www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD vskutku urychluje nástup 7nm produktů

AMD vskutku urychluje nástup 7nm produktů
, , aktualita
Nedávno se objevila informace, že můžeme ještě letos od AMD očekávat spotřebitelské 7nm produkty, ovšem k tomu můžeme být ještě stále skeptičtí. Mark Papermaster ovšem potvrdil, že AMD jde do 7 nm naplno. 
K oblíbeným
reklama
Mark Papermaster (AMD, Chief Technical Officer) se trošku rozpovídal o pokroku jeho firmy směrem k adopci 7nm výrobních procesů. Jak dobře víme, využije v tomto ohledu jednak služeb firmy GlobalFoundries, tak TSMC a už pár měsíců má k dispozici první zkušební čipy, jako je nová verze GPU Vega. 
 
 
Papermaster k tomu řekl, že v AMD věděli, že 7 nm bude velká výzva, ale vsadili na ni a přesunuli na vývoj odpovídajících produktů své hlavní zdroje. Jak v analogii řekl, "nechtěli jsme si v těchto vodách jen smočit palec, skočili jsme do nich rovnýma nohama". Zatím to vypadá, že se tento skok firmě AMD vyplatí, protože má po hubených letech šanci předhonit Intel právě s ohledem na výrobní proces a tu nejspíše využije. 
 
AMD původně chtělo vypustit na trh první 7nm GPU Vega v roce 2019, ale nakonec se tak stane ještě letos, ovšem to opravdu nebudou spotřebitelské produkty. Půjde o profesionální karty Radeon Vega Instinct, které byly představené už na Computexu a my se dozvěděli, že nabídnou 32GB paměti HBM2. Otázka je, do jaké míry to budou jen zmenšené verze existujících 14nm čipů Vega a nás bude velice zajímat především to, jakou budou mít spotřebu a na jakých taktech budou pracovat. To nám totiž leccos řekne o tom, co můžeme očekávat od příštích herních grafických karet, i když ty by měly být založeny už na architektuře Navi. Můžeme snad od nich očekávat také podporu ray tracingu? 
 
 
Papermaster také prozradil, že v příštím roce budou následovat 7nm procesory EPYC pro servery, které pak budou následovat 7nm procesory Ryzen pro naše desktopy. Od celého 7nm procesu si pak dle něj můžeme slibovat očekávané, a sice dvojnásobný výkon na watt, takže to vypadá, že příští rok bude opět velice zajímavý. 
 
Nakonec se Mark Papermaster věnoval i konkurenci, respektive postavení firmy AMD vedle Intelu, které by dle něj bylo dost silné i v případě, že by ten dokázal zdárně dokončit vývoj svého 10nm procesu v tomto roce. To se ale nestane, takže pozice firmy AMD bude tímto prostě ještě silnější. Intel ostatně sám potvrdil, že 10nm proces ve velkém nenastoupí před posledním obdobím roku 2019. 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek