www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen má mít k dispozici instrukce FMA4, ale nevyužívá je

AMD Zen má mít k dispozici instrukce FMA4, ale nevyužívá je
, , aktualita
Level1Techs objevili, že procesory AMD generace Zen podporují instrukční sadu FMA4, ovšem pouze "na papíře", tedy v teoretické rovině. Proč ji tedy nenabízí prakticky a není možné její podporu vidět v operačním systému? 
K oblíbeným
reklama
Dle Level1Techs (via YouTube) procesory AMD generace Zen podporují FMA4, ale pouze teoreticky a tato podpora není zpřístupněna operačním systémům pro využití. FMA (Fused Multiply Add) jsou instrukce pro efektivní zpracování výpočtů lineární algebry, přičemž je třeba si uvědomit, že na rozdíl od SSE3 a SSE4 čísla u FMA neoznačují generaci instrukční sady, ale spíše počet operandů zpracovatelných v rámci jedné instrukce, čili FMA4 může zajistit o třetinu vyšší výkon než FMA3. 
 
 
AMD zavedlo podporu FMA3 do procesorů FX vydaných v roce 2012 a o rok později ho následoval Intel se svými procesory Haswell. Nicméně je třeba říci, že hardwarová podpora FMA4 byla implementována do procesorů x86 dříve než FMA3, a to do prvních Bulldozerů z roku 2011 (pdf). Piledrivery z roku 2012 pak vedle FMA4 přidaly také podporu FMA3. Později FMA4 podporovaly také další deriváty Bulldozeru, čili Steamroller a Excavator. 
 
 
V případě procesorů AMD Zen je to složitější. Dle starších údajů mělo AMD udávat podporu FMA4 také třeba u APU Ryzen 5 2400G, ovšem to byla evidentně chyba, neboť nyní se na stránkách dočteme už o FMA3 a to samé platít také dle Wikipedie platí pro klasické Ryzeny nebo Threadrippery. 
 
Dle těchto nejasností je pak docela možný scénář, o kterém mluví Level1Techs. Použit byl testovací program OpenBLAS pro FMA4, který potvrdil, že procesory Zen instrukcím FMA4 opravdu rozumí, čili nevrátí jen chybu o neplatné instrukci. Procesor zadání vezme a zpracuje, ačkoliv CPUID a ani operační systémy nemají o podpoře FMA4 potuchu.
 
Je tak nasnadě otázka, proč procesory Zen oficiálně FMA4 nepodporují a zde se dle techPowerUp mezi vývojáři mluví o tom, že tato podpora je problémová a vykazuje chyby. To jsou ale jen spekulace a spekulovat můžeme také o tom, zda se snad podpora FMA4 do procesorů AMD nevrátí s nástupem 7nm generace. Na to si můžeme leda počkat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala