www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?
, , aktualita
Grafické karty AMD Radeon RX 5500 XT přišly na trh ještě včas na to, aby se mohly dostat pod vánoční stromky, k čemuž přispívá i to, že jsou i dobře dostupné. Jakou si ale vybrat? 4GB, nebo 8GB verzi?
K oblíbeným
reklama
Předem je nutné říci, že co nám stačí dnes, to nemusí stačit v příštím roce. Ostatně v něm nás čeká další generace konzolí a je otázka, jak ta zamává s obecnými nároky na hardware v případě PC, a to včetně požadavku na paměť grafické karty. Ta nám ostatně dokáže udělat z ještě slušné karty s GPU, které by na leccos stačilo, těžko použitelný kus hardwaru a na kapacitu 4 GB už dnes je třeba pomýšlet jako na hraniční. 
 
 
Je také zajímavé, že se AMD rozhodlo vypustit na trh dvě verze Radeonu RX 5500 XT, které se liší pouze kapacitou paměti, přičemž to byla možnost, jak je ještě rozlišit, a to počtem Stream procesorů. Nicméně AMD si plné verze nových GPU Navi 14 připravilo výhradně pro počítače Apple. 
 
Uživatel tak bude mezi RX 5500 XT vybírat pouze s ohledem na to, zda si myslí, že 4 GB paměti mu postačí, anebo ne. To samozřejmě za předpokladu, že zapomeneme na konkurenci. A server TechSpot nám s využitím sestavy se 16 GB DDR4 a 5GHz Core i9-9900K připravil pěkný přehled výkonu obou verzí karet, aby bylo vidět, ve kterých hrách už dnes může být 4GB verze nevýhodná a kde je to jedno. Je totiž jasné, že pokud jde o rozdíly ve výkonu 4GB a 8GB karty, ten může být způsoben právě jen tím, že nestačí paměť. 
 
 
Je také třeba rozlišovat, zda daný pokles vůbec bude vadit a komu. Třeba v testu Shadow of the Tomb Raider je výkon 4GB karty nižší, ale i vzhledem k FPS jednoho procenta nejpomalejších pasáží hry to někomu se 60Hz monitorem může být ve Full HD naprosto jedno a podobné je to i ve 1440p. Podobné je to v Red Dead Redemption 2, Assassin's Creed Odyssey či Far Cry New Dawn. 
 
Pokud jde ale o hry jako Rainbow Six Siege, World of Tanks, Star Wars Jedi: Fallen Order, Battlefield V (Full HD), Metro Exodus či F1 2019, tam je výkon obou karet shodný. 
 
 
Po zprůměrování je tak ve Full HD 8GB karta jen o pár snímků za sekundu rychlejší, díky čemuž vychází 4GB RX 5500 XT v poměru výkonu a ceny lépe. V případě testů v rozlišení 1440p je to v podstatě stejný výsledek. 
 
V našich obchodech jde přitom o rozdíl v cenách necelou tisícikorunu, nicméně lépe dostupné jsou zatím 8GB verze Radeonu. Za částku srovnatelnou s nimi lze navíc získat GTX 1660 Super, které nabídnou podstatně vyšší výkon a jejichž 6 GB paměti by ještě nějaký čas mělo stačit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář