www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Labs už testují 7nm Vegu

AMD Labs už testují 7nm Vegu
, , aktualita
Společnost AMD oficiálně chystá první hotové produkty se 7nm čipy Vega na druhou polovinu tohoto roku. Že skutečně přijdou, na to ukazuje i ten fakt, že AMD Labs se pochlubily tím, že mají vzorek této Vegy k dispozici pro testování. 
K oblíbeným
reklama
Předně je třeba říci, že 7nm Vega si dle aktuálně platných roadmap nemá najít cestu do spotřebitelských produktů, čili do herních karet RX Vega. To se ale může velice snadno změnit a záviset to bude právě i na tom, co o nových čipech zjistí při svém testování v AMD Labs. 
 
 
Jednat se má o klasický "die-shrink", čili výrobu stejných nebo jen mírně pozměněných čipů novým procesem, což bude tedy již 7nm oproti 14nm. Tak velký skok dává naději, že výsledné čipy budou energeticky mnohem efektivnější a/nebo díky vyšším taktům výkonnější. Na druhou stranu od nich nemáme čekat použití více Stream procesorů, TMU či ROP, takže tato výbava druhé verze Vegy bude stejná jako dnes. To ostatně už bylo potvrzeno v materiálech přímo od AMD, kde je výslovně uvedeno 64 CU (Compute Unit). No a vzhledem k tomu, že každá CU se skládá ze 64 Stream procesorů, budeme jich tu mít opět 4096 kousků. 
 
 
AMD se chystá využít 7nm čipy Vega především ve svých AI akcelerátorech, což jsou karty řady Radeon Instinct a AMD Labs to nyní potvrzují. Testují totiž právě takovouto kartu, která má na trh dorazit někdy v druhé polovině tohoto roku. Z minulých zkušeností by se pak dalo říci, že na případné herní verze 7nm Vegy bychom poté čekali ještě alespoň půl roku, ale je tu ještě jedna otázka. 
 
Ta se týká projektu AMD Zen, který nemá mít nic společného s procesory. Jde o údajný nově vytvořený tým inženýrů s úkolem vylepšit herní výkon grafických čipů AMD. Když se totiž podíváme na hrubý výkon v FP32, pak taková GeForce GTX 1080 Ti dosahuje maximálně 11,3 TFLOPS, takže prostá vzduchem chlazená Radeon RX Vega 64 by jí měla s výkonem až 12,7 TFLOPS přinejmenším konkurovat. Ten ale v praxi nedokáže přetavit ve stejně vysoké herní FPS a ve skutečnosti se snaží soupeřit s GTX 1080. 
 
Stále tak čekáme na nové informace o tom, zda AMD opravdu v tomto roce nechá své herní série ležet ladem, nebo si přeci jen chystá nějaké překvapení. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon RX 5500 XT a specifikace, jaké jsou takty? AMD Radeon RX 5500 XT a specifikace, jaké jsou takty?
Už včera se začaly objevovat karty AMD Radeon RX 5500 XT a my jsme se dozvěděli, že ty opravdu budou vybaveny GPU se 1408 Stream procesory a ne s plnými 1536 jednotkami. Nyní se ale můžeme podívat i na takty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí? Radeony RX 5500 XT se objevily v obchodě, jaké jsou a kolik stojí?
AMD Radeon RX 5500 XT by se měly už brzy dostat do prodeje či alespoň oficiálního předprodeje, přičemž ten neoficiální už v podstatě začal. Můžeme se tak podívat na úvodní nabídku i ceny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army HIS přichází s Radeony RX 5700 XT Pink a Blue Army
Společnost HIS v posledních letech u nás v podstatě zmizela z trhu. Přesto produkuje grafické karty i nadále a přichází s novými modely AMD Radeon RX 5700 XT Pink a Blue Army. Netradiční zbarvení plně odpovídá názvu karet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021 AMD Zen 4 na 5nm procesu dle China Times přijdou na začátku 2021
AMD dle nejnovějších zpráv rozhodně nechce na nic čekat a hodlá v roce 2021 vypustit na trh procesory s architekturou Zen 4, které už budou založeny na 5nm procesu. O takovém záměru jsme nicméně už věděli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru Sonda Parker objevila zdroj slunečního větru
NASA konečně zveřejnila data z prvních dvou průletů sondy Parker Solar Probe kolem Slunce, respektive skrz jeho korónu. Tyto výsledky se už dostaly do několika studií a ukazují na místo vzniku slunečního větru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek