www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Renoir: APU se Zen 2 a Vega 10?

AMD Renoir: APU se Zen 2 a Vega 10?
, , aktualita
Společnost AMD vypustila aktualizace pro svůj ovladač AMDGPU, které zahrnují také podporu chystaných APU Renoir. Právě z nich se dozvídáme o velice pravděpodobném využití CPU jader generace Zen 2 a GPU Vega 10. 
K oblíbeným
reklama
My dobře známe posloupnost APU Bristol Ridge, Raven Ridge a Picasso, přičemž dvě poslední už jsou založena na architektuře Zen a jde o 14nm a 12nm výrobní procesy. A právě Renoir by měla být další APU v pořadí a pokud mají být založena na jádrech Zen 2, lze očekávat 7nm proces, jaký je využívaný i pro dnešní CPU Ryzen 3000 Matisse. Dříve se ale také očekávalo, že příští APU už vedle toho budou založena i na GPU jádru generace Navi, přičemž jejich architektura RDNA ukazuje, že by to mohlo být velice užitečné pro celkový výkon. Ale nyní se dozvídáme o GPU Vega 10. 
 
 
Pro přehlednost si moderní APU uvedeme ještě v tabulce, z níž je vidět, že Renoir asi budou již třetí generace v pořadí, která bude založena na GPU Vega. 
 
Kódové označení CPU GPU
Video Decoder / Encoder Výrobce Výrobní proces
Nástup na trh
Renoir Zen 2
Vega
VCN 2.0 TSMC 7nm
2020
Picasso
Zen+
Vega
VCN 1.0 GlobalFoundries
12nm
2019
Raven Ridge
Zen
Vega
VCN 1.0 GlobalFoundries
14nm
2017
 
Vyčíst to můžeme z následujících řádek, kde je jednak uvedena GFX9 a jak je dobře známo, tak AMD označuje grafickou generaci Vega, zatímco Navi patří označení GFX10. A kdyby to nestačilo, tak je tu výslovně uvedena Vega 10. 
 
 
Renoir se očekává v příštím roce a tehdy by už měl naplno jít proti intelovským CPU s novou integrovanou grafikou 11. generace, která by mohla Radeonům zatopit, respektive se jim alespoň vyrovnat. Ostatně první 10nm Ice Lake-U dokáží nabídnout srovnatelný grafický výkon jako Ryzen 7 3700U, i když záleží také na tom, jak rychlé operační paměti použijeme. 
 
A právě operační paměti a jejich propustnost by mohl být ten důvod, proč AMD bude stále využívat Vegu. DDR4 už téměř nemají co nabídnout, leda snad úzké hrdlo pro výkon integrované grafiky, takže se dá říci, že se čeká na DDR5 s jejich vyššími takty i propustností. Ovšem DDR5 sice mají nastoupit už tento rok, ale nedá se očekávat, že v tom příštím budou dostupné s potřebnými takty za přívětivou cenu. Natož pak tak přívětivou, aby šlo o vhodnou volbu pro APU za pár tisíc. Ale uvidíme, jak to všechno bude. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů