www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN
, , aktualita
Že se v dohledné době několika měsíců opravdu dočkáme nových grafických karet AMD se 7nm čipy, na to ukazují i fotografie jejich PCB pro paměti GDDR6. Vedle toho se potvrzuje i to, o čem stejně asi nikdo nepochyboval, stále půjde o GCN.
K oblíbeným
reklama
O víkendu se tak objevily první snímky PCB připravovaných pro nové karty AMD se 7nm čipy Navi. Máme tak před sebou v podstatě ještě polotovar, z nějž se budou teprve vyrábět samostatné kusy plošných spojů pro karty, ale už nyní se dá z rozložení komponent leccos zjistit. 
 
 
Jde nám samozřejmě především o srdce karty, kde bude sídlit GPU obklopené paměťmi GDDR a dle tvaru připraveného prostoru pro tyto paměti půjde o typ GDDR6. To je ostatně logická volba, protože GDDR5 už jsou zastaralé, GDDR5X tu byly jen přechodně a pak rozhodně nešlo očekávat, že AMD pro tyto karty využije HBM2. Zvláště pak ne, pokud se nabízí pro herní mainstream mnohem vhodnější alternativa v podobě rychlých GDDR6. A že doba pokročila, AMD by mohlo možná využít i rychlejší paměti než NVIDIA, která má 14Gb/s verze. S tím ale také nelze počítat, spíše to budou právě maximálně takto výkonné paměti. 
 
 
O velikosti samotného GPU ze samotného PCB nelze říci nic než že to nebude žádný mastodont o velikosti 700 mm2. Vypadá to na pouzdro o velikosti srovnatelné s Polaris 10, ale to samozřejmě neříká nic o velikosti čipu. 
 
Co se týče spotřeby, pak PCB je vybaveno pro 8+1fázové napájení a připraveno je také pro dva 8pinové konektory PCIe. To společně s energii ze slotu dává dohromady teoreticky až 375W TDP, jenomže reálně mohou výsledné karty nabídnout třeba jen jeden konektor přídavného napájení, takže dle PCB opravdu nelze nic soudit o výsledné spotřebě karty. 
 
Dle vyznačených míst pro součástky můžeme očekávat tantalové kondenzátory, DrMOS nebo až dva čipy pro BIOS, čili pro hlavní a záložní. 
 
Server Phoronix také objevil zmínky o Navi na Githubu, kde lze tuto generaci hledat s označením GFX1010 vzhledem k tomu, že GFX900 patří čipům Vega. 
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010
V těchto řádcích se ale potvrzuje pouze to, o čem jsme nepochybovali. Navi budou stále založeny na architektuře Graphics Core Next. To znamená, že tu máme tvrdě stanovené maximum 4096 Stream procesorů, nicméně od prvních Navi jich stejně nečekáme tolik, jako spíše méně.
 
Vypuštění těchto GPU na trh by mohlo nastat 7. července, čili 7.7. v odkazu na 7nm proces. To bude pravděpodobně oficiálně oznámeno na Computexu o více než měsíc dříve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena Pillars of Eternity 2 se neprodávaly dobře, série je ohrožena
Studio Obsidian Entertainment, které už nějaký ten pátek patří Microsoftu, je aktuálně v kurzu jako to, které stojí za úspěchem hry The Outer Worlds. Nyní ale chceme probrat sérii Pillars of Eternity. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu AMD nejspíše také chystá nevyhlazované škálování obrazu
Z nové záplaty pro linuxové ovladače vyplývá, že AMD si nejspíše stejně jako NVIDIA a Intel chystá funkci nevyhlazeného škálování, čili Integer Scaling. Nyní je i otázka, na jakých kartách by to mohlo fungovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia Google odhalil tucet her pro startovní nabídku Stadia
Google na konci předchozího roku testoval svůj Project Stream, ale ještě předtím se šuškalo, že si tato firma připravuje herní streamovací službu. Tu nakonec známe jako Stadia dle původních informací by už pomalu měla být spuštěna. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu NVIDIA by dle analytika měla vypustit Ampere na jaře a RTX 3080 v červnu
Nedávno se mluvilo o tom, že nová generace grafických čipů společnosti NVIDIA bude mít zpoždění. Nyní tu ale máme zprávu, dle níž bychom se naopak mohli těšit už na jaro a v létě očekávat nástupkyni karty RTX 2080. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek