www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představilo Ryzen 9 3950X a Threadripper 3960X i 3970X

AMD představilo Ryzen 9 3950X a Threadripper 3960X i 3970X
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání představila procesory Ryzen Threadripper 3960X a 3970X, přičemž vedle nich byl opětovně představen Ryzen 9 3950X a nabídka byla zakončena novým Athlonem 3000G.
K oblíbeným
reklama
Bohužel se potvrdily informace z posledních hodin, které hovořily o cenách nových Threadripperů. AMD už asi nechce být vnímáno jako chudý příbuzný Intelu a chce ukázat, že jeho procesory mají co nabídnout krom nízké ceny. Ryzen Threadripper 3960X s 24 jádry tak příchází za 1399 USD a 32jádrový Ryzen Threadripper 3970X bude k dispozici za 1999 USD. 
 
 
Očekávat jsme přitom mohli příznivější ceny i vzhledem k tomu, že nové 24jádrové i 32jádrové EPYC Rome jsou výrazně levnější než staré z generace Naples. Nový Threadripper s 24 jádry je ale naopak o sto dolarů dražší a 32jádrový dokonce o dvě stě dolarů.  
 
Hned první snímek nám také prozradí, že základní takt obou těchto procesorů je 3,8 a 3,7 GHz a turbo až 4,5 GHz v obou případech. To je ovšem velice slušný pokrok oproti 3 až 4,2 GHz u Threadripperů 2. generace se stejným počtem jader a když se k tomu přičte výrazně vyšší IPC a dvojnásobná L3 cache, rozdíl ve výkonu musí být velký. 
 
 
AMD se chce ale měřit především s Intelem a jeho 18jádrovým Core i9-9980XE. Opropti němu mají nové Threadrippery nabídnout o 22 až  90 % vyšší výkon dle zátěže a typu, což je měřeno v testech renderování, převodu videa či kompilace kódu). Jenomže, daný Intel byl nedávno už i v našich obchodech prudce zlevněn a přijde již ne na cca 58 tisíc korun, ale jen 27 tisíc. I nový Core i9-10980XE bude stát podobně dle cenovky 1000 dolarů a s ohledem na to už výkon nových Threadripperů i dle firemních benchmarků od AMD nevypadá zrovna úžasně. 
 
 
S tímto snímkem je to vše, co se o nových Threadripperech zatím dozvíme a dá se říci, že toho není moc. Ještě tu jsou samozřejmě desky s TRX40, ale to je na samostatné povídání. Oba tyto procesory přijdou na trh 25. listopadu. 
 
 
Co se týče procesoru Ryzen 9 3950X, ten nabídne přesně to, co jsme od něj očekávali, čili 16C/32T na 3,5 až 4,7 GHz, celkem 72 MB L2+L3 cache a 105W TDP. Nová informace je pouze ta, že tento procesor bude na trhu dostupný od 25. listopadu za 749 USD, takže tu máme další papírové představení. Nicméně AMD při odložení jeho nástupu slíbilo dostupnost v listopadu, takže tu by mělo dodržet. 
 
Dá se dozvídáme, že AMD pro tento procesor doporučuje využít vodní chladič s alespoň 280mm radiátorem (přesto nemá reálná spotřeba překonat spotřebu Core i9-9900K), že ten se ve hrách v podstatě vyrovná modelu Core i9-9900K, ovšem v aplikacích schopných plně využít všechna jeho jádra bude vládnout. 
 
 
Nakonec tu máme Athlon 3000G s odemčeným násobičem. Jde o 2C/4T APU s Radeonem Vega 3, které nastupuje za Athlon 200GE s vyššími takty CPU i GPU a pouze 35W TDP. Přijde na trh 19. listopadu s cenou 49 USD, takže bude o 5 dolarů levnější než 200GE. 
 
Více snímků z prezentace nabízí VideoCardz.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá Google Stadia má problém: Chromecast Ultra se hodně přehřívá
Google před pár dny spustil herní streamovací službu Stadia. Někteří jsou z ní nadšeni, jiní mají naopak problémy. A vypadá to, že těch problémů bude více. Chromecast Ultra, který je součástí systému, se totiž výrazně přehřívá.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti Uber bude odposlouchávat jízdu autem v zájmu bezpečnosti
Aby bylo více důkazů pro řešení případných incidentů mezi řidičem a pasažérem služby Uber, bude zavedena možnost nahrávání audio záznamu celé jízdy. Zatím má být k dispozici pro vybrané země.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX V-Ray a Blender's Cycles získávají podporu GeForce RTX
NVIDIA se snaží podporu svého RTX hardwaru prosazovat nejen ve hrách, ale také v grafickém softwaru. Nyní přišla řada na V-Ray a Blender's Cycles od Chaos Group s příslušným urychlením renderování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck Tesla ukázala extravagantní elektrický pickup Cybertruck
Před pár hodinami představila automobilka Tesla svůj dlouho připravovaný pickup Cybertruck. Tato elektrická bestie přináší hranatý design jak ze sci-fi filmu, velmi slušný dojezd a akceleraci na 60 mph za méně než 3 sekundy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570 Colorful si připravil Micro ATX desku s AMD X570
Společnost Colorful se chystá vypustit na trh menší základní desku formátu Micro ATX, která je založena na větší desce X570 Gaming Pro V14. Jedná se o model CVN X570M GAMING Pro, jenž také nese čipovou sadu X570. 
Včera, aktualita, Jan Vítek