www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN
, , aktualita
Že se v dohledné době několika měsíců opravdu dočkáme nových grafických karet AMD se 7nm čipy, na to ukazují i fotografie jejich PCB pro paměti GDDR6. Vedle toho se potvrzuje i to, o čem stejně asi nikdo nepochyboval, stále půjde o GCN.
K oblíbeným
reklama
O víkendu se tak objevily první snímky PCB připravovaných pro nové karty AMD se 7nm čipy Navi. Máme tak před sebou v podstatě ještě polotovar, z nějž se budou teprve vyrábět samostatné kusy plošných spojů pro karty, ale už nyní se dá z rozložení komponent leccos zjistit. 
 
 
Jde nám samozřejmě především o srdce karty, kde bude sídlit GPU obklopené paměťmi GDDR a dle tvaru připraveného prostoru pro tyto paměti půjde o typ GDDR6. To je ostatně logická volba, protože GDDR5 už jsou zastaralé, GDDR5X tu byly jen přechodně a pak rozhodně nešlo očekávat, že AMD pro tyto karty využije HBM2. Zvláště pak ne, pokud se nabízí pro herní mainstream mnohem vhodnější alternativa v podobě rychlých GDDR6. A že doba pokročila, AMD by mohlo možná využít i rychlejší paměti než NVIDIA, která má 14Gb/s verze. S tím ale také nelze počítat, spíše to budou právě maximálně takto výkonné paměti. 
 
 
O velikosti samotného GPU ze samotného PCB nelze říci nic než že to nebude žádný mastodont o velikosti 700 mm2. Vypadá to na pouzdro o velikosti srovnatelné s Polaris 10, ale to samozřejmě neříká nic o velikosti čipu. 
 
Co se týče spotřeby, pak PCB je vybaveno pro 8+1fázové napájení a připraveno je také pro dva 8pinové konektory PCIe. To společně s energii ze slotu dává dohromady teoreticky až 375W TDP, jenomže reálně mohou výsledné karty nabídnout třeba jen jeden konektor přídavného napájení, takže dle PCB opravdu nelze nic soudit o výsledné spotřebě karty. 
 
Dle vyznačených míst pro součástky můžeme očekávat tantalové kondenzátory, DrMOS nebo až dva čipy pro BIOS, čili pro hlavní a záložní. 
 
Server Phoronix také objevil zmínky o Navi na Githubu, kde lze tuto generaci hledat s označením GFX1010 vzhledem k tomu, že GFX900 patří čipům Vega. 
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010
V těchto řádcích se ale potvrzuje pouze to, o čem jsme nepochybovali. Navi budou stále založeny na architektuře Graphics Core Next. To znamená, že tu máme tvrdě stanovené maximum 4096 Stream procesorů, nicméně od prvních Navi jich stejně nečekáme tolik, jako spíše méně.
 
Vypuštění těchto GPU na trh by mohlo nastat 7. července, čili 7.7. v odkazu na 7nm proces. To bude pravděpodobně oficiálně oznámeno na Computexu o více než měsíc dříve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek