www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Navi 14 se ukázalo, přijde nový low-end?

AMD Navi 14 se ukázalo, přijde nový low-end?
, , aktualita
Společnosti AMD slouží ke cti, že v relativně krátkém období stačila vypustit na trh tolik 7nm produktů. Nicméně vedle RX 5700 a RX 5700 XT tu prostě chybí nové slabší karty a samozřejmě i silnější, ovšem ty nyní řešit nebudeme.
K oblíbeným
reklama
Dalo by se říci, že AMD má svou nabídku karet až po výkonnostní třídu modelu RX 5700 XT připravenou, jsou tu také ještě modely Polaris. Jenomže ty už jsou staré, dvakrát či třikrát "osvěžené", nepodporují nejmodernější funkce a nedisponují moderní architekturou RDNA. Takže AMD by prostě a jednoduše mělo dostat na trh i slabší Navi, o nichž se zatím moc nemluvilo na rozdíl od těch silnějších, které očekáváme ale až v příštím roce. Karty založené na GPU Navi 14 by ale mohly dorazit dříve. 
 

Kam by se ovšem karty s Navi 14 mohly zařadit? Nečekejme náhradu za Radeon RX 590, ale spíše RX 570 až RX 550, čili desktopový volně prodejný low-end a přinejlepším nižší střední třídu. Jisté GPU Navi 14 se totiž ukázalo v testu Compubench, a to s celkem 24 jednotkami CU. 
 
 
To by ve výsledku nemusela být úplně špatná karta zvláště pro ty, kteří se spokojí s použitelnou snímkovací frekvencí ve Full HD. Však 24 CU znamená 1536 Stream procesorů, a to je přesně mezi výkonnější verzí Radeonu RX 560 a RX 570. Očekávat bychom ovšem mohli podstatně vyšší takty než v případě generace Polaris a od RDNA také celkově vyšší herní výkon, takže v důsledku by mohlo Navi 14 překonat i RX 570. Výsledky tomu napovídají. 
 
 
Je ale velká otázka, zda se s Navi 14 počítá pro využití na desktopových kartách, nebo jde o něco jiného. Ostatně by to velice snadno mohlo být GPU, které bude AMD dodávat Intelu pro případné nástupce Kaby Lake-G. Právě tyto procesory totiž využívají GPU Vega M od AMD s 1536 Stream procesory a 24 CU a to se dá technicky považovat za samostatné GPU, neboť sice je na stejné destičce s procesorem, ale i tak je k němu napojeno přes sběrnici PCIe.
 
 
O Navi 14 se také dozvíme to, že dosahuje taktu 1,9 GHz a pracuje s 3 až 8 GB VRAM. To by ukazovalo na různé čipy s různou šířkou paměťové sběrnice: 
  • AMD Navi 14 ‘7341:00’ 8 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:C1’ 4 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:CF’ 3 GB Radeon RX
Pokud by tak měly takové karty na trhu nahradit přinejlepším Radeony RX 570, mohli bychom očekávat ceny kolem 3 či 4,5 tisíc korun. I tak by tu byla ale mezera právě v oblasti mainstreamu (karty jako GTX 1660, RX 590), takže by to chtělo ještě něco dalšího, čili opravdovou náhradu na úrovni výkonných verzí karet Polaris. Lisa Su ostatně slíbila, že v příštích kvartálech přijdou na trh další mnohé 7nm produkty. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře