www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt

AMD vs. Intel: 4GHz bitva o nejvyšší výkon na takt
, , aktualita
Server TechCrunch přinesl očekávaný souboj architektur procesorů Intel a AMD. Nový test si všímá IPC, čili výkonu na takt a srovnává tak moderní i starší procesory, které pracují se stejným počtem jader na stejném taktu. 
K oblíbeným
reklama
Vyšší IPC je totiž jeden z hlavních plusů, kterými se chlubí procesory AMD Ryzen 3000. Ty by se v tomto ohledu už měly dostat alespoň na úroveň Intelu, nebo jej snad v některých případech překonávat, ale to nám nejlépe ukáže test, v němž mají všechny procesory stejný počet jader a zamknutý takt, v tomto případě na rovných 4 GHz. 
 
Pak je samozřejmě nutné testovat procesory na srovnatelných základních deskách, což jsou v tomto případě modely Gigabyte X570 Aorus Xtreme (AGESA 1.0.0.3AB) pro nové AMD, Asus ROG Crosshair 7 Hero pro starší AMD a Gigabyte Z390 Aorus Ultra pro Intel. Zbytek sestav byl stejný, a sice G.Skill FlareX DDR4-3200 se stejným časováním a taktem (dle XMP profilu) a grafika MSI GTX 2080 Ti. 
 
Vypadá to, že se zde nic nepodcenilo, a tak se můžeme podívat na výsledky testů. V nich se ukázal procesor Core i9-9900K jako jediný zástupce Intelu a pak Ryzen 9 3900X, Ryzen 7 3700X, Ryzen 7 2700X a Ryzen 7 1700X. Ryzen 9 měl aktivováno osm jader z dvanácti, ovšem pak to ovšem není srovnatelný procesor s Ryzen 7. Čistě osmijádrový Ryzen 7 má totiž jen jeden čiplet, zatímco Ryzen 9 využije dva po čtyřech zapnutých jádrech. To znamená, že stále bude mít dvojnásobek L3 cache, ale I/O čip bude muset komunikovat se dvěma čiplety, i když není jasné, zda zrovna to může být nevýhoda a případně proč. Tak či tak od těchto procesorů očekáváme víceméně stejný výkon, ale třeba nás v testu serveru TechSpot překvapí. 
 
 
Hned Cinebench R20 ukazuje, jak AMD v IPC dokázalo překonat Intel. Druhá generace Ryzenu se od první liší jen málo, ale nárůst třetí je velice slušný a Intel by potřeboval výrazně vyšší takt, aby mohl dosáhnout srovnatelného skóre. V podstatě stejné je to pak při srovnání jednovláknového výkonu, pochopitelně. 
 
 
Když se pak podíváme na V-Ray nebo Coronu, zde už se i projeví rozdíly mezi procesory Ryzen 9 a Ryzen 7, které snad souvisí s objemem L3 cache a podobné je to i v herních testech, kde Intel ovšem stále vede. A nebo jde o propustnost pamětí, která dělá rozdíl mezi Ryzen 7 a 9? 
 
 
Už dříve se ukázalo, že Ryzen 7 3700X má mnohem pomalejší propustnost zápisu do paměti a AMD už vysvětlilo, že toto je prostě výsledek kompromisu, který muselo udělat. Jehovýsledek je ten, že šířka linky pro čtení mezi čipletem a I/O čipem je 32 b, ale pro zápis jen 16 b. Ryzen 9 ale mají dva čiplety, díky čemuž se tento handicap kompenzuje a propustnost je opět mírně pod 50 GB/s. AMD k tomu udává, že i tak by měla rychlost zápisu na běžných sestavách stačit, nicméně testy ukazují, že 4GHz na jádrech Ryzenu 7 nejsou to samé co 4GHz na Ryzenu 9. 
 
 
A nakonec si ukážeme test propustnosti pamětí cache, kde už není žádný důvod k nespokojenosti. AMD se v případě L1 cache zcela vyrovnalo Intelu a v propustností L2 a především L3 cache už je daleko lepší. Více na stránkách serveru TechSpot.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář