www.svethardware.cz
>
>
>

AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů

AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů
, , aktualita
Společnost AMD se pochlubila finančními výsledky za třetí kvartál, které nejsou vůbec špatné, ostatně firma dokázala utržit o více než polovinu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. 
K oblíbeným
reklama
Z našeho pohledu se nezdá, že by na trhu bylo přehršle produktů firmy AMD, ostatně ceny Radeonů v posledních měsících opět vystřelily nahoru, moderní procesory za rozumné ceny jednoduše nejsou, ale finanční výsledky mluví jasně, firmě se daří. Ostatně zdaleka nevyrábí jen desktopové Ryzeny a Radeony.
 
 
Za vyšší tržby přitom může právě i rozhodnutí firmy AMD pečlivě si vybírat vyráběné produkty právě s ohledem na to, za kolik je může na trhu prodat. Právě proto z něj zmizely levné 7nm procesory, které dnes nekoupíme pod cca 7 tisíc korun. 
 
AMD tak za kvartál ukončený 25. září dokázalo utržit 4,313 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 54 procent a růst tržeb dobře ilustruje i ten fakt, že zmíněná suma je vyšší než celoroční tržby AMD za rok 2016. Hrubý zisk pak vzhledem ke 48% marži činí 2,086 miliard dolarů a čistý zisk dosáhl 923 milionů, což už je rovnou o 137 procent více než před rokem. 
 
 
Lisa Su se pochlubila výrazným zvýšením produkce procesorů EPYC 3. generace, což se podepsalo na dvojnásobných prodejích na datacentrovém trhu. AMD se ostatně netají tím, že aktuálně upřednostňuje výrobu serverových procesorů a na trhu se spotřebitelským hardwarem mají zase přednost mobilní APU či výkonné a drahé desktopové procesory. 
 
 
Výše uvedené potvrzují i výsledky obou hlavních divizí, z nichž mnohem rychleji rostla právě EES (Enterprise, Embedded, and Semi-custom), což platí zvláště o jejím provozním příjmu, který je oproti minulému roku téměř čtyřnásobný. Na tom se ovšem podílejí i APU vyráběná pro konzole Sony a Microsoft, neboť právě ta spadají do kolonky Semi-custom. 
 
AMD také hlásí, že ze zlepšily skladové zásoby, jejichž hodnota dosáhla na konci kvartálu 1,9 miliardy USD a firma chválí své zaměstnance starající se o dodavatelský řetězec. Navýšeny byly také investice spojené se zajištěním dalších výrobních kapacit, které mají podpořit tržby spíše z dlouhodobého hlediska a prý bylo na trh dodáno i více Radeonů, což je skutečně znát třeba v případě výkonných Radeon RX 6900 XT, které jsou k nyní dostání běžně skladem v řadě obchodů, ale ceny už tak veselé nejsou. 
 
Lisa Su hlásí také velký zájem o nejnovější procesory Threadripper PRO, které se montují do nejlépe prodávaných pracovních stanic v Severní Americe a EMEA. To je ovšem prostý následek toho, že Intel už dříve rezignoval na snahy konkurovat AMD na HEDT trhu a naposledy vypustil jen nemastné neslané modely založené na serverových Ice Lake-SP. AMD tak má na tomto trhu téměř volnou ruku a mohlo si dovolit i zaspat s Threadrippery založenými na jádrech Zen 3, na které si evidentně ještě počkáme. 
 
K tržbám také dle šéfky AMD významně přispělo dodání potřebných akcelerátorů řady Instinct MI200, které jsou určeny pro nový superpočítač Frontier, který má být dokončen ještě letos. 
 
V posledním letošním kvartálu AMD očekává tržby kolem 4,5 miliardy dolarů, čili mírný mezikvartální růst a za celý rok 2021 mají být o cca 65 procent vyšší než za 2020. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zloději aut využívají Apple AirTag ke sledování cílových aut Zloději aut využívají Apple AirTag ke sledování cílových aut
Už při uvedení přívěšků Apple AirTag se hodně mluvilo o jejich zneužívání. Proti němu sice Apple nasadil detekci sledování, ale jak je vidět v Kanadě, nemusí to vždy stačit. AirTagy měly údajně pomoci už k pěti krádežím luxusních aut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe
Ceny lithiových akumulátorů jsou pro budoucnost velmi důležité. Ovlivní nejen ceny aut na elektřinu, ale také úložiště, jejichž význam narůstá s narůstajícím podílem nestabilních obnovitelných  zdrojů elektrické energie. Cena klesá, ale už jen pomalu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly
Streamovací služba Netflix se poslední dobou snaží prorazit i v oblasti her. K nedávno přidaným hrám Asphalt Xtreme a Bowling Ballers nyní přibývají další tři herní tituly. Nadále jsou bez reklam a nákupů ve hrách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
4.12.2021, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů