude podobná. Samotné AMD k tomu říká, že toto je pouze začátek a že ještě do konce roku očekává další ohlášené nasazení procesorů EPYC v cloudových systémech. 
 
Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek