www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD si chystá tři dosud neznámé HEDT čipsety

AMD si chystá tři dosud neznámé HEDT čipsety
, , aktualita
Vypadá to, že nová generace HEDT platformy firmy AMD nemusí nastoupit v očekávané podobě. Máme tu totiž hned tři čipové sady, a to konkrétně TRX40, TRX80 a WRX80. Co mají představovat? 
K oblíbeným
reklama
AMD má možnost připravit Intelu v oblasti HEDT procesorů a sestav stejné potíže jako v případě serverových procesorů. Obě firmy zde přitom využívají právě své serverové procesory. V případě AMD je to jasné, Threadrippery jsou téměř stejné jako EPYC a Intel zase loni ve stavu nouze využil Xeon Platinum pro vytvoření procesoru Xeon W-3175X s 28 jádry. Proti 64jádrovým EPYC a potažmo nyní i Threadripperům tak nemá co vyslat, pokud nejde rovnou o 56jádrové procesory tvořené dvěma čipy vedle sebe, ale ty Intel do HEDT segmentu s nejvyšší pravděpodobností nevyšle. Musel by pro ně připravit zvláštní platformu a jde i o to, že zájemci by se už opravdu nedoplatili. 
 
 
My přitom stále nevíme, jestli AMD opravdu nabídne až 64jádrové Threadrippery, nebo bude v tomto ohledu umírněné. Spíše lze očekávat, že to bude opravdu až 64 jader, nicméně ostatní výbava už bude do velké míry záviset na tom, jaký bude zde použit I/O čip, respektive v jaké konfiguraci. Může být prostě okleštěn na 4 paměťové kanály, což platilo pro Threadrippery doposud, ale nyní se ukazuje, že ne ve všech případech, když tu máme několik nových čipových sad. 
 
 
Server techPowerUp ukazuje i podrobnější specifikace nových čipsetů, které opravdu nabízí i 8kanálový přístup do paměti, a to až na TRX40 se čtyřkanálovým. Dozvídáme se také, že je tu zajištěna zpětná kompatibilita s čipsetem X399, což se tak týká právě nových Threadripperů a vypadá to, že ty na X399 nebo TRX40 prostě jen nevyužijí polovinu svých paměťových kanálů. To by tak znamenalo, že tu je prostě a jednoduše stejný I/O čip jako v procesorech EPYC Rome, ovšem ne nutně ve všech modelech. 
 
Máme tu i silně naznačeno, že nové Threadrippery mohou mít až 64 jader, respektive že budou mít více než 32 jader. A je možné, že právě modely s 32 a méně jádry budou mít i čtyři paměťové kanály, zatímco výkonnější procesory jich budou mít osm. A pak je tu ještě jedna otázka, a sice v čem se budou lišit čipsety TRX80 a WRX80, neboť tabulka ukazuje pro oba to samé. Je možné, že v ničem zásadním a že AMD takto odlišuje čipsety určené pro desky běžných výrobců (Asus, Gigabyte, atd.) a pro desky pro pracovní stanice od firem jako TYAN. A právě Asus si už má připravovat první modely s TRX40, a sice Prime TRX40-Pro a ROG Strix TRX40-E Gaming. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře