www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 9 3950X je testován, jak si vede?

AMD Ryzen 9 3950X je testován, jak si vede?
, , aktualita
Procesor AMD Ryzen 9 3950X se šestnácti jádry se sice dostane na trh až ke konci měsíce, ovšem recenzenti už mají povoleno zveřejnit jeho testy. Někteří zájemci o vzorek procesoru přitom ostrouhali, ale recenzí je dost.
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 9 3950X přichází s cenou 749 USD, takže by měl být na trhu cca o polovinu dražší než 12jádrový Ryzen 9 3900X. Jak jsme se mohli už přesvědčit, prodejci mají na snad jen jednu čestnou výjimku nasazeny naprosto nesmyslné ceny, jako by měl tento procesor oficiální cenovku mezi 1100 a 1200 USD. Ale už tu máme alespoň recenze.
 
 
Nový Ryzen má oproti 12jádrovému kolegovi stejné TDP, a tak je jasné, proč je jeho základní takt snížen o 300 MHz. Je to kvůli čtyřem fyzickým jádrům navíc, ovšem co se týče turba, to je naopak o 100 MHz vyšší a to je také jeden z důvodů, proč model 3950X přišel na trh později, než měl.  
 
Model
Jádra/vlákna
TDP
L3 Cache
Základní takt
Turbo
PCIe
DDR4
Patice
Cena
Ryzen 9 3950X
16 / 32
105W
64MB
3,5GHz
4,7GHz
24
Dual 3200
AM4
$749
Ryzen 9 3900X
12 / 24
105W
64MB
3,8GHz
4,6GHz
24
Dual 3200
AM4
$499
 
Je tak naprosto jasné, že v testech, kde hraje největší roli vícevláknový výkon, bude Ryzen 9 3950X ve své kategorii naprosto nejlepší. V jednovláknovém výkonu se zde přitom vyrovná i výše taktovanému Core i9-9900K a ve vícevláknovém snadno překoná i Threadripper 2950X ze své stáje. Zkrátka předvádí to, co jsme očekávali. 
 
 
Žádné překvapení se tak v podstatě nekoná. Intel stále vede v testech jako PiFast, v řadě herních testů, ale celkový seznam výsledků ve prospěch Intelu se opět ztenčil a platforma AMD AM4 nástupem nového šestnáctijádra z hlediska výkonu hluboko zakrojila do HEDT teritoria a v podstatě se nám před očima mění dlouhodobě zažitý stav. Nějaké 10 či 16jádrové Intel Core i9 totiž ztrácí punc vysokého výkonu a skutečně není divu, že Intel své HEDT procesory prudce zlevnil.
 
 
O pozici výrobce nejvýkonnějších herních procesorů Intel zatím nepřišel, nicméně nikdo soudný by si procesor Ryzen 9 3950X pro čistě herní sestavu kupovat neměl (a určitě ne za 35 tisíc), neboť je to zbytečné a v nejbližších letech to bude platit dál, přičemž dnešní hi-end rozhodně nekupujeme proto, že by se jeho výkon někdy budoucnu možná mohl hodit. Lepší bude investovat do grafické karty, pamětí, monitoru, atp. 
 
Ryzen 9 3950X je tak procesor, který nabízí HEDT výkon pro běžné desktopy, které nejsou vybaveny obrovským množstvím linek PCIe pro rychlé napojení řady karet a ani rychlým přístupem do paměti daným čtyřmi a více kanály. Pokud ale někdo ocení výkon pro rendering, kompilaci, zpracování videa a podobně, AMD mu nabízí za slušné peníze možnost, která by ještě před několika lety byla naprosté sci-fi. 
 
Seznam recenzí nového Ryzen 9 3950X dal dohromady server VideoCardz.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala