www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Renoir: APU pro příští rok s LPDDR4X, ale stále s Vegou?

AMD Renoir: APU pro příští rok s LPDDR4X, ale stále s Vegou?
, , aktualita
AMD má dnes na trhu APU generace Picasso, které v příštím roce nahradí Renoir, od které očekáváme už výraznější technologický pokrok. Nicméně to nebude nutně na všech frontách, jak se opět dozvídáme.
K oblíbeným
reklama
Tato desktopová roadmap společnosti AMD je už dobře známá. My letos už máme na trhu procesory Matisse i APU Picasso, nyní čekáme na HEDT procesory Castle Peak, které mají dorazit snad už příští měsíc, a tak se můžeme obracet k dalšímu roku, kdy nastoupí procesory Vermeer a APU Renoir.   
 
 
APU jsou s ohledem na výrobní proces o jeden krok pozadu, neboť první generace procesorů Zen měla po svém boku ještě Bristol Ridge určené sice už pro patici AM4, ale vycházející ještě z architektury Bulldozer. Picasso jsou tak ještě 12nm čipy založené na Zen+, takže od Renoir už očekáváme 7nm proces a architekturu Zen 2. 
 
Nyní je tu tak otázka, zda se AMD odhodlá vyrábět nová APU jako monolity, nebo stejným způsobem jako dnešní Ryzeny 3000, ovšem s tím, že I/O jádro bude obsahovat i grafiku. Nebo snad bude stejné a přijdou speciální 7nm čiplety se 4 jádry a grafikou? Možností je více a zatím můžeme pouze hádat, ostatně v příštím roce by už 7nm proces firmy TSMC měl být opravdu vyladěný, aby umožnil snadnější a levnější výrobu větších čipů.
 
Co je tedy nového? Máme tu jednak další potvrzení, že použité GPU opravdu má být založeno na grafické architektuře Vega, o čemž se mluvilo už dříve. Ta však má mít vylepšený zobrazovací engine tak, aby podporovala nejnovější standardy, a sice DCN 2.1, který je k nalezení také v nových Navi 10. Znamená to podporu rozlišení až 8K, DSC 1.2a a také vysokých obnovovacích frekvencí pro 4K (až 120 Hz) po jendom kabelu s 30 bpp. Dále tu má být i nový multimediální engine VCN 2.1 s hardwarovou akcelerací pro novinky jako VP9 a H.265 s až 90 FPS při 4K, dále 8K s až 24 FPS a H.264 s až 150 FPS ve 4K.
 
A pak tu je údajná podpora paměťového kontroleru pro nové LPDDR4X s takty až 4266 MHz DDR. Jak dobře víme, rychlé paměti jsou v případě těch nejvýkonnějších APU klíčové, protože poskytují potřebnou propustnost pro grafickou část. Jaká však bude v tomto ohledu výbava, to se zatím nedozvíme.
 
AMD by už rozhodně mělo nabídnout v rámci nových Renoir výrazně lepší grafiku, však Picasso přinesly v jejím případě pouze o trošku vyšší takty při stávající konfiguraci maximálně 704 Stream procesorů. Na druhou stranu ale pochopitelně nemá cenu integrovat tak výkonné GPU, kterému nemá šanci stačit propustnost pamětí RAM a právě v tomto ohledu je důležité, že se mluví o podpoře DDR4-4266 namísto nynějších DDR4-2933. Počet Stream procesorů by se tak mohl odpovídajícím způsobem také navýšit. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala