www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD projekt Zen: Radeon RX 600, aneb Vega na steroidech?

AMD projekt Zen: Radeon RX 600, aneb Vega na steroidech?
, , aktualita
Server wccftech přinesl zprávu o tom, že AMD se nechce spokojit s aktuálním stavem trhu s grafickými kartami a ještě na tento rok si chystá sérii RX 600 s Vegou "na steroidech". Proč ale máme mluvit o projektu Zen?
reklama
Stejný server také předtím mluvil i o tom, že si AMD chystá pro příští rok 7nm GPU Navi s výkonem GTX 1080, které však má přijít na kartách s cenou kolem 250 dolarů. Nicméně ještě dříve by mohly nastoupit karty RX 600, které by tak zaplnily hluché místo v roadmapách AMD. Ty totiž naznačují, že bychom se letos neměli dočkat žádných herních grafik a i proto budeme brát informace serveru wccftech s velkou rezervou. 
 
 
Daný projekt prý oficiálně žádný název nemá, ovšem interně o něm lidé v AMD mají mluvit jako o projektu Zen. Proč by si ale vybrali název procesorové architektury pro grafické čipy? Minulý rok z AMD odešel Raja Koduri, který vedl radeonovou divizi a značně ovlivňoval její roadmapy, vývoj a výzkum i marketingovou strategii. Po jeho odchodu Lisa Su zaplnila jeho pozici pomocí dvou lidí. David Wang a Mike Rayfield pak začali divizi přetvářet a přišli s tzv. "Zen teamem". Jde o partu inženýrů, jejichž úkolem je výrazně vylepšit výkon GPU firmy AMD, a to ve spolupráci s už existujícím týmem radeonových inženýrů. 
 
Dle wccftech byl tento tým vytvořen už v říjnu minulého roku, kdy byl Raja Koduri oficiálně ještě na dlouhé dovolené, takže AMD nechtělo ztrácet čas. Radeon Project Zen navíc obsahuje ve vedoucí pozici i Susanne Plummer, která byla jedním z klíčových architektů právě procesorů Ryzen, takže už je zřejmé, proč jde o Zen team. 
 
V rámci projektu Zen má jít o dvě hlavní věci, a sice jednak o výrazné zvýšení taktovacích frekvencí GPU Radeon a pak o zvýšení energetické efektivity, což jde ostatně obvykle ruku v ruce. Lisa Su prý očekává hmatatelné výsledky už v tomto roce a také nový tým pracovníků měla pověřit prací na architektuře Navi, kde mají stejné úkoly. 
 
Uvidíme tak, co z toho nakonec bude a zda se AMD opravdu chystá ještě v tomto roce vytáhnout z rukávu vylepšené herní Vegy. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HyperX Alloy Elite RGB: to nejlepší od Kingstonu HyperX Alloy Elite RGB: to nejlepší od Kingstonu
Kingston si pod značkou HyperX připravil mechanickou klávesnici Alloy Elite RGB, nástupce původního modelu Alloy Elite. Ta už dle svého názvu nabídne jako hlavní novinku RGB podsvícení, ale také slibuje kvalitní zpracování a extra prvky ovládání.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Microsoft chystá Windows 10 Lean pro zařízení s omezeným úložištěm Microsoft chystá Windows 10 Lean pro zařízení s omezeným úložištěm
Microsoft si vedle nové verze systému Windows 10 označené jako April Update přichystá i novou mutaci, která se zařadí vedle Home, Pro a další. Půjde o Windows 10 Lean určená pro zařízení, která nemají nazbyt místo pro uložení dat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Xbox One dostává podporu 120Hz frekvence Xbox One dostává podporu 120Hz frekvence
Microsoft updatuje své herní konzole řady Xbox One a po příchodu FreeSync a nativního rozlišení 1440p je tu další významný upgrade. Nyní je to podpora zvýšené snímkovací frekvence až na 120 Hz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MIT Dormio: ovládáním snů k vyšší kreativitě MIT Dormio: ovládáním snů k vyšší kreativitě
Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu přišli se zařízením, které má za úkol prodloužit stav hypnagogie. Ten totiž je znám pro svůj příznivý vliv na lidskou kreativitu a také volnost myšlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Tvary galaxií mohou být ovlivněny jejich věkem Tvary galaxií mohou být ovlivněny jejich věkem
Astronomové mají poprvé v ruce důkaz o tom, že tvary galaxií bývají ovlivněny jejich věkem, což umožní jednu důležitou věc, a sice určit stáří galaxie podle jejího tvaru. Jde o práci australských astronomů využívajících teleskop AAT. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře