www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD uvádí na trh Ryzen Threadripper 1900X

AMD uvádí na trh Ryzen Threadripper 1900X
, , aktualita
AMD se rozhodlo uvést na trh procesor Ryzen Threadripper 1900X, který přichází jako nejslabší model své řady a my se můžeme podívat, jak AMD chce obhájit tento model, jenž má nebezpečně blízko k levnějšímu Ryzen 7 1800X.
K oblíbeným
reklama
Když si totiž srovnáme základní specifikace procesorů Ryzen Threadripper 1900X a Ryzen 7 1800X, pak na tom milý Threadripper není zrovna nejlépe, i když je pravda, že za cenu o 50 dolarů vyšší v porovnání se zmíněným 1800X nabídne přinejmenším služby lépe vybavené platformy, a to včetně jejího čtyřkanálového přístupu k pamětem. 
 
 
Ryzen Threadripper 1900X nám stejně jako Ryzen 7 1800X dá k dispozici 8 jader a SMT plus shodných 16 MB L3 cache. Má však o 200 MHz vyšší základní takt, a to 3,8 GHz a o 100 MHz vyšší maximální takt s XFR, čili 4,2 GHz, přičemž zásadní rozdíl je v tom, že jeho TDP je dvojnásobných 180 W, neboť nejde o jeden čip Zeppelin, ale dva, které dohromady nabídnou k využití i 64 linek PCIe 3.0 namísto 24.
 
AMD také rádo uvádí, že do procesorů Threadripper se dostává jen zlomek zvlášť dobře vyrobených čipů Zeppelin, a tak bychom mohli očekávat i to, že snesou vyšší takty při přetaktování, ale to je vždy sázka do loterie. 
 
 
AMD také vypustilo do světa grafy, dle nich by měl mezi 1900X a 1800X existovat podobný výkonnostní rozdíl jako mezi 1800X a 1700, takže rozdíl 50 dolarů asi opravdu bude opodstatněný. Jenomže nejde pouze o cenový rozdíl mezi procesory, budeme potřebovat také základní desku s X399, které jsou mnohem dražší než desky s X370, natož pak s B350. Mluvíme zde akutálně o částkách alespoň 8400 Kč s daní (dle nabídky na českém trhu). 
 
 
Z dalšího srovnání je zřejmé, že Threadripper 1900X není procesor, jejž bychom chtěli do herního počítače, neboť od něj můžeme i přes vyšší takty očekávat spíše nižší FPS než od 1800X. Pravděpodobně je to právě kvůli využití dvou samostatných čipů propojených sběrnicí Infinity Fabric, což třeba při renderování nemusí tolik vadit, ale hry mají evidentně raději monolitický Ryzen 7.
 
 
Dalo by se říci, že pokud už někdo chce Threadripper, pak by si možná měl vybrat alespoň 12jádrový model, leda by snad opravdu potřeboval vysoký počet linek PCIe 3.0 a jiné výhody plynoucí z celé platformy a o vícevláknový výkon procesoru by tak moc nešlo. 
 
 
Jak ukazuje obrázek, konfigurace modelu 1900X je taková, že ve dvou aktivních čipech Zeppelin pracuje vždy jen jedno CCX, a to celé. To je ta lepší varianta na rozdíl od případu, kdy by bylo 8 jader rozprostřeno ve 4 CCX, takže komunikace přes Infinity Fabric by probíhala na dvou úrovních. Na druhou stranu, využitím všech čtyř CCX by zase mohlo být k dispozici plných 32 MB L3 cache.
 
AMD také ohlásilo, že od 25. září bude možné bootovat z NVMe zařízení v RAIDu právě na platformě X399, k čemuž budou vydány příslušné nové BIOSy pro všechny dostupné desky. To zahrnuje bootování z RAID 0, 1 či 10 pro až deset zařízení. Není přitom jasné, zda tuto podporu obstará samotný procesor, nebo je k tomu připraven hardware v samotném čipsetu. 
 
Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek