www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 už bez dvou Core CompleX v čipletu?

AMD Zen 3 už bez dvou Core CompleX v čipletu?
, , aktualita
Máme tu třetí generaci procesorů Zen a Ryzen, která je postavena na CCX, čili Core CompleX. Tak AMD označuje čtyřjádrové celky sdílející mezi sebou paměť L3 cache, ovšem dle Marka Papermastera by to mělo být příště jinak. 
K oblíbeným
reklama
Ať jde o procesory Ryzen první, druhé nebo třetí generace, všechny využívají čtyřjádrové jednotky CCX - Core CompleX. Každé jádro má pochopitelně svou vlastní L1 i L2 cache, ovšem L3 cache je v architektuře Zen sdílena právě čtyřmi jádry jednoho CCX. První dvě generace Zen měly 8 MB na CCX a nyní je to již 16 MB. 
 
 
Starší procesory založené na čipech Zeppelin s osmi procesorovými jádry tak využívají dva CCX propojené pomocí sběrnice Infinity Fabric. Právě tu musí využít logicky i v případě, kdy se chce jádro jednoho CCX v rámci stejného čipu podívat do L3 cache druhého CCX. To platí i pro moderní 7nm čiplety, jen s tím rozdílem, že ty na rozdíl od Zeppelinů obsahují už jen CPU jádra, L3 cache a rozhraní Infinity Fabric. 
 
 
Technická prezentace Marka Papermastera (CTO, AMD), která nyní ze svého původního umístění už zmizela, prozradila, jak by AMD mohlo pokračovat dále v rámci vývoje architektury Zen. Mluvíme tak o Zen 3, kterou už má tedy samotné AMD dávno dokončenou a připravenou pro nasazení, nicméně o detailech se oficiálně ještě nikde nemluvilo. 
 
 
Očekáváme, že v případě procesorů EPYC příští generace založených na Zen 3 budou dnešní Rome nahrazeny procesory Milan. Ty si mají zachovat 64 jader rozdělených mezi celkem 8 čipletů, nicméně jednotlivé tyto čiplety mají obsahovat 32 MB unifikované last-level (čili L3) cache. To by jednoznačně znamenalo konec CCX v dnešní podobě, protože jeden čiplet má dvě samostatné 16MB části L3 cache. Otázka je, co to bude znamenat pro zbytek čipletu a zda AMD "prostě" jen nevytvoří jeden osmijádrový CCX. 
 
 
A pak je tu ještě jedna neméně zajímavá informace, která mluví o aktualizované implementaci SMT, která má zdvojnásobit počet logických jader na jedno fyzické. To by prostě znamenalo čtyři logická jádra na jedno fyzické a ne dvě jako dnes, přičemž o této možnosti jsme se dozvěděli už dříve. Nyní ale tato infromace pochází opět z jiného zdroje, nicméně to se vůbec nemusí týkat procesorů Milan. Jak ukazuje druhý obrázek z prezentace, tyto procesory mají mít stále stejnou maximální konfiguraci 64C/128T jako Rome, takže čtyřcestné SMT by se mohlo týkat platformy SP5 a procesorů Genoa. Příští EPYC mimochodem můžeme očekávat někdy za rok, čili na podzim 2020. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala