reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD prý připravuje Polaris 30 na 12nm procesu

24.9.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD prý připravuje Polaris 30 na 12nm procesu
Na fórech Chiphell se opět začaly řešit údajné nově připravované čipy Polaris od AMD. Mělo by jít o Polaris 30 založené na 12nm procesu, kterých bychom se dočkali už brzy a dokonce ještě před 7nm Vegou.
Lidé na fórech Chiphell tak řeší novou generaci čipů AMD Polaris v době, kdy už chceme pomalu vyhlížet 7nm generaci Navi a rozhodně pak očekáváme 7nm GPU Vega, i když pouze v profesionálním sektoru. Je pravda, že AMD by už potřebovalo nějaký nový GPU mainstream, ale je otázka, zda údajný Polaris 30 by byl vhodný. O čem se tak mluví? 
 
 
Polaris 30 by měl být 12nm čip vyráběný procesem FinFET, a to logicky firmy GlobalFoundries, která vyrábí i jiná GPU pro AMD. Použil by se ten samý vylepšený 14nm proces, jímž se vyrábí dnešní generace procesorů Ryzen a Ryzen Threadripper. Není sporu o tom, že AMD by tím dokázalo využít alespoň to nejlepší, co mu GlobalFoundries mohou poskytnout, a to teď, když už neplánují přechod na 7nm proces. Otázka je, zda to bude potřebovat. Informace prezentované serverem wccftech ale mluví o 12nm procesu jako o vylepšeném 16nm FinFET, což by pak znamenalo, že Polaris 30 bude vyráběn firmou TSMC, a to stejným procesem jako aktuální čipy Turing. 
 
Jisté ale je, že Polaris 30 nemůže čistě z hlediska výkonu poskytnout nic, co by mohlo ohrozit grafické karty NVIDIA s čipy Pascal, natož pak právě Turing. Na to Polaris jednoduše není stavěn a také že se od něj očekává přinejlepším 15% zvýšení výkonu, pokud by šlo o optimalizovaný a výše taktovaný Polaris 20 z roku 2017. Co se týče poměru výkonu a ceny, to už by mohlo být jiné, ale to skutečně předbíháme. 
 
Další informace je ta, že 7nm čipy Vega 20 se údajně nedostanou na trh před 12nm Polarisy, takže pak by nové herní Radeony měly dorazit na trh opravdu brzy, a to nejspíše jako série RX 600. A je rovněž možné, že takové karty skutečně dorazí, ale třeba jen v podobě určené pro OEM zákazníky, což by samo o sobě znamenalo, že nejsou hodny vytvořit plnohodnotnou generaci určenou i pro maloobchod. 
 
Nezbývá než počkat. Nic jako Polaris 30 na oficiálních roadmapách AMD nemá, ale to ostatně platilo i pro Polaris 20. Ostatně pokud si to AMD zopakuje, zlobit se moc nebudeme, i když pak bychom měli skutečné obavy o příchod GPU Navi v dohledné době. Tato nová generace by mohla v příštím roce dorazit třeba jen jako výkonnější čipy, zatímco Polaris 30 by zaskočily do doby, než AMD doplní i 7nm mainstream. Možností je celá řada a nesmíme zapomenout i na tu, že se žádný nový Polaris už neplánuje. 
  
Zdroj: Chiphell


reklama