Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Ryzen 7 3700U ukazuje čtyři jádra a iGPU RX Vega 10

15.11.2018, Jan Vítek, aktualita
AMD Ryzen 7 3700U ukazuje čtyři jádra a iGPU RX Vega 10
Na webu se objevily informace o čipu, který vypadá na APU třetí generace, které bude vybavené čtyřjádrovou procesorovou částí a jistým integrovaným grafickým čipem Radeon RX Vega 10, a to možná "Picasso". Můžeme to rozvést?
Co se týče třetí generace procesorů Ryzen či Threadripper, očekáváme využití 7nm výrobního procesu firmy TSMC. APU firmy AMD však stojí poněkud mimo hlavní dění a v jejich případě se opravdu nedá říci, že by něco takového mělo platit. Nicméně pokud je označení čipu správné, pak Ryzen 7 3700U opravdu patří do třetí generace, ovšem nová APU Ryzen žádnou první generaci neměla, takže to je ve skutečnosti jejich druhá generace. 
 
 
Dle označení tak má jít o přímého nástupce Ryzen 7 2700U, což je mobilní APU vybavené čtyřmi procesorovými jádry + SMT a grafikou RX Vega 10 se 640 Stream procesory a výkonem 1664 GFLOPS. 
 
 
Nové APU se objevilo v databázi Sandry jako platforma AMD Mandolin. Očekávat bychom ho mohli v noteboocích chystaných pro příští rok. V Sandře se ukázalo APU, které je vybaveno čtyřmi fyzickými a osmi logickými jádry na 2,2 až 3,8 GHz, což je nachlup stejné jako v případě 2700U. Dále tu máme opět 2 MB L2 a 4 MB L3 cache a od Radeonu RX Vega 10 můžeme opět očekávat 640 Stream procesorů. To vše s pouze 15W TDP, přičemž Ryzen 7 2700U má konfigurovatelné TDP mezi 12 a 25 W, takže ani zde nelze říci, že by se nově objevené APU nějak lišilo. 
 
Můžeme tak zatím pouze hádat, co se skrývá pod čipem, jehož označení a některé základní specifikace můžeme rozklíčovat z označení ZM370SC4T4MFG_38/22_Y. Mohl by to být pouze a jen přeznačený Ryzen 7 2700U připravený čistě jen pro vybrané trhy a zákazníky. Čistě dle generačního označení by to dle starších informací mělo být APU ze série Picasso, které byly dříve pokládány za procesory s architekturou Zen 2. To by však znamenalo 7nm proces, který bude, jak AMD už potvrdilo, nejdříve nasazen v serverových procesorech EPYC. 
 
Nikdo ale neříká, že by daný Ryzen 7 3700U měl být vypuštěn na trh dříve než 7nm EPYC a čistě teoreticky by snížení TDP z 25 W na 15 W díky 7nm procesu odpovídalo. Pravděpodobně tu ale máme 12nm APU, ale uvidíme. 
 
Zdroj: Tum Apisak - via Twitter