www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Renoir: APU pro příští rok s LPDDR4X, ale stále s Vegou?

AMD Renoir: APU pro příští rok s LPDDR4X, ale stále s Vegou?
, , aktualita
AMD má dnes na trhu APU generace Picasso, které v příštím roce nahradí Renoir, od které očekáváme už výraznější technologický pokrok. Nicméně to nebude nutně na všech frontách, jak se opět dozvídáme.
K oblíbeným
reklama
Tato desktopová roadmap společnosti AMD je už dobře známá. My letos už máme na trhu procesory Matisse i APU Picasso, nyní čekáme na HEDT procesory Castle Peak, které mají dorazit snad už příští měsíc, a tak se můžeme obracet k dalšímu roku, kdy nastoupí procesory Vermeer a APU Renoir.   
 
 
APU jsou s ohledem na výrobní proces o jeden krok pozadu, neboť první generace procesorů Zen měla po svém boku ještě Bristol Ridge určené sice už pro patici AM4, ale vycházející ještě z architektury Bulldozer. Picasso jsou tak ještě 12nm čipy založené na Zen+, takže od Renoir už očekáváme 7nm proces a architekturu Zen 2. 
 
Nyní je tu tak otázka, zda se AMD odhodlá vyrábět nová APU jako monolity, nebo stejným způsobem jako dnešní Ryzeny 3000, ovšem s tím, že I/O jádro bude obsahovat i grafiku. Nebo snad bude stejné a přijdou speciální 7nm čiplety se 4 jádry a grafikou? Možností je více a zatím můžeme pouze hádat, ostatně v příštím roce by už 7nm proces firmy TSMC měl být opravdu vyladěný, aby umožnil snadnější a levnější výrobu větších čipů.
 
Co je tedy nového? Máme tu jednak další potvrzení, že použité GPU opravdu má být založeno na grafické architektuře Vega, o čemž se mluvilo už dříve. Ta však má mít vylepšený zobrazovací engine tak, aby podporovala nejnovější standardy, a sice DCN 2.1, který je k nalezení také v nových Navi 10. Znamená to podporu rozlišení až 8K, DSC 1.2a a také vysokých obnovovacích frekvencí pro 4K (až 120 Hz) po jendom kabelu s 30 bpp. Dále tu má být i nový multimediální engine VCN 2.1 s hardwarovou akcelerací pro novinky jako VP9 a H.265 s až 90 FPS při 4K, dále 8K s až 24 FPS a H.264 s až 150 FPS ve 4K.
 
A pak tu je údajná podpora paměťového kontroleru pro nové LPDDR4X s takty až 4266 MHz DDR. Jak dobře víme, rychlé paměti jsou v případě těch nejvýkonnějších APU klíčové, protože poskytují potřebnou propustnost pro grafickou část. Jaká však bude v tomto ohledu výbava, to se zatím nedozvíme.
 
AMD by už rozhodně mělo nabídnout v rámci nových Renoir výrazně lepší grafiku, však Picasso přinesly v jejím případě pouze o trošku vyšší takty při stávající konfiguraci maximálně 704 Stream procesorů. Na druhou stranu ale pochopitelně nemá cenu integrovat tak výkonné GPU, kterému nemá šanci stačit propustnost pamětí RAM a právě v tomto ohledu je důležité, že se mluví o podpoře DDR4-4266 namísto nynějších DDR4-2933. Počet Stream procesorů by se tak mohl odpovídajícím způsobem také navýšit. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se benchmarky Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek