www.svethardware.cz
>
>
>

AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP

AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP
, , aktualita
Nyní už můžeme pomalu mluvit o další generaci procesorů AMD s architekturou Zen 3, která se v případě serverových modelů má postavit 10nm Ice Lake-SP. AMD si přitom v tomto ohledu velice věří. 
K oblíbeným
reklama
AMD mimochodem nezačalo využívat pro kódová označení svých serverových procesorů česká jména, i když by to bylo pro nás jistě zajímavé, neboť by byla šance, že příští generace se budou jmenovat třeba Lojza nebo Jarda. Jde pochopitelně o názvy italských měst, takže Milan bude následovat po Rome a dnes už také víme, že další v pořadí bude Genoa (Janov). Takže bychom jim vlastně pracovně mohli říkat Honza.  
 
 
My tu nyní máme až 64jádrové Rome, přičemž od generace Milan automaticky neočekáváme další navýšení počtu jader, i když kdo ví? Třeba naopak proběhne v jistém smyslu jejich konsolidace, čili využití menšího počtu vícejádrových čipletů, což by mohlo mít pozitivní vliv na výkon třeba v tom ohledu, že by byla větší šance, aby některé z jader našlo potřebná data ve vlastní L3 cache, čili v L3 cache vlastního čipletu a nemuselo se poohlížet jinde. Tím by se ovšem AMD v podstatě opět ocitlo na cestě k monolitizaci procesorů a dá se očekávat, že namísto toho bude spíše hledat cesty, jak efektivněji spojit více čipů dohromady. Na takové úvahy je ale v případě Milan ještě brzy, i když inženýři firmy AMD už určitě musí mít jasno v tom, jak to bude. 
 
My zatím bezpečně víme, že Milan a obecně 4. generace Zen bude tvořena 7nm+ procesem s využitím EUV. Půjde jednak proti 14nm++ procesorům Intel Xeon generace Cooper Lake a vedle toho i proti 10nm Ice Lake-SP. Dobře už víme, že Intel chce v příštím roce vyslat na trh tyto 10nm serverové procesory, ale jak to bude s počtem jejich jader, taktem a celkovým výkonem, to se ještě uvidí. Správně bychom tedy asi měli mluvit o procesorech tvořených 10nm+ procesem, neboť se očekává, že v příštím roce už Intel využije jeho druhou generaci. 
 
 
My se není můžeme podívat na nedávno uniklý slide z japonské prezentace HPE Cast 2019 z 10. září, který vypovídá o tom, že si procesory EPYC Milan udrží před Intelem vedení i s ohledem na poměr výkonu a spotřeby. Není vhodné v tomto grafu hledat něco dalšího a už vůbec ne konkrétní čísla. Vypadá to prostě na dvě jen tak čmárnuté křivky, které mají za úkol ukázat, že AMD si tuto svou výhodu chce udržet i ve srovnání s procesory tvořenými 10nm procesem. 
 
AMD si může od 7nm+ procesu slibovat především to, že nabídne od 20 % vyšší hustotu tranzistorů než 7nm proces a o 10 % vyšší celkovou energetickou efektivitu. Rozhodně by tak přechod na 7nm+ měl znamenat mnohem větší výhodu, než představoval přechod ze 14 nm na 12 nm u firmy GlobalFoundries, neboť navzdory svému označení je 12nm proces u GloFo jen optimalizovaný původní 14nm proces bez jakéhokoliv posunu v hustotě tranzistorů. Zato 7nm+ je dle TSMC něco zcela jiného než 7nm proces (pro něj je další krok 6 nm) už jen kvůli tomu, že v něm bude nasazena technologie EUV.
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů Analýza neúspěšného letu lodi Starliner je ukončena, odhalila řadu problémů
Společnost Boeing má být jednou z firem, které pomůžou NASA v budoucnu vynášet astronauty do vesmíru na palubu Mezinárodní vesmírné stanice z území USA. Ukončená analýza neúspěšného letu lodi Starliner ale odhalila řadu problémů.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje? Sony kupuje menšinový podíl v Epic Games, co tím sleduje?
Společnost Sony se rozhodla investovat do firmy Epic Games, která je známá jednak díky úspěšnému titulu Fortnite, z nějž má příjmy, které jí pomohly rozjet i prodejní platformu Epic Games Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Colorful nabízí dvě levné desky s B550 Colorful nabízí dvě levné desky s B550
K celkové nabídce levnějších základních desek vybavených čipovou sadou AMD B550 se brzy přidají i dva nové modely firmy Colorful, které přijdou s cenovkou pod 130 dolarů. Jedná se o modely formátu Micro-ATX.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3 Čínský Zhaoxin se pustí do výroby samostatných GPU s využitím technologií S3
Před řadou let jsme v našich PC zcela běžně provozovali grafické karty s čipy S3 Trio či ViRGE, ale v éře 3D akcelerátorů se nakonec prosadily jiné firmy a samotná S3 ustoupila do pozadí. Nyní ale přichází Zhaoxin.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny Rover Perseverance už sedí na raketě, startovat bude nejdříve za 3 týdny
Vypadá to, že vypuštění roveru Perseverance by už snad nemělo nic bránit. Startovní okénko se už za posledních deset dní neposunulo a samotný rover už čeká na raketě Atlas V pod aerodynamickým krytem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek