www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN
, , aktualita
Že se v dohledné době několika měsíců opravdu dočkáme nových grafických karet AMD se 7nm čipy, na to ukazují i fotografie jejich PCB pro paměti GDDR6. Vedle toho se potvrzuje i to, o čem stejně asi nikdo nepochyboval, stále půjde o GCN.
K oblíbeným
reklama
O víkendu se tak objevily první snímky PCB připravovaných pro nové karty AMD se 7nm čipy Navi. Máme tak před sebou v podstatě ještě polotovar, z nějž se budou teprve vyrábět samostatné kusy plošných spojů pro karty, ale už nyní se dá z rozložení komponent leccos zjistit. 
 
 
Jde nám samozřejmě především o srdce karty, kde bude sídlit GPU obklopené paměťmi GDDR a dle tvaru připraveného prostoru pro tyto paměti půjde o typ GDDR6. To je ostatně logická volba, protože GDDR5 už jsou zastaralé, GDDR5X tu byly jen přechodně a pak rozhodně nešlo očekávat, že AMD pro tyto karty využije HBM2. Zvláště pak ne, pokud se nabízí pro herní mainstream mnohem vhodnější alternativa v podobě rychlých GDDR6. A že doba pokročila, AMD by mohlo možná využít i rychlejší paměti než NVIDIA, která má 14Gb/s verze. S tím ale také nelze počítat, spíše to budou právě maximálně takto výkonné paměti. 
 
 
O velikosti samotného GPU ze samotného PCB nelze říci nic než že to nebude žádný mastodont o velikosti 700 mm2. Vypadá to na pouzdro o velikosti srovnatelné s Polaris 10, ale to samozřejmě neříká nic o velikosti čipu. 
 
Co se týče spotřeby, pak PCB je vybaveno pro 8+1fázové napájení a připraveno je také pro dva 8pinové konektory PCIe. To společně s energii ze slotu dává dohromady teoreticky až 375W TDP, jenomže reálně mohou výsledné karty nabídnout třeba jen jeden konektor přídavného napájení, takže dle PCB opravdu nelze nic soudit o výsledné spotřebě karty. 
 
Dle vyznačených míst pro součástky můžeme očekávat tantalové kondenzátory, DrMOS nebo až dva čipy pro BIOS, čili pro hlavní a záložní. 
 
Server Phoronix také objevil zmínky o Navi na Githubu, kde lze tuto generaci hledat s označením GFX1010 vzhledem k tomu, že GFX900 patří čipům Vega. 
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010
V těchto řádcích se ale potvrzuje pouze to, o čem jsme nepochybovali. Navi budou stále založeny na architektuře Graphics Core Next. To znamená, že tu máme tvrdě stanovené maximum 4096 Stream procesorů, nicméně od prvních Navi jich stejně nečekáme tolik, jako spíše méně.
 
Vypuštění těchto GPU na trh by mohlo nastat 7. července, čili 7.7. v odkazu na 7nm proces. To bude pravděpodobně oficiálně oznámeno na Computexu o více než měsíc dříve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře