www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 už bez dvou Core CompleX v čipletu?

AMD Zen 3 už bez dvou Core CompleX v čipletu?
, , aktualita
Máme tu třetí generaci procesorů Zen a Ryzen, která je postavena na CCX, čili Core CompleX. Tak AMD označuje čtyřjádrové celky sdílející mezi sebou paměť L3 cache, ovšem dle Marka Papermastera by to mělo být příště jinak. 
K oblíbeným
reklama
Ať jde o procesory Ryzen první, druhé nebo třetí generace, všechny využívají čtyřjádrové jednotky CCX - Core CompleX. Každé jádro má pochopitelně svou vlastní L1 i L2 cache, ovšem L3 cache je v architektuře Zen sdílena právě čtyřmi jádry jednoho CCX. První dvě generace Zen měly 8 MB na CCX a nyní je to již 16 MB. 
 
 
Starší procesory založené na čipech Zeppelin s osmi procesorovými jádry tak využívají dva CCX propojené pomocí sběrnice Infinity Fabric. Právě tu musí využít logicky i v případě, kdy se chce jádro jednoho CCX v rámci stejného čipu podívat do L3 cache druhého CCX. To platí i pro moderní 7nm čiplety, jen s tím rozdílem, že ty na rozdíl od Zeppelinů obsahují už jen CPU jádra, L3 cache a rozhraní Infinity Fabric. 
 
 
Technická prezentace Marka Papermastera (CTO, AMD), která nyní ze svého původního umístění už zmizela, prozradila, jak by AMD mohlo pokračovat dále v rámci vývoje architektury Zen. Mluvíme tak o Zen 3, kterou už má tedy samotné AMD dávno dokončenou a připravenou pro nasazení, nicméně o detailech se oficiálně ještě nikde nemluvilo. 
 
 
Očekáváme, že v případě procesorů EPYC příští generace založených na Zen 3 budou dnešní Rome nahrazeny procesory Milan. Ty si mají zachovat 64 jader rozdělených mezi celkem 8 čipletů, nicméně jednotlivé tyto čiplety mají obsahovat 32 MB unifikované last-level (čili L3) cache. To by jednoznačně znamenalo konec CCX v dnešní podobě, protože jeden čiplet má dvě samostatné 16MB části L3 cache. Otázka je, co to bude znamenat pro zbytek čipletu a zda AMD "prostě" jen nevytvoří jeden osmijádrový CCX. 
 
 
A pak je tu ještě jedna neméně zajímavá informace, která mluví o aktualizované implementaci SMT, která má zdvojnásobit počet logických jader na jedno fyzické. To by prostě znamenalo čtyři logická jádra na jedno fyzické a ne dvě jako dnes, přičemž o této možnosti jsme se dozvěděli už dříve. Nyní ale tato infromace pochází opět z jiného zdroje, nicméně to se vůbec nemusí týkat procesorů Milan. Jak ukazuje druhý obrázek z prezentace, tyto procesory mají mít stále stejnou maximální konfiguraci 64C/128T jako Rome, takže čtyřcestné SMT by se mohlo týkat platformy SP5 a procesorů Genoa. Příští EPYC mimochodem můžeme očekávat někdy za rok, čili na podzim 2020. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek