www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen Mobile: mobilní Ryzeny s integrovanou Vegou

AMD Ryzen Mobile: mobilní Ryzeny s integrovanou Vegou
, , aktualita
Procesory AMD Ryzen jsou u zákazníků velmi oblíbeny díky hodně dobrému poměru ceny a výkonu. Doposud však chyběly mobilní verze. To se s příchodem Ryzenu 7 2700U a Ryzenu 5 2500U mění. Oba mají integrovaný grafický čip Vega.
K oblíbeným
reklama
S procesory AMD Ryzen se konečně rozhýbaly stojaté vody procesorů a Intel byl konečně donucen trochu přitlačit na výkonu i cenách. V mobilní sféře byl však stále neohrožen, což ale už ode dneška nebude pravda. AMD totiž představilo dva velmi výkonné procesory s integrovaným grafickým čipem Vega a velmi nízkou spotřebou. Ryzen Mobile je APU postavené na čipu s názvem Raven Ridge a disponuje např. technologií SenseMI. Ta např. zahrnuje Precision Boost 2, která pozná, že procesor je dostatečně chladný a může si dovolit navyšovat výkon procesoru postupně po 25MHz krocích. K dispozici je také technologie Mobile Extended Frequency Range (mXFR), ta ale nemusí být na všech noteboocích povolena.
 
AMD Ryzen Mobile
 
Pojďme se nejprve podívat na základní model Ryzen 5 2500U. Tento procesor má 4 jádra a je schopen zpracovávat až 8 vláken najednou. Jeho takt činí 2,0 GHz a turbo frekvence se může vyšplhat až na 3,6 GHz. Je vybaven 2MB L2 cache pamětí (512kB na jádro), 4 MB L3 cache a dokáže spolupracovat s DDR4-2400 pamětmi pomocí dvoukanálového řadiče. Jeho integrovaný grafický čip Vega má 8 Compute Units (CU) a takt 1,1 GHz. Podporuje např. DirectX 12. Procesor včetně grafického čipu má TDP spotřebu pouhých 15 wattů, což je vzhledem k nabízenému výkonu fantastické číslo. TDP spotřeba je však konfigurovatelná v rozsahu 12 až 25 W. Počítat můžete také s podporou PCIe 3.0 sběrnice.
 
 
Výkonnější Ryzen 7 2700U je rovněž vyráběn 14nm technologií jako Ryzen 5 2500U, má 4 jádra a podporu až 8 vláken. Jeho frekvence ale byly zvýšeny o 200 MHz a ta základní tak dosahuje 2,2 GHz, turbo se vyšplhalo dokonce na 3,8 GHz. Posílen byl také grafický čip Vega, který má 10 CU a takt 1,3 GHz. Proto překvapí, že TDP spotřeba zůstala zachována a stále se drží na 15 W.
 
AMD Ryzen Mobile výkon
 
Testy v Cinebench R15 ukázaly, že procesory Intel mohou mít o něco vyšší jednovláknový výkon (i7-7500U o 2 %, i7-8550U o 10 %), nicméně ve vícevláknovém už vítězí Ryzen. Oproti i7-7500U je to hned o 121 %, oproti i7-8550U pak o stále velmi pěkných 44 %. Integrovaný grafický čip Vega pak přinesl o 161 % vyšší výkon ve 3DMark TimeSpy proti i7-8550U a 129 % navíc proti AMD FX-9800P.
 
AMD Ryzen Mobile výkon 2
 
Během následujících týdnů by se měly objevit první notebooky s novými procesory z dílen společností Acer (v modelu Swift 3), HP (v ENVY x360) a Lenovo (v IdeaPad 720S). Dell a další pak budou následovat počátkem roku 2018.
 
AMD Ryzen Mobile GPU výkon
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu Evropská Gigafactory od Tesly bude stát v Německu
Evropská Tesla Gigafacotry už zná své místo. Elon Musk prohlásil, že bude stát v blízkosti německého hlavního města, Berlína. Po letech dohadů, zda bude v ČR, Británii, Nizozemí, Francii či jinde, je jasno.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update Microsoft vypustil do světa Windows 10 November 2019 Update
Společnost Microsoft oficiálně vypustila na trh svou nejnovější verzi systému Windows 10, kterou můžeme označit jako November 2019 Update, anebo prostě 1909. Vedle jarní aktualizace máme očekávat spíše mírné změny a méně novinek.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely? Core i5-9600KF výrazně zlevňuje, co ostatní Intely?
Cena procesoru Core i5-9600KF v zahraničí i u nás výrazně a skokově klesla, což ukazuje na to, že nejde jen o nějakou akci prodejců. Za kolik si tak můžeme pořídit toto čisté šestijádro a jak na tom jsou jiné Intely?
Dnes, aktualita, Jan Vítek13 komentářů
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů