www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: Mullins a Beema předčí Atomy "Bay Trail"

AMD: Mullins a Beema předčí Atomy "Bay Trail"
, , aktualita
Společnost AMD se rozpovídala o svých chystaných APU, která mají zaútočit především na moderní Atomy od firmy Intel. Zatím není jasné, kdy se Mullins a Beema objeví na trhu, ovšem o jejich konkurenceschopnosti AMD nemá pochyby.
K oblíbeným
reklama
APU s kódovými označeními Mullins a Beema se v roadmapách firmy AMD objevily již dříve jako nástupci generace Temash, respektive Kabini. Rozdíl mezi nimi je podstatný a za vše hovoří především udávaná spotřeba. Ta je u čipů Beema kolem 2 W a Mullins budou mít mezi 10 a 25 W. Jde ale o SDP (Scenario Design Power), čili jakousi typickou spotřebu v zátěži a ne o maximální TDP (Thermal Design Power).

Dle AMD mluví o tom, že Beema a Mullins budou více než důstojní soupeři pro dnešní procesory Intel Bay Trail, přičemž by nebylo přesné mluvit pouze o Atomech. V nabídce Intelu jsou totiž také Bay Trail-D, čili desktopové verze, které nesou značky Celeron i Pentium, čili rozsah jejich výkonu i možností využití je vysoký. Nicméně je třeba zdůraznit, že i desktopové Bay Trail mají spotřebu maximálně 10 W, přičemž zde je řeč o TDP, ne SDP. Mullins s SDP 25 W by je tedy logicky měly strčit do kapsy, na tom není nic pozoruhodného.

Beema a Mullins jsou určeny do různých počítačů, především tedy těch mobilních. Nabídnou mimo jiné především dvě nebo čtyři jádra Puma x86 a grafické jádro Radeon s architekturou GCN, to vše v jednom SoC vyráběném 28nm technologií. Jde tedy o variaci na nedávno představené a recenzované AMD Kaveri.

AMD pak mluví o tom, že grafický výkon těchto APU je až 2,5x vyšší oproti "srovnatelným procesorům Bay Trail", přičemž výpočetní výkon procesorových jader byl oproti předchozím generacím podstatně zvýšen. Otázkou ale pochopitelně je především to, jak si vedou nová APU s ohledem výkonu na watt, který je zvláště u mobilních zařízení s bateriemi velmi důležitý, ale to se zatím nedozvíme. Jisté ale je, že Mullins a Beema budou podporovat pouze zařízení s klasickými OS Windows, čili především Windows 8.1, zatímco čipy Bay Trail podporují i mobilní systémy včetně Google Android. Nicméně třeba AMD překvapí a kompatibilitu svých nízkospotřebových APU ještě před jejich vypuštěním rozšíří. To bychom měli uvidět ještě v této polovině roku.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů