www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Renoir: APU se Zen 2 a Vega 10?

AMD Renoir: APU se Zen 2 a Vega 10?
, , aktualita
Společnost AMD vypustila aktualizace pro svůj ovladač AMDGPU, které zahrnují také podporu chystaných APU Renoir. Právě z nich se dozvídáme o velice pravděpodobném využití CPU jader generace Zen 2 a GPU Vega 10. 
K oblíbeným
reklama
My dobře známe posloupnost APU Bristol Ridge, Raven Ridge a Picasso, přičemž dvě poslední už jsou založena na architektuře Zen a jde o 14nm a 12nm výrobní procesy. A právě Renoir by měla být další APU v pořadí a pokud mají být založena na jádrech Zen 2, lze očekávat 7nm proces, jaký je využívaný i pro dnešní CPU Ryzen 3000 Matisse. Dříve se ale také očekávalo, že příští APU už vedle toho budou založena i na GPU jádru generace Navi, přičemž jejich architektura RDNA ukazuje, že by to mohlo být velice užitečné pro celkový výkon. Ale nyní se dozvídáme o GPU Vega 10. 
 
 
Pro přehlednost si moderní APU uvedeme ještě v tabulce, z níž je vidět, že Renoir asi budou již třetí generace v pořadí, která bude založena na GPU Vega. 
 
Kódové označení CPU GPU
Video Decoder / Encoder Výrobce Výrobní proces
Nástup na trh
Renoir Zen 2
Vega
VCN 2.0 TSMC 7nm
2020
Picasso
Zen+
Vega
VCN 1.0 GlobalFoundries
12nm
2019
Raven Ridge
Zen
Vega
VCN 1.0 GlobalFoundries
14nm
2017
 
Vyčíst to můžeme z následujících řádek, kde je jednak uvedena GFX9 a jak je dobře známo, tak AMD označuje grafickou generaci Vega, zatímco Navi patří označení GFX10. A kdyby to nestačilo, tak je tu výslovně uvedena Vega 10. 
 
 
Renoir se očekává v příštím roce a tehdy by už měl naplno jít proti intelovským CPU s novou integrovanou grafikou 11. generace, která by mohla Radeonům zatopit, respektive se jim alespoň vyrovnat. Ostatně první 10nm Ice Lake-U dokáží nabídnout srovnatelný grafický výkon jako Ryzen 7 3700U, i když záleží také na tom, jak rychlé operační paměti použijeme. 
 
A právě operační paměti a jejich propustnost by mohl být ten důvod, proč AMD bude stále využívat Vegu. DDR4 už téměř nemají co nabídnout, leda snad úzké hrdlo pro výkon integrované grafiky, takže se dá říci, že se čeká na DDR5 s jejich vyššími takty i propustností. Ovšem DDR5 sice mají nastoupit už tento rok, ale nedá se očekávat, že v tom příštím budou dostupné s potřebnými takty za přívětivou cenu. Natož pak tak přívětivou, aby šlo o vhodnou volbu pro APU za pár tisíc. Ale uvidíme, jak to všechno bude. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře