www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Kaveri se asi zpozdí, nástupce se bude jmenovat Carizo

AMD Kaveri se asi zpozdí, nástupce se bude jmenovat Carizo
, , aktualita
Ještě na konci letošního jara jsme si mohli myslet, že AMD vypustí toužebně očekávaná APU Kaveri ještě v tomto roce, ovšem nejnovější zprávy bohužel mluví o zpoždění, čili až o roku 2014. Kaveri mají přijít s architekturou Steamroller a...
K oblíbeným
reklama
Ještě na konci letošního jara jsme si mohli myslet, že AMD vypustí toužebně očekávaná APU Kaveri ještě v tomto roce, ovšem nejnovější zprávy bohužel mluví o zpoždění, čili až o roku 2014. Kaveri mají přijít s architekturou Steamroller a grafickými jádry GCN, díky čemuž by měly zastínit dnešní čipy Trinity a jejich o trošku vylepšené verze Richland. Podstatně vylepšená bude také práce s operační pamětí, která využije architekturu HUMA, jež podobně jako u Playstation 4 umožní sdílení RAM mezi CPU a GPU.

Příčinou zpoždění má být jednoduše výtěžnost nových čipů vyráběných 28nm procesem, což AMD od jisté doby nemá velkou možnost ovlivnit, neboť již nevlastní žádné továrny. Musí tak využívat služby dalších výrobců, což jsou hlavně firmy Globalfoundries a TSMC.

Kaveri by tedy na konci tohoto roku již měly být připraveny, ovšem kdyby je AMD chtělo oficiálně uvést na trh, byl by to ukázkový "paper launch", čili vypuštění bez reálné dostupnosti pro širokou veřejnost. Kvůli tomu se prý chystá v prosinci rozeslat první vzorky jednotek A10 a A8 "Kaveri", a to pouze svým obchodním partnerům. Hotová APU a produkty na nich založené se pak mají v obchodech objevit do dubna příštího roku.

Dále se objevily také již zprávy o nástupci čipů Kaveri, jenž dostal označení Carizo. Chystán je na rok 2015 a očekává se u něj využití vylepšených procesorových jader Excavator a snad budou vylepšena i grafická jádra, jež budou i zde stavět na architektuře GCN.

V první polovině příštího roku AMD mimochodem chce uvést na trh další série APU založené na HSA (Heterogeneous System Architecture), a to serverové Berlin a nástupce Kabini - Beema. V době příchodu čipů Carizo zase mají čipy Beema nahradit nové Nolan.

Posloupnost desktopových APU je tedy následující: Trinity - Richland - Kaveri - Carizo a v případě úsporných APU jde o Kabini - Beema - Nolan.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek