www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"
, , aktualita
Při nástupu druhé generace procesorů Ryzen ustoupila APU už do pozadí zájmu, a přitom jsme ještě čekali na dva desktopové kousky. Ty nyní dorazily v podobě úsporných Ryzen 3 2200GE a 5 2400GE. A co Ryzen 7 2800X?
reklama
APU nové generace Ryzen s procesory Zen a grafikou Vega jsme si již vyzkoušeli a šlo o plně vybavené 65W čipy. Nyní jde již o 35W APU Ryzen 3 2200GE a Ryzen 5 2400GE. Mohli bychom pouze hádat, v čem se liší samotné 35W verze oproti 65W a zda jde pouze o vyladěné takty s ohledem na spotřebu, nebo tato APU procházejí také nějakým výběrem (binning), aby zvládla pracovat s tak nízkou spotřebou. 
 
 
Vzhledem k základním specifikacím ohledně počtu jader procesoru i grafického jádra, stejně jako s ohledem na objem pamětí cache, tu máme totiž stejné čipy, takže Ryzen 3 2200GE zcela odpovídá modelu Ryzen 3 2200G a to platí i pro Ryzen 5. 
 
Ryzen 3 2200GE tak nabízí 4 procesorová jádra Zen bez SMT, 4 MB L3 cache a 512kB L2 cache na každé jádro. GPU se skládá z 8 CU, což znamená 512:32:16 (Stream procesor:TMU:ROP). Co se týče procesorových taktů, plnotučná verze pracuje na 3,5 až 3,7 GHz a 2200GE ma 3,2 až 3,6 GHz s tím, že maximální takt GPU zůstává stejný na 1100 MHz. Čili opravdu jediný rozdíl v základních specifikacích je nižší takt procesoru, ovšem to je jedna věc a druhá věc je, na jakých taktech toto APU stejně se svým úsporným bratříčkem dokáže opravdu pracovat. 
 
Ryzen 5 2400GE to má podobné, takže jde o APU se 4 fyzickými jádry Zen s SMT, stejnou kapacitou L2 a L3 cache jako výše popsané, ovšem počet CU je 11, což znamená konfiguraci 704:44:16. Procesorový takt je 3,2 až 3,8 GHz oproti 3,6 až 3,9 GHz a takt grafického čipu opět zůstává stejný, a sice 1250 MHz. Jde ale o maximální takt. Celkově ale nová APU vypadají velice dobře jako volba třeba pro HTPC. 

A jak je to s procesorem Ryzen 7 2800X? Tento nástupce modelu 1800X, který dosud nebyl ohlášen, ale Jim Anderson (senior viceprezident AMD) měl naznačit, že se možná dostaví někdy později. Modely Ryzen 7 2700X a 2700 zatím firmě AMD na trhu stačí a dá se říci, že nyní je na tahu právě Intel, aby zareagoval především na 2700X. 

Dalo by se tak říci, že AMD si svůj trumf druhé generace procesorů Ryzen šetří na osmijádrový desktopový Core, o němž již víme, že opravdu přijde
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář