www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?

AMD Radeon RX 5500 XT: vyplatí se 8GB verze?
, , aktualita
Grafické karty AMD Radeon RX 5500 XT přišly na trh ještě včas na to, aby se mohly dostat pod vánoční stromky, k čemuž přispívá i to, že jsou i dobře dostupné. Jakou si ale vybrat? 4GB, nebo 8GB verzi?
K oblíbeným
reklama
Předem je nutné říci, že co nám stačí dnes, to nemusí stačit v příštím roce. Ostatně v něm nás čeká další generace konzolí a je otázka, jak ta zamává s obecnými nároky na hardware v případě PC, a to včetně požadavku na paměť grafické karty. Ta nám ostatně dokáže udělat z ještě slušné karty s GPU, které by na leccos stačilo, těžko použitelný kus hardwaru a na kapacitu 4 GB už dnes je třeba pomýšlet jako na hraniční. 
 
 
Je také zajímavé, že se AMD rozhodlo vypustit na trh dvě verze Radeonu RX 5500 XT, které se liší pouze kapacitou paměti, přičemž to byla možnost, jak je ještě rozlišit, a to počtem Stream procesorů. Nicméně AMD si plné verze nových GPU Navi 14 připravilo výhradně pro počítače Apple. 
 
Uživatel tak bude mezi RX 5500 XT vybírat pouze s ohledem na to, zda si myslí, že 4 GB paměti mu postačí, anebo ne. To samozřejmě za předpokladu, že zapomeneme na konkurenci. A server TechSpot nám s využitím sestavy se 16 GB DDR4 a 5GHz Core i9-9900K připravil pěkný přehled výkonu obou verzí karet, aby bylo vidět, ve kterých hrách už dnes může být 4GB verze nevýhodná a kde je to jedno. Je totiž jasné, že pokud jde o rozdíly ve výkonu 4GB a 8GB karty, ten může být způsoben právě jen tím, že nestačí paměť. 
 
 
Je také třeba rozlišovat, zda daný pokles vůbec bude vadit a komu. Třeba v testu Shadow of the Tomb Raider je výkon 4GB karty nižší, ale i vzhledem k FPS jednoho procenta nejpomalejších pasáží hry to někomu se 60Hz monitorem může být ve Full HD naprosto jedno a podobné je to i ve 1440p. Podobné je to v Red Dead Redemption 2, Assassin's Creed Odyssey či Far Cry New Dawn. 
 
Pokud jde ale o hry jako Rainbow Six Siege, World of Tanks, Star Wars Jedi: Fallen Order, Battlefield V (Full HD), Metro Exodus či F1 2019, tam je výkon obou karet shodný. 
 
 
Po zprůměrování je tak ve Full HD 8GB karta jen o pár snímků za sekundu rychlejší, díky čemuž vychází 4GB RX 5500 XT v poměru výkonu a ceny lépe. V případě testů v rozlišení 1440p je to v podstatě stejný výsledek. 
 
V našich obchodech jde přitom o rozdíl v cenách necelou tisícikorunu, nicméně lépe dostupné jsou zatím 8GB verze Radeonu. Za částku srovnatelnou s nimi lze navíc získat GTX 1660 Super, které nabídnou podstatně vyšší výkon a jejichž 6 GB paměti by ještě nějaký čas mělo stačit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek