www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi: nástup 7. července s výkonem blízkým kartě RTX 2080?

AMD Navi: nástup 7. července s výkonem blízkým kartě RTX 2080?
, , aktualita
Máme tu další kolečko fám o grafických čipech AMD Navi. Slibován je nástup na trh 7. července, kdy se máme dočkat Radeonů s výkonem až na úrovni karty RTX 2080. A co dalšího se říká?   
K oblíbeným
reklama
Hned na úvod je třeba říci, že datum 7. července, čili 7. 7. vypadá vcelku reálně. Jednak se o vypuštění Navi na trh brzy v druhé polovině tohoto roku mluvilo už dříve a jednak jde i o symboliku nasazení 7nm procesu. A že AMD tato symbolika rozhodně není cizí, to tato firma dostatečně ukázala už při představení karty Radeon VII. I ta ostatně byla uvedena na trh 7. února, čili 7. 2. a to zase ukazuje i na její označení VII.
 
Ostatně není divu, že AMD chce nechat firmám Intel a NVIDIA řádně "sežrat" ten fakt, že je první, která vyšle či už vyslala na trh 7nm procesory a grafické čipy. Však se proslýchá, že číslo sedm v souvislosti s novými produkty AMD uslyšíme opravdu velice často, takže tato firma se chystá ve svém marketingu své 7nm prvenství řádně využít. Nicméně NVIDIA samozřejmě nezahálí a lze očekávat, že ta ještě letos představí své první 7nm čipy. Měly by to být Ampere a spíše než herní GPU to budou AI akcelerátory, ale necháme se překvapit. 
 
 
Sedmého července tak mají být první Navi vypuštěny na trh a oficiálně představeny budou už mnohem dřív, a to mezi 12. a 14. červnem na E3 v Los Angeles. Stále jde o nepotvrzené informace, ale osobně jsem toho názoru, že tomu tak skutečně bude. Ovšem co se týče výkonu, v tomto ohledu už bychom mohli být k přicházejícím zprávám více rezervovaní. 
 
Opět se uvádí, že z hlediska cen mají být AMD Navi mainstreamové až low-endové karty. Jak dobře víme, NVIDIA loni posunula své RTX do vyšších cenových pater, a její RTX 2060 tak začíná na 349 USD. Navi by se k tomu neměly ani přiblížit, neboť nejvýkonnější model chystaný na léto má být prodáván za 250 USD. To jsme slyšeli už loni, takže tento střípek informace působí celkem reálně. 
 
Velká otázka je výkon, přičemž za 250 USD se má prodávat konkrétně Radeon RX 3080 s čipem Navi 10. Nyní se objevila informace, že Navi mají nabídnout výkon "blížící se RTX 2080", ale není vůbec jasné, zda se to má týkat právě této karty. Spíše bychom mohli očekávat to, že půjde o výkonnostní ekvivalent karet GTX 1080 či Vega 64, což by bylo i tak slušné. Pak tu jsou ještě údajné RX 3070 a 3060 se slabšími čipy Navi 12, které by mohly stát proti GeForce GTX 1660 Ti či slabším. Všechny fámy můžeme zatím shrnout v následující tabulce. 
 
Model GPU VRAM TDP Přímá konkurence Cena
RX 3080 Navi 10 8GB GDDR6 150W RTX 2070/ GTX 1080 $249
RX 3070 Navi 12 8GB GDDR6 120W GTX 2060/GTX 1070 $199
RX 3060 Navi 12 4GB GDDR6 75W GTX 1660 $129
přehled očekávaných vlastností prvních AMD Navi
 
Uvidíme dle očekávání v červnu. S pronikajícími informacemi přitom může být ten problém, že se v nich mohou míchat údaje o Navi chystaných pro tento rok s následující generací v podobě Navi 20
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková