www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Navi 14 se ukázalo, přijde nový low-end?

AMD Navi 14 se ukázalo, přijde nový low-end?
, , aktualita
Společnosti AMD slouží ke cti, že v relativně krátkém období stačila vypustit na trh tolik 7nm produktů. Nicméně vedle RX 5700 a RX 5700 XT tu prostě chybí nové slabší karty a samozřejmě i silnější, ovšem ty nyní řešit nebudeme.
K oblíbeným
reklama
Dalo by se říci, že AMD má svou nabídku karet až po výkonnostní třídu modelu RX 5700 XT připravenou, jsou tu také ještě modely Polaris. Jenomže ty už jsou staré, dvakrát či třikrát "osvěžené", nepodporují nejmodernější funkce a nedisponují moderní architekturou RDNA. Takže AMD by prostě a jednoduše mělo dostat na trh i slabší Navi, o nichž se zatím moc nemluvilo na rozdíl od těch silnějších, které očekáváme ale až v příštím roce. Karty založené na GPU Navi 14 by ale mohly dorazit dříve. 
 

Kam by se ovšem karty s Navi 14 mohly zařadit? Nečekejme náhradu za Radeon RX 590, ale spíše RX 570 až RX 550, čili desktopový volně prodejný low-end a přinejlepším nižší střední třídu. Jisté GPU Navi 14 se totiž ukázalo v testu Compubench, a to s celkem 24 jednotkami CU. 
 
 
To by ve výsledku nemusela být úplně špatná karta zvláště pro ty, kteří se spokojí s použitelnou snímkovací frekvencí ve Full HD. Však 24 CU znamená 1536 Stream procesorů, a to je přesně mezi výkonnější verzí Radeonu RX 560 a RX 570. Očekávat bychom ovšem mohli podstatně vyšší takty než v případě generace Polaris a od RDNA také celkově vyšší herní výkon, takže v důsledku by mohlo Navi 14 překonat i RX 570. Výsledky tomu napovídají. 
 
 
Je ale velká otázka, zda se s Navi 14 počítá pro využití na desktopových kartách, nebo jde o něco jiného. Ostatně by to velice snadno mohlo být GPU, které bude AMD dodávat Intelu pro případné nástupce Kaby Lake-G. Právě tyto procesory totiž využívají GPU Vega M od AMD s 1536 Stream procesory a 24 CU a to se dá technicky považovat za samostatné GPU, neboť sice je na stejné destičce s procesorem, ale i tak je k němu napojeno přes sběrnici PCIe.
 
 
O Navi 14 se také dozvíme to, že dosahuje taktu 1,9 GHz a pracuje s 3 až 8 GB VRAM. To by ukazovalo na různé čipy s různou šířkou paměťové sběrnice: 
  • AMD Navi 14 ‘7341:00’ 8 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:C1’ 4 GB Radeon RX
  • AMD Navi 14 ‘7340:CF’ 3 GB Radeon RX
Pokud by tak měly takové karty na trhu nahradit přinejlepším Radeony RX 570, mohli bychom očekávat ceny kolem 3 či 4,5 tisíc korun. I tak by tu byla ale mezera právě v oblasti mainstreamu (karty jako GTX 1660, RX 590), takže by to chtělo ještě něco dalšího, čili opravdovou náhradu na úrovni výkonných verzí karet Polaris. Lisa Su ostatně slíbila, že v příštích kvartálech přijdou na trh další mnohé 7nm produkty. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala