www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen má mít k dispozici instrukce FMA4, ale nevyužívá je

AMD Zen má mít k dispozici instrukce FMA4, ale nevyužívá je
, , aktualita
Level1Techs objevili, že procesory AMD generace Zen podporují instrukční sadu FMA4, ovšem pouze "na papíře", tedy v teoretické rovině. Proč ji tedy nenabízí prakticky a není možné její podporu vidět v operačním systému? 
K oblíbeným
reklama
Dle Level1Techs (via YouTube) procesory AMD generace Zen podporují FMA4, ale pouze teoreticky a tato podpora není zpřístupněna operačním systémům pro využití. FMA (Fused Multiply Add) jsou instrukce pro efektivní zpracování výpočtů lineární algebry, přičemž je třeba si uvědomit, že na rozdíl od SSE3 a SSE4 čísla u FMA neoznačují generaci instrukční sady, ale spíše počet operandů zpracovatelných v rámci jedné instrukce, čili FMA4 může zajistit o třetinu vyšší výkon než FMA3. 
 
 
AMD zavedlo podporu FMA3 do procesorů FX vydaných v roce 2012 a o rok později ho následoval Intel se svými procesory Haswell. Nicméně je třeba říci, že hardwarová podpora FMA4 byla implementována do procesorů x86 dříve než FMA3, a to do prvních Bulldozerů z roku 2011 (pdf). Piledrivery z roku 2012 pak vedle FMA4 přidaly také podporu FMA3. Později FMA4 podporovaly také další deriváty Bulldozeru, čili Steamroller a Excavator. 
 
 
V případě procesorů AMD Zen je to složitější. Dle starších údajů mělo AMD udávat podporu FMA4 také třeba u APU Ryzen 5 2400G, ovšem to byla evidentně chyba, neboť nyní se na stránkách dočteme už o FMA3 a to samé platít také dle Wikipedie platí pro klasické Ryzeny nebo Threadrippery. 
 
Dle těchto nejasností je pak docela možný scénář, o kterém mluví Level1Techs. Použit byl testovací program OpenBLAS pro FMA4, který potvrdil, že procesory Zen instrukcím FMA4 opravdu rozumí, čili nevrátí jen chybu o neplatné instrukci. Procesor zadání vezme a zpracuje, ačkoliv CPUID a ani operační systémy nemají o podpoře FMA4 potuchu.
 
Je tak nasnadě otázka, proč procesory Zen oficiálně FMA4 nepodporují a zde se dle techPowerUp mezi vývojáři mluví o tom, že tato podpora je problémová a vykazuje chyby. To jsou ale jen spekulace a spekulovat můžeme také o tom, zda se snad podpora FMA4 do procesorů AMD nevrátí s nástupem 7nm generace. Na to si můžeme leda počkat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů