www.svethardware.cz
>
>
>

AMD představuje také nové Radeon Instinct s Vegou

AMD představuje také nové Radeon Instinct s Vegou
, , aktualita
Společnost AMD si vedle nových procesorů EPYC připravila také představení grafických akcelerátorů Radeon Instinct. Ty se chystají ve třech verzích, z nichž nejvýkonnější bude model MI25 vybavený čipem Vega. 
K oblíbeným
reklama
Grafické akcelerátory Radeon Instinct ale známe už z roku 2016, kdy je AMD předběžně prezentovalo, přičemž nyní už bylo připraveno ukázat více a zmínit větší podrobnosti. Můžeme si tak možná stěžovat na to, že AMD s představením nových produktů až moc otálí, ale pravda je, že tato firma nasadila velice vysoké tempo a pro tento rok si přichystala nevídané množství nových mobilních, desktopových i serverových produktů. Nelze se pak divit, že prioritu mají takové produkty, které mohou firmě AMD zajistit vyšší příjmy, a to jsou právě ty serverové jako procesory EPYC, karty Radeon Instinct nebo případně Vega Frontier.
 
 
Už řadu měsíců tak víme, že přichází Radeon Instinct MI25, MI8 a MI6, což jsou všechno akcelerátory zaměření na hluboké učení. Hlavním modelem v nabídce tak je MI25 s plně vybaveným čipem Vega, který poskytne pro tyto účely výkon 24,6 TFLOPS. To platí samozřejmě pro FP16, čili Half-Precision. Obvykle se udává výkon v Single Precision a zde to činí přesně polovičních 12,3 TFLOPS. 
 
Pokud jde o konkurenční akcelerátory NVIDIA Tesla s čipem GP100, ty nabízí až 10,6 TFLOPS v FP32 a dosud nedostupné Tesly generace Volta slibují až 14,9 TFLOPS, na což už Vega nedosáhne. 
 
 
Co se týče pamětí HBM2 s kapacitou 16 GB, ty poskytnou propustnost 484 GB/s, takže se ukazuje, že paměti HBM2 s propustností 2 Gb/s AMD opravdu ještě nemá k dispozici. 
 
 
Firma ale ukázala alespoň rackový server 2U s procesory EPYC a čtyřmi akcelerátory Radeon Instinct MI25 v poměrně kompaktním provedení od společnosti Inventec. Ten tak poskytuje kolem 100 TFLOPS výkonu v FP16. 
 
Slabší akcelerátory Radeon Instinct MI8 a MI6 jsou založeny ještě na starších GPU Fiji a Polaris. Radeon Instinct MI8 je tak reinkarnovaný herní Radeon R9 Fury X se 4 GB paměti HBM1, která má paradoxně v tomto provedení vyšší propustnost než HBM2, čili 512 GB/s, ale je omezena na kapacitu 4 GB. Tato karta nabídne v FP32 výkon 8,2 TFLOPS, ale to samé i v FP16, takže zde žádné zdvojnásobení výkonu nenastává. 
 
Radeon Instinct MI6 je založena na GPU Polaris a 16 GB GDDR5 s propustností 224 GB/s a výkonem 5,7 TFLOPS opět v FP32 i FP16. 
 
Na nové rodině Radeon Instinct je tak nezajímavější model MI25, zatímco zbylé dva AMD v podstatě ukuchtilo z toho, co mělo k dispozici díky starším generacím. Na MI8 a MI6 je zajímavé ještě to, že model s 28nm čipem Fiji dosahuje výkonu 48 GFLOPS na jeden watt, zatímco druhý se 14nm Polarisem nabízí pouze 38 GFLOPS/W, takže je překvapivě mnohem méně energeticky účinnější. 
 
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek