www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?
, , aktualita
Grafické karty AMD Radeon RX 5500 XT přišly na trh ještě včas na to, aby se mohly dostat pod vánoční stromky, k čemuž přispívá i to, že jsou i dobře dostupné. Jakou si ale vybrat? 4GB, nebo 8GB verzi?
K oblíbeným
reklama
Předem je nutné říci, že co nám stačí dnes, to nemusí stačit v příštím roce. Ostatně v něm nás čeká další generace konzolí a je otázka, jak ta zamává s obecnými nároky na hardware v případě PC, a to včetně požadavku na paměť grafické karty. Ta nám ostatně dokáže udělat z ještě slušné karty s GPU, které by na leccos stačilo, těžko použitelný kus hardwaru a na kapacitu 4 GB už dnes je třeba pomýšlet jako na hraniční. 
 
 
Je také zajímavé, že se AMD rozhodlo vypustit na trh dvě verze Radeonu RX 5500 XT, které se liší pouze kapacitou paměti, přičemž to byla možnost, jak je ještě rozlišit, a to počtem Stream procesorů. Nicméně AMD si plné verze nových GPU Navi 14 připravilo výhradně pro počítače Apple. 
 
Uživatel tak bude mezi RX 5500 XT vybírat pouze s ohledem na to, zda si myslí, že 4 GB paměti mu postačí, anebo ne. To samozřejmě za předpokladu, že zapomeneme na konkurenci. A server TechSpot nám s využitím sestavy se 16 GB DDR4 a 5GHz Core i9-9900K připravil pěkný přehled výkonu obou verzí karet, aby bylo vidět, ve kterých hrách už dnes může být 4GB verze nevýhodná a kde je to jedno. Je totiž jasné, že pokud jde o rozdíly ve výkonu 4GB a 8GB karty, ten může být způsoben právě jen tím, že nestačí paměť. 
 
 
Je také třeba rozlišovat, zda daný pokles vůbec bude vadit a komu. Třeba v testu Shadow of the Tomb Raider je výkon 4GB karty nižší, ale i vzhledem k FPS jednoho procenta nejpomalejších pasáží hry to někomu se 60Hz monitorem může být ve Full HD naprosto jedno a podobné je to i ve 1440p. Podobné je to v Red Dead Redemption 2, Assassin's Creed Odyssey či Far Cry New Dawn. 
 
Pokud jde ale o hry jako Rainbow Six Siege, World of Tanks, Star Wars Jedi: Fallen Order, Battlefield V (Full HD), Metro Exodus či F1 2019, tam je výkon obou karet shodný. 
 
 
Po zprůměrování je tak ve Full HD 8GB karta jen o pár snímků za sekundu rychlejší, díky čemuž vychází 4GB RX 5500 XT v poměru výkonu a ceny lépe. V případě testů v rozlišení 1440p je to v podstatě stejný výsledek. 
 
V našich obchodech jde přitom o rozdíl v cenách necelou tisícikorunu, nicméně lépe dostupné jsou zatím 8GB verze Radeonu. Za částku srovnatelnou s nimi lze navíc získat GTX 1660 Super, které nabídnou podstatně vyšší výkon a jejichž 6 GB paměti by ještě nějaký čas mělo stačit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek