www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi: nástup 7. července s výkonem blízkým kartě RTX 2080?

AMD Navi: nástup 7. července s výkonem blízkým kartě RTX 2080?
, , aktualita
Máme tu další kolečko fám o grafických čipech AMD Navi. Slibován je nástup na trh 7. července, kdy se máme dočkat Radeonů s výkonem až na úrovni karty RTX 2080. A co dalšího se říká?   
K oblíbeným
reklama
Hned na úvod je třeba říci, že datum 7. července, čili 7. 7. vypadá vcelku reálně. Jednak se o vypuštění Navi na trh brzy v druhé polovině tohoto roku mluvilo už dříve a jednak jde i o symboliku nasazení 7nm procesu. A že AMD tato symbolika rozhodně není cizí, to tato firma dostatečně ukázala už při představení karty Radeon VII. I ta ostatně byla uvedena na trh 7. února, čili 7. 2. a to zase ukazuje i na její označení VII.
 
Ostatně není divu, že AMD chce nechat firmám Intel a NVIDIA řádně "sežrat" ten fakt, že je první, která vyšle či už vyslala na trh 7nm procesory a grafické čipy. Však se proslýchá, že číslo sedm v souvislosti s novými produkty AMD uslyšíme opravdu velice často, takže tato firma se chystá ve svém marketingu své 7nm prvenství řádně využít. Nicméně NVIDIA samozřejmě nezahálí a lze očekávat, že ta ještě letos představí své první 7nm čipy. Měly by to být Ampere a spíše než herní GPU to budou AI akcelerátory, ale necháme se překvapit. 
 
 
Sedmého července tak mají být první Navi vypuštěny na trh a oficiálně představeny budou už mnohem dřív, a to mezi 12. a 14. červnem na E3 v Los Angeles. Stále jde o nepotvrzené informace, ale osobně jsem toho názoru, že tomu tak skutečně bude. Ovšem co se týče výkonu, v tomto ohledu už bychom mohli být k přicházejícím zprávám více rezervovaní. 
 
Opět se uvádí, že z hlediska cen mají být AMD Navi mainstreamové až low-endové karty. Jak dobře víme, NVIDIA loni posunula své RTX do vyšších cenových pater, a její RTX 2060 tak začíná na 349 USD. Navi by se k tomu neměly ani přiblížit, neboť nejvýkonnější model chystaný na léto má být prodáván za 250 USD. To jsme slyšeli už loni, takže tento střípek informace působí celkem reálně. 
 
Velká otázka je výkon, přičemž za 250 USD se má prodávat konkrétně Radeon RX 3080 s čipem Navi 10. Nyní se objevila informace, že Navi mají nabídnout výkon "blížící se RTX 2080", ale není vůbec jasné, zda se to má týkat právě této karty. Spíše bychom mohli očekávat to, že půjde o výkonnostní ekvivalent karet GTX 1080 či Vega 64, což by bylo i tak slušné. Pak tu jsou ještě údajné RX 3070 a 3060 se slabšími čipy Navi 12, které by mohly stát proti GeForce GTX 1660 Ti či slabším. Všechny fámy můžeme zatím shrnout v následující tabulce. 
 
Model GPU VRAM TDP Přímá konkurence Cena
RX 3080 Navi 10 8GB GDDR6 150W RTX 2070/ GTX 1080 $249
RX 3070 Navi 12 8GB GDDR6 120W GTX 2060/GTX 1070 $199
RX 3060 Navi 12 4GB GDDR6 75W GTX 1660 $129
přehled očekávaných vlastností prvních AMD Navi
 
Uvidíme dle očekávání v červnu. S pronikajícími informacemi přitom může být ten problém, že se v nich mohou míchat údaje o Navi chystaných pro tento rok s následující generací v podobě Navi 20
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BenQ Zowie XL2746S: 240Hz LCD pro eSports s pouze 0,5ms odezvou BenQ Zowie XL2746S: 240Hz LCD pro eSports s pouze 0,5ms odezvou
Společnost BenQ si připravila nový LCD monitor pro zákazníky, kteří jsou ochotni obětovat mnohé na oltář obnovovací frekvence a především odezvy. Jde tak o monitor s pouze 0,5ms GtG odezvou, ale panelem TN.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Intel po celém roce aktualizoval Kaby Lake-G, ovšem prostřednictvím AMD Intel po celém roce aktualizoval Kaby Lake-G, ovšem prostřednictvím AMD
Procesory Intel Kaby Lake-G byly a stále jsou velice zajímavé díky své výbavě v podobě GPU Vega M a paměti HBM2. Lze tak říci, že jde o dosud nejvýkonnější integrovanou grafiku, která ale získala žalostnou podporu. Co se změnilo?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby Microsoft hlásí 775% nárůst zájmu o své cloudové služby
Množství lidí pracujících z domu se kvůli koronavirové pandemii extrémně rychle navýšilo. Společnost Microsoft tak dokonce zaznamenala 775% nárůst využití cloudových služeb v zemích, kde je omezeno vycházení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10 Lidé zapínají staré počítače, jak ukázal nárůst podílu starších verzí Windows 10
Data sítě AdDuplex ukazují na to, že postupem času se rychlost rozšiřování nových verzí Windows 10 zpomalila a nejnověji se dokonce tento trend nakrátko obrátil. To ale neznamená, že lidé začali přecházet na starší verze. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek