www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC

AMD Zen 3 slibují zbrusu novou mikroarchitekturu a výrazné navýšení IPC
, , aktualita
Dle Forresta Noroda (Senior Vice President) by si AMD rozhodně nemělo dát v případě procesorů Zen 3 pohov, aby nabídlo jen mírně lepší mikroarchitekturu oproti Zen 2, jako v případě Zen+ vs. úvodní Zen. Co se chystá?
K oblíbeným
reklama
Forrest Norrod tak zveřejnil některé zajímavé detaily o chystané generaci procesorů Zen 3, o nichž dobře víme, že budou tvořeny 7nm+ procesem v TSMC. Už dříve jsme také očekávali slušný nárůst IPC, čili výkonu na takt, a to na úrovni 5 až 10 procent. Stejně tak už se ví i o tom, že příslušný proces má firma TSMC připravena pro výrobu v masovém měřítku a že design procesorů Zen 3 je hotový, takže už jde v podstatě "jen" o to je dostat do konečné podoby a začít vyrábět. 
 
 
AMD také už dříve prozradilo, že procesory Milan (EPYC se Zen 3) slibují vyšší výkon na watt ve srovnání s 10nm Xeony v podobě Ice Lake-SP. Jde ale pochopitelně jen o odhad, neboť AMD těžko může objektivně srovnávat hardware, který ještě není připraven. 
 
Dle TSMC pak máme od 7nm+ očekávat asi 20% zvýšení hustoty tranzistorů a také o desetinu lepší energetickou efektivitu. Od Milan se ale stále očekává 64 jader s SMT, pinová kompatibilita s paticí SP3, TDP mezi 120 a 225 W, podpora PCIe 4.0 a DDR4. 
 
Norrod ovšem tentokrát tvrdí, že Zen 3 nebude vycházet ze Zen či Zen 2, ale bude to zcela nová a od základu vytvořená mikroarchitektura. To by svým způsobem potvrzovalo dosavadní fámy o tom, že už tu nebudou klasické čtyřjádrové CCX a že jednotlivé čiplety budou fungovat skutečně jako jeden celek, což znamená třeba i to, že L3 cache v nich nebude rozdělena. 
 
Nedozvěděli jsme se ovšem odpověď na přímou otázku ohledně toho, jaký výkon na takt máme od Zen 3 očekávat. Norrod řekl pouze to, že půjde přesně o to, co by se dalo očekávat od zcela nové architektury, takže špatné to asi nebude. Ostatně i 10 procent by byl slušný pokrok, ale pokud Zen 2 oproti Zen+ nabízí nárůst o 15 %, nemohlo by to být i více?
 
AMD tímto také potvrzuje své předchozí tvrzení, že najíždí na původně intelovskou strategii tick-tock, která znamenala střídání nového procesu s novou architekturou. Nyní tu máme se Zen 2 nový proces a Zen 3 tak bude představovat novou architekturu, i když to není tak úplně přesné, neboť 7nm+ není jen zanedbatelné vylepšení 7nm procesu, ale výrazný posun i vzhledem k využití EUV. 
 
A co nové způsoby pouzdření? Intel evidentně sází na EMIB a Foveros, přičemž AMD potvrzuje, že rovněž zkoumá nové technologie pro 2,5D a 3D pouzdření čipů. Chce ale zvolit "vyvážený přístup" k jejich využití, a to především za účelem zvyšování celkového výkonu a eliminace úzkých hrdel. Aby to snad ale nepůsobilo tak, že AMD se o nové způsoby pouzdření zrovna moc nejzajímá, Norrod doplnil, že firma na vývoji příslušných technologií pracuje opravdu tvrdě.
 
Zdroj: The Street


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář