reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD potvrzuje, že Ryzen 2000 budou mít opět pájku

, , aktualita
AMD potvrzuje, že Ryzen 2000 budou mít opět pájku
Poté, co se ukázalo, že desktopové procesory Raven Ridge mají mezi heatspreaderem a čipem teplovodivou pastu, se vynořila otázka, jak na tom budou nové procesory Ryzen generace 2000. Dle AMD to bude stejné jako u první. 
Der8auer nám už potvrdil, že Ryzen "Raven Ridge" využívají teplovodivou pastu, což znamená, že přenos tepla není zdaleka ideální a pokud pastu nahradíme třeba kvalitním tekutým kovem, ten dokáže zajistit pokles teplot o více než 10 °C. Sejmutí heatspreaderu je díky pastě daleko snadnější, než kdyby byla použita pájka, ovšem zásadní problém zůstává: v každém případě přijdeme o záruku a odřezáváním heatspreaderu můžeme přitom poškodit SMD součástky kolem čipu. 
 
 
Je ovšem fakt, že při použití pájky nemá téměř žádný smysl heatspreader odstraňovat, protože právě díky ní je přenos tepla z čipu do něj velice dobrý, a tak je neméně dobrá zpráva, že AMD na procesorech Ryzen 2000 opět použije indiovou pájku. 
 
V dubnu se tak dočkáme nové generace, která bude vyráběna již 12nm procesem, čímž AMD v jistém ohledu předežene Intel, ovšem nemůžeme od nich čekat nějaké zásaní novinky. Půjde o čipy Zen+ (neplést s další generací architektury - Zen 2) s vyššími takty posílenými technologií Precision Boost 2. 
 
 
Co se týče výrobní techologie, značně zjednodušený graf firmy AMD ukazuje, že 14nm/16nm procesy se nevyrovnají 14nm procesu konkurence. Jde opět o tu známou věc, že 14nm proces Intelu je schopen produkovat menší prvky, z nichž se skládá čip (brány atd.) než 14nm proces GlobalFoundries/Samsung či 16nm od TSMC.
 
V případě 12nm technologie by se GlobalFoundries už měly přiblížit Intelu a jeho 14nm+, i když Intel už dnes v případě Coffee Lake hovoří spíše o 14nm++, čili druhé a snad již poslední revizi výchozí technologie. V budoucnu se pak má 10nm technologie Intelu vyrovnat 7nm procesu GlobalFoundries, takže AMD mluví o tom, že postupně stahuje náskok. 
 
Dále můžeme od nových Ryzen očekávat, že budou podporovat rychlejší paměti RAM, a to snad až na taktu 4000 MHz, ovšem vzhledem k problematické dostupnosti pamětí DDR4 obecně nás něco takového nemůže moc nadchnout. Krom toho, takto výkonné paměti by si zasloužily spíše Raven Ridge kvůli svým GPU Vega, ovšem tomu dnešní doba prostě nepřeje. 
 
Zdroj: AMD (via Reddit)


reklama
reklama
reklama
reklama