www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN
, , aktualita
Že se v dohledné době několika měsíců opravdu dočkáme nových grafických karet AMD se 7nm čipy, na to ukazují i fotografie jejich PCB pro paměti GDDR6. Vedle toho se potvrzuje i to, o čem stejně asi nikdo nepochyboval, stále půjde o GCN.
K oblíbeným
reklama
O víkendu se tak objevily první snímky PCB připravovaných pro nové karty AMD se 7nm čipy Navi. Máme tak před sebou v podstatě ještě polotovar, z nějž se budou teprve vyrábět samostatné kusy plošných spojů pro karty, ale už nyní se dá z rozložení komponent leccos zjistit. 
 
 
Jde nám samozřejmě především o srdce karty, kde bude sídlit GPU obklopené paměťmi GDDR a dle tvaru připraveného prostoru pro tyto paměti půjde o typ GDDR6. To je ostatně logická volba, protože GDDR5 už jsou zastaralé, GDDR5X tu byly jen přechodně a pak rozhodně nešlo očekávat, že AMD pro tyto karty využije HBM2. Zvláště pak ne, pokud se nabízí pro herní mainstream mnohem vhodnější alternativa v podobě rychlých GDDR6. A že doba pokročila, AMD by mohlo možná využít i rychlejší paměti než NVIDIA, která má 14Gb/s verze. S tím ale také nelze počítat, spíše to budou právě maximálně takto výkonné paměti. 
 
 
O velikosti samotného GPU ze samotného PCB nelze říci nic než že to nebude žádný mastodont o velikosti 700 mm2. Vypadá to na pouzdro o velikosti srovnatelné s Polaris 10, ale to samozřejmě neříká nic o velikosti čipu. 
 
Co se týče spotřeby, pak PCB je vybaveno pro 8+1fázové napájení a připraveno je také pro dva 8pinové konektory PCIe. To společně s energii ze slotu dává dohromady teoreticky až 375W TDP, jenomže reálně mohou výsledné karty nabídnout třeba jen jeden konektor přídavného napájení, takže dle PCB opravdu nelze nic soudit o výsledné spotřebě karty. 
 
Dle vyznačených míst pro součástky můžeme očekávat tantalové kondenzátory, DrMOS nebo až dva čipy pro BIOS, čili pro hlavní a záložní. 
 
Server Phoronix také objevil zmínky o Navi na Githubu, kde lze tuto generaci hledat s označením GFX1010 vzhledem k tomu, že GFX900 patří čipům Vega. 
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010
V těchto řádcích se ale potvrzuje pouze to, o čem jsme nepochybovali. Navi budou stále založeny na architektuře Graphics Core Next. To znamená, že tu máme tvrdě stanovené maximum 4096 Stream procesorů, nicméně od prvních Navi jich stejně nečekáme tolik, jako spíše méně.
 
Vypuštění těchto GPU na trh by mohlo nastat 7. července, čili 7.7. v odkazu na 7nm proces. To bude pravděpodobně oficiálně oznámeno na Computexu o více než měsíc dříve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Včera, aktualita, Jan Vítek