Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raven Ridge zbaven heatspreaderu, používá pastu?

14.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Raven Ridge zbaven heatspreaderu, používá pastu?
Nová desktopová APU Raven Ridge přinesla také otázku, zda i v jejich případě AMD použilo indiovou pájku, nebo už zase prostou teplovodivou pastu jako v případě některých předchozích APU. Der8auer nám přinese odpověď. 
Desktopové procesory Raven Ridge patří do skupiny Ryzen a určeny jsou pro stejnou patici AM4 jako klasické Ryzen bez integrované grafiky. Zatím jde ale pouze o maximálně 65W modely, které tak nemají zrovna vysokou spotřebu a některé servery dle naměřených teplot poukazovaly na to, že AMD nejspíše použilo teplovodivou pastu namísto kvalitnějšího tepelného spoje v podobě indiové pájky. 
Mohli jsme tak očekávat, že der8auer se brzy zaměří na toto téma a odhalí pravdu. Tu přináší následující video. 
 
 
V něm se dozvíme, že některá předchozí APU jako Trinity využívala teplovodivou pastu mezi čipem samotným a jeho heatspreaderem. Jiná jako Kaveri zase měla pájku, takže historie nám nemůže zrovna napovědět, jak tomu bude v případě Raven Ridge. Der8auer si vybral výkonnější z nové dvojice APU, a sice Ryzen 5 2400G. 
 
 
Pravda je taková, že je zde opravdu použita teplovodivá pasta namísto pájky, ale zbyla otázka, jak moc si pomůžeme tím, že procesor zbavíme ochranného heatspreaderu a zkusíme chladič posadit přímo na čip. Je jasné, že teploty musí být nižší díky lepšímu přechodu tepla do chladiče, ale o kolik lepší? 
 
Der8auer se ale namísto toho rozhodl očistit procesor od zbytků pasty a lepidla, pak SMD součástky kolem čipu zalil průhledným lakem, neboť pak na čip aplikoval teplovodivý materiál z tekutého kovu, který by je mohl zkratovat. Šlo o Thermal Grizzly Conductonaut a Kryonaut.
 
 
Naměřené rozdíly se daly očekávat. V maximální zátěži byly teploty neupraveného Ryzen 5 2400G až o 12 °C vyšší než po aplikaci tekutého kovu namísto prosté pasty. Poté byl Ryzen přetaktován na 3,975 GHz při 1,44 V. V tomto případě maximální teplota klesla ze 79 °C na 64 °C. 
 
Čili pokud se zbavíte heatspreaderu nebo pastu pod ním nahradíte něčím kvalitnějším, můžete se dostat na mnohem nižší teploty, ale to samozřejmě i za předpokladu, že využijete kvalitnější chlazení. Zde bylo použito vodní chlazení Kraken X42 od NZXT a škoda že se nedozvíme, jaký rozdíl by byl při použití výchozího chladiče Wraith Stealth. Však nemá smysl kupovat k takovému procesoru chladič s cenou nad 3000 Kč, ale jsou samozřejmě i daleko levnější chladiče, které mají větší výkon než Wraith Stealth. 
 
Pokud chcete ale Raven Ridge využít především pro hraní, pak ani nemá smysl taktovat procesorová jádra, jako spíše grafiku. A v našem testu se ukázalo, že i přetaktovanou Vegu 11 dokáže v praxi uchladit BOXovaný chladič i na neupraveném procesoru. Jestliže byste ale chtěli taktovat především CPU, můžete s výchozím chladičem narazit dříve na teplotní strop než to, co by ještě zvládnul kvalitněji chlazený procesor. Škoda.