www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"

AMD uvádí úsporná APU Ryzen a 2800X si nechává na "stav nouze"
, , aktualita
Při nástupu druhé generace procesorů Ryzen ustoupila APU už do pozadí zájmu, a přitom jsme ještě čekali na dva desktopové kousky. Ty nyní dorazily v podobě úsporných Ryzen 3 2200GE a 5 2400GE. A co Ryzen 7 2800X?
K oblíbeným
reklama
APU nové generace Ryzen s procesory Zen a grafikou Vega jsme si již vyzkoušeli a šlo o plně vybavené 65W čipy. Nyní jde již o 35W APU Ryzen 3 2200GE a Ryzen 5 2400GE. Mohli bychom pouze hádat, v čem se liší samotné 35W verze oproti 65W a zda jde pouze o vyladěné takty s ohledem na spotřebu, nebo tato APU procházejí také nějakým výběrem (binning), aby zvládla pracovat s tak nízkou spotřebou. 
 
 
Vzhledem k základním specifikacím ohledně počtu jader procesoru i grafického jádra, stejně jako s ohledem na objem pamětí cache, tu máme totiž stejné čipy, takže Ryzen 3 2200GE zcela odpovídá modelu Ryzen 3 2200G a to platí i pro Ryzen 5. 
 
Ryzen 3 2200GE tak nabízí 4 procesorová jádra Zen bez SMT, 4 MB L3 cache a 512kB L2 cache na každé jádro. GPU se skládá z 8 CU, což znamená 512:32:16 (Stream procesor:TMU:ROP). Co se týče procesorových taktů, plnotučná verze pracuje na 3,5 až 3,7 GHz a 2200GE ma 3,2 až 3,6 GHz s tím, že maximální takt GPU zůstává stejný na 1100 MHz. Čili opravdu jediný rozdíl v základních specifikacích je nižší takt procesoru, ovšem to je jedna věc a druhá věc je, na jakých taktech toto APU stejně se svým úsporným bratříčkem dokáže opravdu pracovat. 
 
Ryzen 5 2400GE to má podobné, takže jde o APU se 4 fyzickými jádry Zen s SMT, stejnou kapacitou L2 a L3 cache jako výše popsané, ovšem počet CU je 11, což znamená konfiguraci 704:44:16. Procesorový takt je 3,2 až 3,8 GHz oproti 3,6 až 3,9 GHz a takt grafického čipu opět zůstává stejný, a sice 1250 MHz. Jde ale o maximální takt. Celkově ale nová APU vypadají velice dobře jako volba třeba pro HTPC. 

A jak je to s procesorem Ryzen 7 2800X? Tento nástupce modelu 1800X, který dosud nebyl ohlášen, ale Jim Anderson (senior viceprezident AMD) měl naznačit, že se možná dostaví někdy později. Modely Ryzen 7 2700X a 2700 zatím firmě AMD na trhu stačí a dá se říci, že nyní je na tahu právě Intel, aby zareagoval především na 2700X. 

Dalo by se tak říci, že AMD si svůj trumf druhé generace procesorů Ryzen šetří na osmijádrový desktopový Core, o němž již víme, že opravdu přijde
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Huawei možná přijde o přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
USA minulý týden přidaly Huawei na černou listinu kvůli údajnému ohrožení amerických telekomunikačních sítí. Na tento krok bude muset zareagovat také Google, který patrně přestane čínskému výrobci poskytovat část svých služeb.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick Epic ukázal ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick
Společnost Epic Games ukázala ray tracing pod UE4 v traileru Fortnite X John Wick, ačkoliv tato technika vykreslování obrazu se při prezentaci hry nedostala zrovna do popředí. A přitom je využita pro řadu prvků. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih Adobe varuje zákazníky, že musí využívat nové aplikace Creative Cloud, aby jim nehrozil postih
Adobe je známý jako softwarová společnost, která si osvojila model předplatného a moderní pojetí "prodeje" softwaru. Zákazníci si nekupují kopii, nýbrž stornovatelnou licenci na využití produktu a co s tím může přicházet, nám nyní Adobe předvádí naživo. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd Hubble se podíval na galaxii, již kolize změnila v rodiště nových hvězd
Kdysi spirální galaxie NGC 4485 se v dávné minulosti téměř srazila s mnohem větší galaxií NGC 4490. Srážka nebyla přímá, ale i tak změnila menší galaxii v rodiště nových hvězd, na něž se nyní blíže podíval Hubble. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty AMD Ryzen "Picasso" odhalují své takty
AMD už dokončuje svou novou generaci desktopových APU, což jsou čipy, které nesou kódové označení Picasso. A máme tu opět známého thajského leakera, který nám prozradí, jaké takty můžeme očekávat. O takty totiž zde půjde především. 
17.5.2019, aktualita, Jan Vítek