www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD si chystá tři dosud neznámé HEDT čipsety

AMD si chystá tři dosud neznámé HEDT čipsety
, , aktualita
Vypadá to, že nová generace HEDT platformy firmy AMD nemusí nastoupit v očekávané podobě. Máme tu totiž hned tři čipové sady, a to konkrétně TRX40, TRX80 a WRX80. Co mají představovat? 
K oblíbeným
reklama
AMD má možnost připravit Intelu v oblasti HEDT procesorů a sestav stejné potíže jako v případě serverových procesorů. Obě firmy zde přitom využívají právě své serverové procesory. V případě AMD je to jasné, Threadrippery jsou téměř stejné jako EPYC a Intel zase loni ve stavu nouze využil Xeon Platinum pro vytvoření procesoru Xeon W-3175X s 28 jádry. Proti 64jádrovým EPYC a potažmo nyní i Threadripperům tak nemá co vyslat, pokud nejde rovnou o 56jádrové procesory tvořené dvěma čipy vedle sebe, ale ty Intel do HEDT segmentu s nejvyšší pravděpodobností nevyšle. Musel by pro ně připravit zvláštní platformu a jde i o to, že zájemci by se už opravdu nedoplatili. 
 
 
My přitom stále nevíme, jestli AMD opravdu nabídne až 64jádrové Threadrippery, nebo bude v tomto ohledu umírněné. Spíše lze očekávat, že to bude opravdu až 64 jader, nicméně ostatní výbava už bude do velké míry záviset na tom, jaký bude zde použit I/O čip, respektive v jaké konfiguraci. Může být prostě okleštěn na 4 paměťové kanály, což platilo pro Threadrippery doposud, ale nyní se ukazuje, že ne ve všech případech, když tu máme několik nových čipových sad. 
 
 
Server techPowerUp ukazuje i podrobnější specifikace nových čipsetů, které opravdu nabízí i 8kanálový přístup do paměti, a to až na TRX40 se čtyřkanálovým. Dozvídáme se také, že je tu zajištěna zpětná kompatibilita s čipsetem X399, což se tak týká právě nových Threadripperů a vypadá to, že ty na X399 nebo TRX40 prostě jen nevyužijí polovinu svých paměťových kanálů. To by tak znamenalo, že tu je prostě a jednoduše stejný I/O čip jako v procesorech EPYC Rome, ovšem ne nutně ve všech modelech. 
 
Máme tu i silně naznačeno, že nové Threadrippery mohou mít až 64 jader, respektive že budou mít více než 32 jader. A je možné, že právě modely s 32 a méně jádry budou mít i čtyři paměťové kanály, zatímco výkonnější procesory jich budou mít osm. A pak je tu ještě jedna otázka, a sice v čem se budou lišit čipsety TRX80 a WRX80, neboť tabulka ukazuje pro oba to samé. Je možné, že v ničem zásadním a že AMD takto odlišuje čipsety určené pro desky běžných výrobců (Asus, Gigabyte, atd.) a pro desky pro pracovní stanice od firem jako TYAN. A právě Asus si už má připravovat první modely s TRX40, a sice Prime TRX40-Pro a ROG Strix TRX40-E Gaming. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lidé zapalují 5G vysílače, prý mohou za šíření nemoci COVID-19 Lidé zapalují 5G vysílače, prý mohou za šíření nemoci COVID-19
Konspirační teoretici tvrdí, že 5G datové připojení může způsobit rakovinu a poškození mozku, nyní přidávají další problém. Má totiž dle jejich názoru pomoci šířit nemoc COVID-19. Lidé proto začali vyhrožovat společnostem a ničit 5G vysílače.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek