www.svethardware.cz
>
>
>

AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP

AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP
, , aktualita
Nyní už můžeme pomalu mluvit o další generaci procesorů AMD s architekturou Zen 3, která se v případě serverových modelů má postavit 10nm Ice Lake-SP. AMD si přitom v tomto ohledu velice věří. 
K oblíbeným
reklama
AMD mimochodem nezačalo využívat pro kódová označení svých serverových procesorů česká jména, i když by to bylo pro nás jistě zajímavé, neboť by byla šance, že příští generace se budou jmenovat třeba Lojza nebo Jarda. Jde pochopitelně o názvy italských měst, takže Milan bude následovat po Rome a dnes už také víme, že další v pořadí bude Genoa (Janov). Takže bychom jim vlastně pracovně mohli říkat Honza.  
 
 
My tu nyní máme až 64jádrové Rome, přičemž od generace Milan automaticky neočekáváme další navýšení počtu jader, i když kdo ví? Třeba naopak proběhne v jistém smyslu jejich konsolidace, čili využití menšího počtu vícejádrových čipletů, což by mohlo mít pozitivní vliv na výkon třeba v tom ohledu, že by byla větší šance, aby některé z jader našlo potřebná data ve vlastní L3 cache, čili v L3 cache vlastního čipletu a nemuselo se poohlížet jinde. Tím by se ovšem AMD v podstatě opět ocitlo na cestě k monolitizaci procesorů a dá se očekávat, že namísto toho bude spíše hledat cesty, jak efektivněji spojit více čipů dohromady. Na takové úvahy je ale v případě Milan ještě brzy, i když inženýři firmy AMD už určitě musí mít jasno v tom, jak to bude. 
 
My zatím bezpečně víme, že Milan a obecně 4. generace Zen bude tvořena 7nm+ procesem s využitím EUV. Půjde jednak proti 14nm++ procesorům Intel Xeon generace Cooper Lake a vedle toho i proti 10nm Ice Lake-SP. Dobře už víme, že Intel chce v příštím roce vyslat na trh tyto 10nm serverové procesory, ale jak to bude s počtem jejich jader, taktem a celkovým výkonem, to se ještě uvidí. Správně bychom tedy asi měli mluvit o procesorech tvořených 10nm+ procesem, neboť se očekává, že v příštím roce už Intel využije jeho druhou generaci. 
 
 
My se není můžeme podívat na nedávno uniklý slide z japonské prezentace HPE Cast 2019 z 10. září, který vypovídá o tom, že si procesory EPYC Milan udrží před Intelem vedení i s ohledem na poměr výkonu a spotřeby. Není vhodné v tomto grafu hledat něco dalšího a už vůbec ne konkrétní čísla. Vypadá to prostě na dvě jen tak čmárnuté křivky, které mají za úkol ukázat, že AMD si tuto svou výhodu chce udržet i ve srovnání s procesory tvořenými 10nm procesem. 
 
AMD si může od 7nm+ procesu slibovat především to, že nabídne od 20 % vyšší hustotu tranzistorů než 7nm proces a o 10 % vyšší celkovou energetickou efektivitu. Rozhodně by tak přechod na 7nm+ měl znamenat mnohem větší výhodu, než představoval přechod ze 14 nm na 12 nm u firmy GlobalFoundries, neboť navzdory svému označení je 12nm proces u GloFo jen optimalizovaný původní 14nm proces bez jakéhokoliv posunu v hustotě tranzistorů. Zato 7nm+ je dle TSMC něco zcela jiného než 7nm proces (pro něj je další krok 6 nm) už jen kvůli tomu, že v něm bude nasazena technologie EUV.
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře