reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD představuje další Ryzeny: čtyřjádra a energeticky efektivní modely

11.9.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD představuje další Ryzeny: čtyřjádra a energeticky efektivní modely
AMD konečně vypustilo na trh další procesory Ryzen. Patří mezi ně nová čtyřjádra a vedle nich také energeticky efektivní modely, čili procesory se sníženým TDP. S nimi tak už bude druhá generace Ryzenů kompletní. 
O procesorech Ryzen 3 2300X a Ryzen 5 2500X jsme slyšeli už dost, a tak nás nepřekvapí jejich nástup a ani specifikace. V poslední době jsme na ně tedy trošku zapomněli kvůli nástupu nových grafických karet od NVIDIE, ale tady jsou. 
 
 
Ryzen 3 2300X je čistokrevné čtyřjádro bez SMT, v němž je aktiviván pouze jeden CCX (Core CompleX), což znamená, že namísto plných 16 MB L3 cache tu máme 8 MB. Takty procesorových jader se budou pohybovat mezi 3,5 až 4 GHz a TDP bylo stanoveno na 65 W. 
 
Ryzen 5 2500X je na tom téměř stejně, ovšem tento procesor má aktivované SMT, takže konfiguraci 4C/8T a k tomu o 100 MHz vyšší základní takt. 
 
Dále tu máme zajímavější úsporné procesory Ryzen 5 2600E a Ryzen 7 2700E s TDP 45 W a šesti či osmi jádry a v obou případech s SMT. Zde už máme samozřejmě plných 16 MB L3 cache a dle očekávání bylo nízké TDP vykoupeno především nízkými základními takty. Ovšem 3,1 GHz a 2,8 GHz přesto nevypadá tak špatně a maximum je přitom v obou případech 4 GHz. 
 
O cenách těchto procesorů se zatím nic nedozvíme a otázka je také jejich dostupnost. Nicméně první procesory Ryzen 2000 přišly už před řadou měsíců, takže to asi nebude trvat dlouho. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama