www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?

AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
, , aktualita
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
K oblíbeným
reklama
Ryzen 5 3400G je aktuálně běžně k sehnání, ovšem s cenou, která je o třetinu vyšší v porovnání s modelem Ryzen 5 2400G. Nelze přitom čekat, že nabídne i o třetinu vyšší výkon, takže i bez jakýchkoliv testů můžeme říci, že z hlediska poměru výkonu a ceny se nevyplatí. 
 
 
Potvrdit nám to může třeba test serveru TechSpot, který obsahuje i starší verzi, takže budeme moci snadno srovnávat. Ještě se ale vraťme k cenám. Jak ukazuje následující tabulka, za nový 3400G si AMD žádá dokonce o 20 dolarů méně než za 2400G. Ten se přitom u nás začal prodávat za nejnižší cenu 3900 Kč a v průměru pak 4300 Kč. Pro nový 3400G, ačkoliv má mít už od začátku výrazně nižší cenu, ovšem aktuálně platí v podstatě ty samé částky, takže s aktuální nabídnou českých obchodů rozhodně nelze vyjádřit spokojenost, přičemž nedostatek těchto nových APU tu rozhodně nepanuje, neboť ta jsou zcela běžně skladem.
 
  Ryzen 3 2200G Ryzen 5 2400G Ryzen 3 3200G Ryzen 5 3400G
Cena $99 $169 $99 $149
Jádra/vlákna 4/4 4/8 4/4 4/8
Takt 3,5 GHz 3,6 GHz 3,6 GHz 3,7 GHz
Turbo 3,7 GHz 3,9 GHz 4,0 GHz 4,2 GHz
Cache 4MB 4MB 6MB 6MB
GPU Vega 8 @ 1100 MHz Vega 11 @ 1250 MHz Vega 8 @ 1250 MHz Vega 11 @ 1400 MHz
TDP 65W 65W 65W 65W
 
Ale podívejme se raději na testy. Ty dopadly dle očekávání, však nové APU má oproti staršímu jen vyšší takty a výhodu trošku vyššího IPC jader Zen+. 
 
 
To se tak podepíše jednak na vyšším výkonu procesorových jader, který může být ovlivněn také tím, jak dobře pracuje turbo, respektive jak dokáže udržovat takt jader v zátěži. Procesorová jádra jsou tak o trošku rychlejší a je znát, že Zen 2 to skutečně není. 
 
 
Vzhledem k tomu, že 12nm proces je jen převlečený 14nm proces, tak ani není moc překvapivé, že reálná spotřeba šla nahoru, neboť i takty jsou vyšší a turbo se o to více snaží. Jde ale pouze o rozdíl cca desetiny. 
 
 
Pak nás také může zajímat výkon grafického jádra, který je v průměru také vyšší, ovšem přinejlepším tak o 6 %, pokud vůbec. V leckterých titulech půjde jen těžko poznat rozdíl a není divu, když v případě moderních APU a her je velice omezujícím faktorem propustnost pamětí a tu nám sebevýkonnější integrované grafické jádro nevynahradí. 
 
 
AMD Ryzen 5 3400G je tak mírně vylepšený Raven Ridge, v jehož případě můžeme očekávat vyšší výkon procesorových jader, a to cca do 10% nárůstu a v případě grafického to bude jen asi poloviční zlepšení. Ceny však tomu aktuálně neodpovídají vůbec, a tak je Ryzen 5 2400G stále tím výhodnějším modelem.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana Intel se v detailech rozpovídal o AI kartách Nervana
Karty s akcelerátory Nervana jsou jedno ze želízek v ohni umělé inteligence, které si připravuje společnost Intel. Ta je představila na Hot Chips 31, a to ve dvou podobách - Inference a Training. V čem se liší?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři Facebook: fake news budou kontrolovat skuteční novináři
Sociální síť stále prohlašuje, že se snaží bojovat proti fake news. Systémy umělé inteligence ale na odhalení zavádějících zpráv nestačí, a tak se rozhodla najmout skutečné novináře, kteří budou ověřovat pravost zpráv.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus NVIDIA rozšířila seznam G-Sync Compatible monitorů, vede Acer a Asus
Monitory nesoucí označení G-Sync Compatible jsou ve skutečnosti modely s Adaptive-Sync, čili s technologií, již primárně využívá AMD pro svůj FreeSync. Některé z nich tak NVIDIA také podporuje a nyní už máme celkem slušný výběr.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků
Rychlé rádiové záblesky jsou jedna z mnoha záhad, kterou oplývají vzdálené končiny vesmíru. Mluvíme o FRB (Fast Radio Burst), které byly objeveny teprve v roce 2007 a nyní přišlo osm dalších takových. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony koketuje s myšlenkou portovat na PC exkluzivity pro PlayStation Sony koketuje s myšlenkou portovat na PC exkluzivity pro PlayStation
Mnoho hráčů by si jistě rádo na své PC nainstalovalo třeba Red Dead Redemption 2, ovšem nemohou, protože stejně jako řada jiných úspěšných her je to exkluzivní titul pro platformu PlayStation 4. Změní se tento přístup?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře