www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"
, , aktualita
Při nástupu druhé generace procesorů Ryzen ustoupila APU už do pozadí zájmu, a přitom jsme ještě čekali na dva desktopové kousky. Ty nyní dorazily v podobě úsporných Ryzen 3 2200GE a 5 2400GE. A co Ryzen 7 2800X?
reklama
APU nové generace Ryzen s procesory Zen a grafikou Vega jsme si již vyzkoušeli a šlo o plně vybavené 65W čipy. Nyní jde již o 35W APU Ryzen 3 2200GE a Ryzen 5 2400GE. Mohli bychom pouze hádat, v čem se liší samotné 35W verze oproti 65W a zda jde pouze o vyladěné takty s ohledem na spotřebu, nebo tato APU procházejí také nějakým výběrem (binning), aby zvládla pracovat s tak nízkou spotřebou. 
 
 
Vzhledem k základním specifikacím ohledně počtu jader procesoru i grafického jádra, stejně jako s ohledem na objem pamětí cache, tu máme totiž stejné čipy, takže Ryzen 3 2200GE zcela odpovídá modelu Ryzen 3 2200G a to platí i pro Ryzen 5. 
 
Ryzen 3 2200GE tak nabízí 4 procesorová jádra Zen bez SMT, 4 MB L3 cache a 512kB L2 cache na každé jádro. GPU se skládá z 8 CU, což znamená 512:32:16 (Stream procesor:TMU:ROP). Co se týče procesorových taktů, plnotučná verze pracuje na 3,5 až 3,7 GHz a 2200GE ma 3,2 až 3,6 GHz s tím, že maximální takt GPU zůstává stejný na 1100 MHz. Čili opravdu jediný rozdíl v základních specifikacích je nižší takt procesoru, ovšem to je jedna věc a druhá věc je, na jakých taktech toto APU stejně se svým úsporným bratříčkem dokáže opravdu pracovat. 
 
Ryzen 5 2400GE to má podobné, takže jde o APU se 4 fyzickými jádry Zen s SMT, stejnou kapacitou L2 a L3 cache jako výše popsané, ovšem počet CU je 11, což znamená konfiguraci 704:44:16. Procesorový takt je 3,2 až 3,8 GHz oproti 3,6 až 3,9 GHz a takt grafického čipu opět zůstává stejný, a sice 1250 MHz. Jde ale o maximální takt. Celkově ale nová APU vypadají velice dobře jako volba třeba pro HTPC. 

A jak je to s procesorem Ryzen 7 2800X? Tento nástupce modelu 1800X, který dosud nebyl ohlášen, ale Jim Anderson (senior viceprezident AMD) měl naznačit, že se možná dostaví někdy později. Modely Ryzen 7 2700X a 2700 zatím firmě AMD na trhu stačí a dá se říci, že nyní je na tahu právě Intel, aby zareagoval především na 2700X. 

Dalo by se tak říci, že AMD si svůj trumf druhé generace procesorů Ryzen šetří na osmijádrový desktopový Core, o němž již víme, že opravdu přijde
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED! Thermaltake Pacific R1 Plus: chce to víc RGB LED!
Silvestr už není daleko, tak si to dnes trošku odlehčíme a podíváme se, co nám připravila společnost Thermaltake. Ta vycítila, že někteří zákazníci by mohli nešťastní bez barevně svítících modulů RAM, a tak přispěchala na pomoc i s firmou Corsair.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory Evropsko-japonská sonda vyzkoušela dosud nejsilnější iontové motory
Vesmírná sonda BepiColombo Mercury je výsledkem spolupráce evropské agentury ESA a japonské JAXA. Míří k Merkuru, na jehož oběžné dráze se má usídlit, a to s využitím dosud nejsilnějšího iontového pohonu, jaký byl kdy vyroben. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google genderově vyvažuje svůj Překladač Google genderově vyvažuje svůj Překladač
Aby se některé pohlaví necítilo diskriminováno v Překladači společnosti Google, ten nyní zavádí genderově vyvážené překlady, které by měly ve vybraných jazycích zobrazovat všechny možné varianty překladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit? Nové Windows 10 mají problém s instalací ovladačů NVIDIA, jak jej vyřešit?
Pokud si provedete čistou instalaci systému Windows October 2018 Update, můžete se setkat s chybou, která vám znemožní nainstalovat rovněž nové grafické ovladače od NVIDIE, a to s hláškou "NVIDIA Installer cannot continue". Co dál?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy DeepMind poodhalil AlphaZero, neporazitelnou AI pro Go i šachy
Projekt DeepMind poodhalil více údajů o umělé inteligenci pro hraní deskových her díky publikaci článku na toto téma. AlphaZero se totiž dokáže učit bez pomoci člověk a umí nejen hru Go, ale zvládá i klasické šachy nebo hru shogi.
8.12.2018, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů