www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN

AMD Navi ukazují své PCB pro GDDR6, potvrzena byla architektura GCN
, , aktualita
Že se v dohledné době několika měsíců opravdu dočkáme nových grafických karet AMD se 7nm čipy, na to ukazují i fotografie jejich PCB pro paměti GDDR6. Vedle toho se potvrzuje i to, o čem stejně asi nikdo nepochyboval, stále půjde o GCN.
K oblíbeným
reklama
O víkendu se tak objevily první snímky PCB připravovaných pro nové karty AMD se 7nm čipy Navi. Máme tak před sebou v podstatě ještě polotovar, z nějž se budou teprve vyrábět samostatné kusy plošných spojů pro karty, ale už nyní se dá z rozložení komponent leccos zjistit. 
 
 
Jde nám samozřejmě především o srdce karty, kde bude sídlit GPU obklopené paměťmi GDDR a dle tvaru připraveného prostoru pro tyto paměti půjde o typ GDDR6. To je ostatně logická volba, protože GDDR5 už jsou zastaralé, GDDR5X tu byly jen přechodně a pak rozhodně nešlo očekávat, že AMD pro tyto karty využije HBM2. Zvláště pak ne, pokud se nabízí pro herní mainstream mnohem vhodnější alternativa v podobě rychlých GDDR6. A že doba pokročila, AMD by mohlo možná využít i rychlejší paměti než NVIDIA, která má 14Gb/s verze. S tím ale také nelze počítat, spíše to budou právě maximálně takto výkonné paměti. 
 
 
O velikosti samotného GPU ze samotného PCB nelze říci nic než že to nebude žádný mastodont o velikosti 700 mm2. Vypadá to na pouzdro o velikosti srovnatelné s Polaris 10, ale to samozřejmě neříká nic o velikosti čipu. 
 
Co se týče spotřeby, pak PCB je vybaveno pro 8+1fázové napájení a připraveno je také pro dva 8pinové konektory PCIe. To společně s energii ze slotu dává dohromady teoreticky až 375W TDP, jenomže reálně mohou výsledné karty nabídnout třeba jen jeden konektor přídavného napájení, takže dle PCB opravdu nelze nic soudit o výsledné spotřebě karty. 
 
Dle vyznačených míst pro součástky můžeme očekávat tantalové kondenzátory, DrMOS nebo až dva čipy pro BIOS, čili pro hlavní a záložní. 
 
Server Phoronix také objevil zmínky o Navi na Githubu, kde lze tuto generaci hledat s označením GFX1010 vzhledem k tomu, že GFX900 patří čipům Vega. 
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_LAST =
  • EF_AMDGPU_MACH_AMDGCN_GFX1010
V těchto řádcích se ale potvrzuje pouze to, o čem jsme nepochybovali. Navi budou stále založeny na architektuře Graphics Core Next. To znamená, že tu máme tvrdě stanovené maximum 4096 Stream procesorů, nicméně od prvních Navi jich stejně nečekáme tolik, jako spíše méně.
 
Vypuštění těchto GPU na trh by mohlo nastat 7. července, čili 7.7. v odkazu na 7nm proces. To bude pravděpodobně oficiálně oznámeno na Computexu o více než měsíc dříve. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek