www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri se asi zpozdí, nástupce se bude jmenovat Carizo

AMD Kaveri se asi zpozdí, nástupce se bude jmenovat Carizo
, , aktualita
Ještě na konci letošního jara jsme si mohli myslet, že AMD vypustí toužebně očekávaná APU Kaveri ještě v tomto roce, ovšem nejnovější zprávy bohužel mluví o zpoždění, čili až o roku 2014. Kaveri mají přijít s architekturou Steamroller a...
K oblíbeným
reklama
Ještě na konci letošního jara jsme si mohli myslet, že AMD vypustí toužebně očekávaná APU Kaveri ještě v tomto roce, ovšem nejnovější zprávy bohužel mluví o zpoždění, čili až o roku 2014. Kaveri mají přijít s architekturou Steamroller a grafickými jádry GCN, díky čemuž by měly zastínit dnešní čipy Trinity a jejich o trošku vylepšené verze Richland. Podstatně vylepšená bude také práce s operační pamětí, která využije architekturu HUMA, jež podobně jako u Playstation 4 umožní sdílení RAM mezi CPU a GPU.

Příčinou zpoždění má být jednoduše výtěžnost nových čipů vyráběných 28nm procesem, což AMD od jisté doby nemá velkou možnost ovlivnit, neboť již nevlastní žádné továrny. Musí tak využívat služby dalších výrobců, což jsou hlavně firmy Globalfoundries a TSMC.

Kaveri by tedy na konci tohoto roku již měly být připraveny, ovšem kdyby je AMD chtělo oficiálně uvést na trh, byl by to ukázkový "paper launch", čili vypuštění bez reálné dostupnosti pro širokou veřejnost. Kvůli tomu se prý chystá v prosinci rozeslat první vzorky jednotek A10 a A8 "Kaveri", a to pouze svým obchodním partnerům. Hotová APU a produkty na nich založené se pak mají v obchodech objevit do dubna příštího roku.

Dále se objevily také již zprávy o nástupci čipů Kaveri, jenž dostal označení Carizo. Chystán je na rok 2015 a očekává se u něj využití vylepšených procesorových jader Excavator a snad budou vylepšena i grafická jádra, jež budou i zde stavět na architektuře GCN.

V první polovině příštího roku AMD mimochodem chce uvést na trh další série APU založené na HSA (Heterogeneous System Architecture), a to serverové Berlin a nástupce Kabini - Beema. V době příchodu čipů Carizo zase mají čipy Beema nahradit nové Nolan.

Posloupnost desktopových APU je tedy následující: Trinity - Richland - Kaveri - Carizo a v případě úsporných APU jde o Kabini - Beema - Nolan.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových grafických čipů Přehled desktopových grafických čipů
Přinášíme komplexní přehled grafických čipů a modelů grafických karet společností ATI/AMD a NVIDIA, který průběžně doplňujeme o nové modely, abyste tak měli k dispozici i aktuální informace. Doplněno o nové Radeon RX 5500 XT a 5600 XT.
Dnes, článek, Jan Vítek, Michal Huspeka104 komentářů
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů