www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC

AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC
, , aktualita
Dle Forresta Noroda (Senior Vice President) by si AMD rozhodně nemělo dát v případě procesorů Zen 3 pohov, aby nabídlo jen mírně lepší mikroarchitekturu oproti Zen 2, jako v případě Zen+ vs. úvodní Zen. Co se chystá?
K oblíbeným
reklama
Forrest Norrod tak zveřejnil některé zajímavé detaily o chystané generaci procesorů Zen 3, o nichž dobře víme, že budou tvořeny 7nm+ procesem v TSMC. Už dříve jsme také očekávali slušný nárůst IPC, čili výkonu na takt, a to na úrovni 5 až 10 procent. Stejně tak už se ví i o tom, že příslušný proces má firma TSMC připravena pro výrobu v masovém měřítku a že design procesorů Zen 3 je hotový, takže už jde v podstatě "jen" o to je dostat do konečné podoby a začít vyrábět. 
 
 
AMD také už dříve prozradilo, že procesory Milan (EPYC se Zen 3) slibují vyšší výkon na watt ve srovnání s 10nm Xeony v podobě Ice Lake-SP. Jde ale pochopitelně jen o odhad, neboť AMD těžko může objektivně srovnávat hardware, který ještě není připraven. 
 
Dle TSMC pak máme od 7nm+ očekávat asi 20% zvýšení hustoty tranzistorů a také o desetinu lepší energetickou efektivitu. Od Milan se ale stále očekává 64 jader s SMT, pinová kompatibilita s paticí SP3, TDP mezi 120 a 225 W, podpora PCIe 4.0 a DDR4. 
 
Norrod ovšem tentokrát tvrdí, že Zen 3 nebude vycházet ze Zen či Zen 2, ale bude to zcela nová a od základu vytvořená mikroarchitektura. To by svým způsobem potvrzovalo dosavadní fámy o tom, že už tu nebudou klasické čtyřjádrové CCX a že jednotlivé čiplety budou fungovat skutečně jako jeden celek, což znamená třeba i to, že L3 cache v nich nebude rozdělena. 
 
Nedozvěděli jsme se ovšem odpověď na přímou otázku ohledně toho, jaký výkon na takt máme od Zen 3 očekávat. Norrod řekl pouze to, že půjde přesně o to, co by se dalo očekávat od zcela nové architektury, takže špatné to asi nebude. Ostatně i 10 procent by byl slušný pokrok, ale pokud Zen 2 oproti Zen+ nabízí nárůst o 15 %, nemohlo by to být i více?
 
AMD tímto také potvrzuje své předchozí tvrzení, že najíždí na původně intelovskou strategii tick-tock, která znamenala střídání nového procesu s novou architekturou. Nyní tu máme se Zen 2 nový proces a Zen 3 tak bude představovat novou architekturu, i když to není tak úplně přesné, neboť 7nm+ není jen zanedbatelné vylepšení 7nm procesu, ale výrazný posun i vzhledem k využití EUV. 
 
A co nové způsoby pouzdření? Intel evidentně sází na EMIB a Foveros, přičemž AMD potvrzuje, že rovněž zkoumá nové technologie pro 2,5D a 3D pouzdření čipů. Chce ale zvolit "vyvážený přístup" k jejich využití, a to především za účelem zvyšování celkového výkonu a eliminace úzkých hrdel. Aby to snad ale nepůsobilo tak, že AMD se o nové způsoby pouzdření zrovna moc nejzajímá, Norrod doplnil, že firma na vývoji příslušných technologií pracuje opravdu tvrdě.
 
Zdroj: The Street


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval Starship SN8 poletí do nižší nadmořské výšky, než Elon Musk původně plánoval
Kosmická společnost SpaceX poslední dobou kromě jiného také usilovně pracuje na vývoji kosmické lodi Starship. Jednotlivé prototypy prochází různými testy, nyní je na řadě SN8 a jeho let do 15 kilometrů namísto původních 18 km. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
25.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik23 komentářů