www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt

AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt
, , aktualita
Server TechCrunch přinesl očekávaný souboj architektur procesorů Intel a AMD. Nový test si všímá IPC, čili výkonu na takt a srovnává tak moderní i starší procesory, které pracují se stejným počtem jader na stejném taktu. 
K oblíbeným
reklama
Vyšší IPC je totiž jeden z hlavních plusů, kterými se chlubí procesory AMD Ryzen 3000. Ty by se v tomto ohledu už měly dostat alespoň na úroveň Intelu, nebo jej snad v některých případech překonávat, ale to nám nejlépe ukáže test, v němž mají všechny procesory stejný počet jader a zamknutý takt, v tomto případě na rovných 4 GHz. 
 
Pak je samozřejmě nutné testovat procesory na srovnatelných základních deskách, což jsou v tomto případě modely Gigabyte X570 Aorus Xtreme (AGESA 1.0.0.3AB) pro nové AMD, Asus ROG Crosshair 7 Hero pro starší AMD a Gigabyte Z390 Aorus Ultra pro Intel. Zbytek sestav byl stejný, a sice G.Skill FlareX DDR4-3200 se stejným časováním a taktem (dle XMP profilu) a grafika MSI GTX 2080 Ti. 
 
Vypadá to, že se zde nic nepodcenilo, a tak se můžeme podívat na výsledky testů. V nich se ukázal procesor Core i9-9900K jako jediný zástupce Intelu a pak Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3700X, Ryzen 7 2700X a Ryzen 7 1700X. Ryzen 9 měl aktivováno osm jader z dvanácti, ovšem pak to ovšem není srovnatelný procesor s Ryzen 7. Čistě osmijádrový Ryzen 7 má totiž jen jeden čiplet, zatímco Ryzen 9 využije dva po čtyřech zapnutých jádrech. To znamená, že stále bude mít dvojnásobek L3 cache, ale I/O čip bude muset komunikovat se dvěma čiplety, i když není jasné, zda zrovna to může být nevýhoda a případně proč. Tak či tak od těchto procesorů očekáváme víceméně stejný výkon, ale třeba nás v testu serveru TechSpot překvapí. 
 
 
Hned Cinebench R20 ukazuje, jak AMD v IPC dokázalo překonat Intel. Druhá generace Ryzenu se od první liší jen málo, ale nárůst třetí je velice slušný a Intel by potřeboval výrazně vyšší takt, aby mohl dosáhnout srovnatelného skóre. V podstatě stejné je to pak při srovnání jednovláknového výkonu, pochopitelně. 
 
 
Když se pak podíváme na V-Ray nebo Coronu, zde už se i projeví rozdíly mezi procesory Ryzen 9 a Ryzen 7, které snad souvisí s objemem L3 cache a podobné je to i v herních testech, kde Intel ovšem stále vede. A nebo jde o propustnost pamětí, která dělá rozdíl mezi Ryzen 7 a 9? 
 
 
Už dříve se ukázalo, že Ryzen 7 3700X má mnohem pomalejší propustnost zápisu do paměti a AMD už vysvětlilo, že toto je prostě výsledek kompromisu, který muselo udělat. Jehovýsledek je ten, že šířka linky pro čtení mezi čipletem a I/O čipem je 32 b, ale pro zápis jen 16 b. Ryzen 9 ale mají dva čiplety, díky čemuž se tento handicap kompenzuje a propustnost je opět mírně pod 50 GB/s. AMD k tomu udává, že i tak by měla rychlost zápisu na běžných sestavách stačit, nicméně testy ukazují, že 4GHz na jádrech Ryzenu 7 nejsou to samé co 4GHz na Ryzenu 9. 
 
 
A nakonec si ukážeme test propustnosti pamětí cache, kde už není žádný důvod k nespokojenosti. AMD se v případě L1 cache zcela vyrovnalo Intelu a v propustností L2 a především L3 cache už je daleko lepší. Více na stránkách serveru TechSpot.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek