www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vysílá na trh první serverové procesory EPYC

AMD vysílá na trh první serverové procesory EPYC
, , aktualita
Zcela nepřekvapivě se dříve než Threadripper dostávají na trh serverové procesory platformy EPYC od AMD, které jsou v nejvýkonnějších 32jádrových verzích již dostupné. Zbylé modely pak přijdou na konci července. 
K oblíbeným
reklama
AMD vyslalo na trh procesory EPYC před Threadrippery, což vypadá jako logické rozhodnutí, neboť jimi osloví serverový trh, který je mnohem lukrativnější než HEDT. Bude na něj dodávat až 32jádrové procesory, které přijdou s cenou až 4200 dolarů, v čemž se jistě skrývá vysoká marže pro AMD. Však EPYC jsou složeny ze čtyř osmijádrových čipů pospojovaných rozhraním Infinity Fabric a pokud to poněkud zjednodušíme, můžeme říci, že jde o čtyři procesory Ryzen vedle sebe a pokud jde o ten nejvýkonnější 1800X, ten se prodává za 500 dolarů. 
 
 
Nicméně AMD by v případě EPYC nemělo mít zapotřebí bojovat proti Intelu nastavením nízkých cen, však nabídne 32C/64T procesory se slušnými takty i výbavou, které rozhodně nebudou přehnaně náročné na energii. Stačí se podívat na následující výčet: 
 
 
 
Tyto procesory jsou rozděleleny do dvou skupin dle toho, zda jde o modely určené pro dvoupaticové (2P) systémy nebo jednopaticové (1P). Daleko více je tak dvoupaticových a jim vévodí model EPYC 7601 se 32 jádry na 2,2 až 3,2 GHz, osmi kanály pro 2666MHz DDR4, 128 linkami PCI Express 3.0 a TDP 180 W. Na každý 8jádrový čip tak připadá jen 45 W, a tak není divu, že takty nejsou hnány až tam, kde se pohybují desktopové Ryzen. 
 

Co se týče propojení jednotlivých samostatných čipů, to obstará známé rozhraní Infinity Fabric, které poslouží i při komunikaci jednotlivých procesorů ve dvoupaticovém systému. V rámci jednoho procesoru je každé jádro spojeno přímo se všemi ostatními pomocí obousměrných datových linek. Ty by už zde ale neměly být taktovány na stejnou fyzickou frekvenci jako operační paměti, ale namísto toho budou vždy pracovat na pevné frekvenci a nabídnou 42 GB/s při aktivní spotřebě 0,7 W na jednu obousměrnou. 
 
Ve dvoupaticových systémech je vždy jeden osmijádrový čip propojen s tím stejným čipem v druhém procesoru, takže pokud jde o komunikaci libovolných dvou, zapotřebí budou maximálně dva skoky. Jsou tu tak celkem čtyři linky Infinity Fabric mezi paticemi, a to každá s propustností 38 GB/s. Zde už je spotřeba vyšší, a sice 2,75 W na jednu. 

EPYC jsou tedy tu, ale co nám v této cenové hladině nabízí Intel? Jeho serverové Skylake se zatím zastavily na nabídce 4 jader, takže ty nepředstavují konkurenci, a tak musíme jít dále ke generaci Broadwell, jíž vévodí 22C/44T čip Xeon 2699v4. Ten má velice podobnou cenu jako EPYC 7601, čili 4115 USD a za ni nabídne takty 2,2 až 3,6 GHz a TDP 145 W. To je oboje lepší, ovšem EPYC 7601 má podstatnou výhodu v deseti fyzických jádrech navíc. 
 
 
Intel by měl však v dohledné době představit nové serverové procesory Skylake-EP v čele s modelem Xeon E5 2699 v5, který také má 32C/64T a jeho takty začnou nejspíše na 2,3 GHz. Intel tak nabídku firmy AMD dle očekávání přinejmenším dorovná. 
 
Samotné AMD zatím vypustilo na trh čtyři nejvýkonnější modely pro dvoupaticové servery a ostatní si připravuje na konec července. 
 
Zdroj: AMD
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek