www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD škádlí Threadripperem za zvuku kytar

AMD škádlí Threadripperem za zvuku kytar
, , aktualita
The Core Swarm, The Destroyer of Threads, tak jsou v novém teaseru titulováni zástupci druhé generace procesorů Ryzen Threadripper, o kterých už bezpečně víme, že nám nabídnou až 32 jader. 
K oblíbeným
reklama
A skutečně jde o roj jader, však AMD navyšuje počet procesorových jader v HEDT CPU na 32, což by ještě před dvěma lety bylo nemyslitelné. Však v té době si zájemci mohli v tomto segmentu pořídit přinejlepším Core i7-6950X, který za oficiální cenu 1723 USD nabídl "jen" deset jader. Na tento počet se nabídka zvedla ze šesti, které obsahovaly už 32nm procesory Intel "Gulftown" v roce 2010. 
 
 
Čili za celých šest let nám Intel dokázal navýšit počet jader v HEDT procesorech o čtyři. Loni přišly na trh procesory AMD Threadripper a Intel ihned zareagoval představením až 18jádrových Core i9 a letos na Computexu se pokusil ukrást firmě AMD vítr z plachet spěšnou prezentací 28jádrového procesoru, který rekrutoval z řad Xeon Platinum. Zde máme názorný příklad toho, jaký vliv má v hardwarovém světě schopná konkurence v kombinaci se snahou neztratit tvář a prestiž. 
 
 
AMD nám nyní představuje druhou generaci Threadripperů za zvuku heavymetalu, ovšem my stále nevíme to nejpodstatnější, a sice jakou cenu stanoví za 32jádrovou verzi. Tady totiž může Intel velice bolestivě zasáhnout. 
 
Můžeme očekávat, že to bude částka kolem 2000 dolarů vzhledem k cenám starších modelů Threadripper. Nicméně dalo by se uvažovat i o nižší částce, však první Ryzeny stály až 500 dolarů a druhá generace přišla zatím s cenou maximálně 330 dolarů. AMD nemůže udělat jednu věc, stejně jako Intel, a sice prodávat 32jádrové Threadrippery moc pod cenou serverových procesorů, aby neohrožovaly jejich trh. Případně je musí s ohledem na podporované technologie vyrobit tak, aby o ně původní zájemci o EPYC či Xeony neměli zájem. 
 
AMD má v tomto ohledu výhodu, protože prodává své 32jádrové EPYC už od 2100 dolarů, takže pokud přijdou 32jádrové Threadrippery dejme tomu s cenou 1800 dolarů, nic moc se neděje. Nejlevnější 28jádrové Xeon Platinum však přijdou na 8790 dolarů, takže Intel jednoduše nemůže nastavit podobnou cenu jako AMD už jen proto, že by ohrozil vlastní trh s Xeony. Musí se naopak snažit, aby jeho 28jádrové HEDT procesory nabídly co nejlepší výkon a ospravedlnily svou vysokou cenu a na druhé straně může jejich vlastnosti trošku okleštit, třeba co se týče počtu QPI linek. Uvidíme. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek